Amerikos trumpaplaukė katė (American Shorthair)

Amerikos trumpaplaukė katė (American Shorthair)

 

Veislė: Amerikos trumpaplaukė katė
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: juoda, ruda, kreminė, mėlyna, pilka, sidabrinė, raina, raina ir balta
Svoris: 4-6 kg
Ilgaamžiškumas:   15-16 metų (gali išgyventi ir iki 20 metų)
Kiti pavadinimai: American Shorthair

 

amerikos trumpaplauke kate American Shorthair 6

Amerikos trumpaplaukė katė pasižymi stipriu ir raumeningu kūnu, tačiau taip pat jai būdinga elegancija ir grakštumas. Šios veislės katės auginamos jau daugybę šimtmečių, tai yra viena populiariausių kačių veislių ne tik Amerikoje, iš kur jos yra kilusios, bet taip pat ir visame pasaulyje. Įdomu tai, kad šios katės gali būti daugiau nei aštuoniasdešimties įvairių raštų ir spalvų, o tinkamai prižiūrimos Amerikos trumpaplaukės gali gyventi apie dvidešimt metų ar dar ilgiau! Šios veislės katės puikiai tinka tiems žmonėms, kurie nori gana ramaus augintinio – Amerikos trumpaplaukė katė yra gana tyli ir santūri, tačiau labai jauki ir prieraiši.

amerikos trumpaplauke kate American Shorthair

Veislės istorija

Teigiama, kad iki pat XV amžiaus Šiaurės Amerikoje kačių nebuvo – čia jas atgabeno europiečiai. Nuo to laiko keletą šimtmečių amerikiečiai augino kates, kurios padėdavo išgaudyti graužikus ir kitus kenkėjus, ir taip pat palaikydavo draugiją namuose. Ilgą laiką šioms katėms nebuvo suteiktas joks pavadinimas, tačiau jos buvo labai panašios į dabartines Amerikos trumpaplaukes. Teigiama, kad šios veislės kačių pirmtakės į Šiaurės Ameriką atvyko iš Anglijos kartu su šios šalies emigrantais. Dvidešimtojo amžiaus pradžioje atvežamų kačių kiekis ženkliai padidėjo, jos buvo kryžminamos su vietinėmis katėmis. Būtent tai ir padėjo sustiprinti ir išsaugoti Amerikoje gyvavusią kačių veislę. Galima teigti, kad anglų atvežtos britų trumpaplaukės tapo amerikietiškąja šių kačių versija, nes britų trumpaplaukės, kryžmintos su vietinėmis katėmis, įgijo naują išvaizdą.

Amerikos trumpaplaukės buvo vienos iš pirmų penkių kačių veislių, kurias užregistravo Kačių mylėtojų asociacija. Oficialaus pripažinimo veislė sulaukė 1966 metais. Šiandien Amerikos trumpaplaukės katės yra vienos populiariausių.

amerikos trumpaplaukes kaciukai American Shorthair

Amerikos trumpaplaukė katė: išvaizda

Amerikos trumpaplaukė katė sveria maždaug 4-6 kilogramus. Jos kūnas yra didelis arba vidutinio dydžio, stambokas. Krūtinė plati (ypač patinų), pečiai gerai išvystyti. Kaulų struktūra vidutinio stiprumo, raumenys labai tvirti. Kojos vidutinio ilgio, raumeningos, letenėlės apvalios. Uodega vidutinio ilgio, ties pagrindu stora, į galą siaurėjanti, galiukas užapvalintas. Uodega įprastai laikoma nugaros aukštyje. Amerikos trumpaplaukės katės galva didelė, pailga. Snukutis primena kvadrato formą. Ausys gana toli viena nuo kitos, vidutinio dydžio, užapvalintais galiukais. Akys gana didelės, šiek tiek įstrižos, jų spalva visada priklauso nuo kailio spalvos. Kailis trumpas, prigludęs, blizgus. Pavilnė minkšta ir puri, šaltuoju metų laiku tampa tankesnė. Galimos įvairios kailio spalvos, išskyrus šokoladinę. Amerikos trumpaplaukės katės yra labai panašios į Britų trumpaplaukes, tačiau skiriasi jų dydis – Britų trumpaplaukės yra smulkesnės.

Amerikos trumpaplaukių veislės kačiukas

Amerikos trumpaplaukė katė: charakteris

Amerikos trumpaplaukės katės yra švelnios, draugiškos ir labai žaismingos. Joms nesunku susidraugauti su nepažįstamais žmonėmis ir įvairiais gyvūnais, šios katės mielai bendrauja su kitomis katėmis, sutaria su šunimis. Agresija šios veislės katėms nėra būdinga.

Vaikų kompanija Amerikos trumpaplaukėms katėms taip pat yra priimtina, paprastai su jais žaidžia labai švelniai. Tai yra tylios katės, kurios tikrai neįkyri savo miaukimu ar dėmesio reikalavimu. Tiesa, Amerikos trumpaplaukė katė dėmesį tikrai mėgsta, tačiau tuomet, jei šeimininkui prasta nuotaika, nelenda į akis reikalaudamos pažaisti. Žaislams Amerikos trumpaplaukė katė nėra labai išranki – tam puikiai tinka ir vyno butelio kamštelis ir popieriaus gniužulėlis. Amerikos trumpaplaukė katė mielai žaidžia ir su šeimos nariais, ir su svečiais – jos vertina visų žmonių dėmesį.

Kadangi tai nėra labai reiklios ir lepios katės, Amerikos trumpaplaukės puikiai tinka ir pradedantiesiems kačių augintojams. Ši katė gali tapti puikia bičiule ir šeimoms su mažais vaikais, ir viengungiams, ir auginantiems kitų gyvūnų.

amerikos trumpaplaukes kaciukas American Shorthair

Amerikos trumpaplaukė katė: priežiūra

Amerikos trumpaplaukės katės pasižymi ištvermingumu ir itin stipria sveikata. Tinkamai prižiūrimos šios veislės katės gali išgyventi maždaug 20 metų (vidutinė gyvenimo trukmė – 15-16 metų).

Nors Amerikos trumpaplaukė katė nėra labai reikli, tačiau svarbu parinkti tinkamą maistą ir jį normuoti – šios veislės katės apetitu tikrai nesiskundžia, o saiko jausmas joms apskritai yra svetimas. Būtent dėl šios priežasties Amerikos trumpaplaukės katės yra linkusios tukti, todėl geriausia maistą griežtai normuoti arba parinkti mažiau kalorijų turintį maistą.

Amerikos trumpaplaukės katės yra labai lengvai auklėjamos, jos greitai perpranta, ką galima daryti, ir ko – ne, todėl galite nesibaiminti, kad katė gali nusiaubti namus. Žinoma, nuo pat vaikystės svarbu nubrėžti tam tikras taisykles, ir jų neleisti laužyti nė vienam šeimos nariui – jei vienas leis lipti ant stalo, o kitas – ne, katė tikrai nesupras, kaip vertėtų elgtis.

Amerikos trumpaplaukės katės yra labai švarios augintinės, paprastai jų neprireikia maudyti (išskyrus išimtinius atvejus, kai kailis labai susitepa kenksmingomis medžiagomis). Amerikos trumpaplaukės yra puikios medžiotojos, prireikus gali išgaudyti graužikus. Kailio priežiūra nereikalauja ypatingo dėmesio – dažniausiai užtenka pašukuoti kelis kartus per savaitę, o šėrimosi laikotarpiu – kasdien ar kas antrą dieną. Jei katė neina į lauką, nagus rekomenduojama kirpti kas kelias savaites.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.