- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 15115

Kiekvienas šunų mylėtojas siekia, kad augintinis būtų laimingas ir puikiai jaustųsi, tačiau šunis, kaip ir žmones, kartais užpuola įvairios ligos. Deja, mūsų augintiniai nemoka kalbėti, todėl negali pasiskųsti apie juos kankinančius negalavimus, todėl kiekvieno šeimininko užduotis – laiku pastebėti ligų simptomus ir kreiptis į veterinarijos gydytoją. Taigi, kokie yra pagrindiniai požymiai, kad augintinis serga?
Viduriavimas
Kartais šunys suvalgo ką nors neįprasto ir suviduriuoja. Tai – visiškai normali organizmo reakcija į neįprastą maistą, tačiau svarbu stebėti, kiek laiko trunka viduriavimas. Jei jis užsitęsia ilgiau nei 48 valandas, patartina kreiptis į veterinarą.
Vėmimas
Jei šuo vemia suvalgęs žolės, greičiausiai tai nėra susiję su rimtais sveikatos sutrikimais: augintiniai neretai patys ieško tinkamų augalų, kad galėtų sukelti vėmimą, tad tuomet, jei taip nutiktų, neišsigąskite. Vis dėlto, jei vėmimas yra pasikartojantis, tai gali būti susiję su kur kas rimtesniais sveikatos sutrikimais (pavyzdžiui, šuo gali būti apsinuodijęs ar prarijęs svetimkūnį).
Kosulys
Jei šuo ėmė kosėti, tai gali būti rimtas signalas, kad vertėtų apsilankyti veterinarijos klinikoje. Šis simptomas neretai yra susijęs su šunidžių kosuliu, kuriuo dažniausiai užsikrečiama tose vietose, kuriose susirenka daug šunų (dresūros mokyklose, parodose, šunų viešbučiuose, ir t.t.) Esant šiam susirgimui įprastai yra skiriami antibiotikai, pasveikstama per maždaug 2 savaites. Jei augintinis lankose šunų susibūrimo vietose, rekomenduojama jį paskiepyti nuo šunidžių kosulio. Svarbu žinoti, kad kosulys taip pat gali reikšti ir kitus negalavimus – pavyzdžiui, prarytą svetimkūnį, todėl pastebėjus šį simptomą geriau pasikonsultuoti su veterinaru.
Apetito praradimas
Nors kai kurie šunys nėra labai valgūs (ar paprasčiausiai per daug išlepinti, kad ėstų pasiūlytą maistą), tačiau tuomet, jei pastebite ženklų apetito praradimą, tai gali reikšti, kad šuo negaluoja. Jei augintinis atsisako ėsti parą ar ilgesnį laiką, vertėtų apsilankyti veterinarijos klinikoje.
Didelis troškulys
Karštomis vasaros dienomis ar padidėjus fiziniam krūviui šunys išlaka daugiau vandens nei įprastai, ir tai yra visiškai normalu. Vis dėlto, jei pastebite, kad šuo ėmė lakti kur kas daugiau nei anksčiau, tai gali įspėti ir apie rimtus sveikatos sutrikimus, kurių nevalia ignoruoti.
Paraudusios ar patinusios dantenos
Šunų dantų ir dantenų ligos – gana dažni sveikatos sutrikimai, dėl kurių prireikia kreiptis į veterinarą. Vyresniems nei 3 metų šunims rekomenduojama reguliariai valyti dantis (bent kartą per savaitę), tam naudokite specialų dantų šepetėlį bei šunims skirtą dantų pastą. Jei pastebėsite, kad ant dantų atsirado apnašų, patartina pasikonsultuoti su veterinaru – galbūt prireiks atlikti burnos higieną. Paraudusios ar patinusios dantenos gali įspėti apie burnoje esantį uždegimą, kurio nereikėtų ignoruoti.
Ašarojančios akys ar varvanti nosis
Jei mums varvėtų nosis ir ašarotų akys, greičiausiai tą „nurašytume“ slogai, kuri neretai praeina ir be jokio gydymo. Vis dėlto, jei šie simptomai pasireikštų jūsų augintiniui, nenumokite į tai ranka, nes jie gali įspėti apie kvėpavimo takų ligas, kurias būtina kuo skubiau gydyti.
Odos pakitimai
Augintinio odos būklė yra puikus bendros sveikatos indikatorius, tad tuomet, jei pastebite tam tikrus odos pakitimus (paraudimą, pleiskanojimą, ir t.t.), reikėtų tuo susirūpinti. Jei augintinis nuolat kasosi, gali būti, kad jį kankina dermatitas ar kita odos liga.
Pakitusi šlapimo spalva
Jei augintinio šlapimas tapo tamsesnės spalvos nei yra įprasta, tai gali būti rimtas signalas, kad augintinis susirgo babezioze. Deja, nėra nė vienos priemonės, kuri galėtų užtikrinti šimtaprocentinę apsaugą nuo erkių, todėl net ir tuomet, jei naudojate patikimus repelentus, neignoruokite šio simptomo.
Didelė svorio kaita
Jei šuo be aiškios priežasties per 2-4 savaites numeta gana daug svorio, tai gali įspėti apie rimtus sveikatos sutrikimus (susirūpinti vertėtų ir tada, jei augintinis lėtai, bet nuolat meta svorį, nors jo fizinis krūvis ir mitybos planas nėra pasikeitę).
Antsvoris
Nors gali atrodyti, kad antsvoris – visai ne liga, tačiau taip nėra. Jei šuo sveria daugiau nei turėtų, jo sąnariams tenka kur kas didesnė apkrova, gali išsivystyti širdies ligos, ir t.t. Jei pastebite, kad jūsų augintinis turi antsvorio (idealaus svorio šuns šonkauliai yra gana nesunkiai apčiuopiami), vertėtų pagalvoti apie dietos skyrimą bei fizinio krūvio didinimą.
Pakitęs elgesys
Šunų šeimininkai neretai pasakoja, kad augintinio elgesys pakito „tarsi iš niekur“. Vis dėlto, taip nebūna – elgesio pakitimus gali lemti hormonų pokyčiai, tam tikri nutikimai, kuriuos šeimininkai ne visada užfiksuoja, bei sveikatos sutrikimai. Jei šuo tarsi nei iš šio, nei iš to tampa agresyvus, gali būti, kad jį kankina skausmai, todėl verta tą išsiaiškinti nuvykus į veterinarijos kliniką.
Mieguistumas ir nuovargis
Jei šuo nėra toks aktyvus, kokį jūs esate pratę matyti, ir atrodo gana apatiškas, vertėtų nedelsti, ir apsilankyti veterinarijos klinikoje. Šis simptomas gali būti susijęs su įvairiais sveikatos sutrikimais, tad neverta spėlioti, kodėl taip nutiko, ir apsilankyti pas specialistą.