Britų trumpaplaukis (British Shorthair)

Britų trumpaplaukis (British Shorthair)

 

Veislė: Britų trumpaplaukis
Kilmės šalis: Jungtinė Karalystė
Spalvos: Melsva, pilka, sidabrinė, kreminė, ruda, šviesiai ruda, rausvai ruda, dvispalvė, raina ir balta
Svoris: 4-9 kg
Ilgaamžiškumas:   15-20 metų
Kiti pavadinimai: British Shorthair

Britų trumpaplaukis – ramaus ir malonaus būdo katinas, tad nieko stebėtina, kad dabar Lietuvoje ši kačių veislė yra pati populiariausia. Tai – nesunkiai prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų prisitaikančios katės, kurioms yra būtinas šeimininko švelnumas ir dėmesys. Britų trumpaplaukiai yra smalsūs, bet ne tiek, kad smalsumas juos galėtų pražudyti, aktyvūs ir prieraišūs, todėl lengvai pavergia kačių mylėtojų širdis. Nors britukai tiesiog dievina šeimininko dėmesį, tačiau supratę, kad šeimininkas yra užsiėmęs, mielai nueis pasnausti – ši katiniška veikla britukams, kaip ir kitoms padorioms katėms, taip pat labai patinka. Britų trumpaplaukiai myli visus šeimos narius, paprastai neišsirenka to vieno vienintelio šeimininko, todėl šios katės gali tapti tikrai puikiomis šeimos bičiulėmis.

Britų trumpaplaukis (British Shorthair)

Britų trumpaplaukių kačių veislės istorija

Spėjama, kad Britų trumpaplaukių pirmtakai galėjo atkeliauti su romėnų kariais, kurie bandė užkariauti Angliją, tačiau tą nustatyti praktiškai neįmanoma. Įvairiuose rašytiniuose šaltiniuose yra minimos stambaus sudėjimo pilkos katės, gyvenusios šalia fermų, ūkinių pastatų ar sodybų, kur reikėjo mažinti pelių populiaciją. Šios katės, kurios buvo tikrai talentingos medžiotojos, buvo laukinio charakterio, todėl žmonėms prireikė laiko, kad jas galėtų prisijaukinti. Devynioliktojo amžiaus pabaigoje šių stambių pilkų kačių populiacija išaugo, todėl buvo nuspręsta suteikti katėms pavadinimą – British Shorthair. 1871 metais Britų trumpaplaukės buvo pirmą kartą pristatytos parodoje. Pirmuoju Britų trumpaplaukių veisėju laikomas anglas Garrisonas Vaieris, kurio iniciatyva buvo suorganizuota pirmoji pasaulyje kačių paroda. Šios parodos metu Britų trumpaplaukės gavo daug aukštų įvertinimų, o praėjus aštuoniolikai metų Britų trumpaplaukiai buvo oficialiai pripažinti kaip atskira kačių veislė.

Britų trumpaplaukis (British Shorthair)

Britų trumpaplaukis: išvaizda

Britų trumpaplaukis – itin mielos išvaizdos katė, kurios kailis yra švelnus, tankus ir purus. Britų trumpaplaukių galva apvali, skruostai – gana stambūs, o akys – didelės ir apvalios. Britukų ausys trumpos, užapvalintais galiukais. Kūno sudėjimas gana masyvus ir tvirtas, letenos – trumpos ir stiprios, uodega – trumpa ir buka. Patelės paprastai yra smulkesnės nei patinai, sveria nuo 4,5 iki 5,4 kg (patinai – nuo 6,8 iki 8,1 kg). Per ilgas kailis, pokailio nebuvimas ar rytietiškos akys yra laikomi veislės trūkumais, nes tai nėra būdinga grynaveislėms Britų trumpaplaukėms katėms. Tradicine Britų trumpaplaukių spalva yra laikoma pilkai mėlyna, tačiau kailio spalvų variacijų gali būti kur kas daugiau. Britukai gali būti ir vienspalviai, ir dviejų spalvų, taip pat šios katės gali būti ir rainos, ir t.t. 

Britų trumpaplaukis (British Shorthair)

Britų trumpaplaukis: charakteris

Britų trumpaplaukis yra gana ramaus būdo katinas, tačiau maži kačiukai yra labai judrūs ir išdykę. Šios veislės katės labai mėgsta būti glostomos, negali atsispirti žaidimams su šeimininku. Vis dėlto, įkyrus dėmesys Britų trumpaplaukiams tikrai nepatinka, todėl svarbu prižiūrėti, kaip su brituku žaidžia vaikai. Taip pat Britų trumpaplaukiai į svečius žvelgia gana įtariai – katė gali ateiti ir susirangyti pasirinktam svečiui ant kelių, tačiau taip nutiks tikrai ne visada. Šios katės yra gana
„šnekios“, jei joms kas nors nepatinka, jos tai parodys balsu. Jei tai nesuveiks – tuomet bėgs pasislėpti. Britų trumpaplaukiai gali prisitaikyti gyventi ir mieste, ir kaime. Jei bus galimybė išeiti į lauką, katė tikrai pademonstruos savo medžioklės sugebėjimus, ir šeimininkams būtinai atneš sumedžiotą grobį. Britų trumpaplaukiai yra taikūs, sutaria su kitomis katėmis ir šunimis, todėl gali prisitaikyti ir tuose namuose, kuriuose jau yra augintinių.


Britų trumpaplaukis (British Shorthair)

Britų trumpaplaukių priežiūra

Britų trumpaplaukiai yra labai sumanūs, juos ne visada pavyksta sudominti brangiais žaislais, tačiau namuose jie tikrai susiras daiktų, su kuriais galės pažaisti. Britų trumpaplaukiai – karališkos katės, todėl joms yra reikalingas tinkamas maistas. Nors šios katės ir nėra labai išrankios, tačiau būtina užtikrinti visavertę mitybą. Britų trumpaplaukių priežiūra tikrai nėra sudėtinga – tereikia kartą per savaitę iššukuoti kailiuką, o šėrimosi laikotarpiu tai atlikti rekomenduojama kasdien (šios katės šeriasi gana gausiai). Prieš parodas Britų trumpaplaukiai gali būti maudomi, tačiau nerekomenduojama tai atlikti paskutinę dieną – nuo maudymo kailis tampa minkštesnis, kas apžiūros metu gali būti vertinama kaip trūkumas (britukų kailis turi būti tankus, purus ir kiek šiurkštokas). Ausis reikėtų valyti tik tada, kai jos susiteršia, o štai akis pavalyti vertėtų reguliariai. Suaugusiosios Britų trumpaplaukės ne visada noriai galanda nagus į specialią draskyklę, todėl prie to būtina pratinti nuo mažumės. Nors Britų trumpaplaukiai puikiai supranta, kokios namuose yra nustatytos taisyklės, tačiau jų laikosi tik tol, kol ją stebi šeimininkas. Šeimininko nėra – vadinasi, galima užlipti ant stalo. O gal galima dar ir tos gėlytės paragauti..

Britų trumpaplaukis – ilgaamžė katė, galinti gyventi maždaug 15-20 metų. Tai – gana gera sveikata pasižyminti kačių veislė, kuriai nėra būdingos tam tikros specifinės ligos. Tereikia pasirūpinti tinkama augintinio priežiūra ir ilgus metus galėsite džiaugtis brituko draugija. Šių kačių augintojai sutiks, kad be šių kačių namai atrodo tarsi tušti – Britų trumpaplaukiai yra tikrai puikūs kompanionai.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.