Kanados sfinksas (Canadian Sphynx)

Sfinksas (Sphynx)

 

Veislė: Kanados sfinksas
Kilmės šalis: Kanada
Spalvos: Įvairios spalvos – vienspalvė tamsi arba šviesi, taip pat ir dėmėta
Charakteris: Protinga, sumani, meili, prieraiši, žaisminga, nerodo agresijos
Svoris: 3-7 kg
Ilgaamžiškumas:   13-14 metų
Kiti pavadinimai: Sfinksas, Canadian sphynx
Hipoalerginė: Taip (100 procentų hipoalerginių kačių nebūna, tačiau hipoalerginių veislių katės gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti.)

Kanados sfinksas nepalieka abejingų: vieni šia kačių veisle žavisi, kiti bjaurisi, tačiau visi sutinka, kad tai – tikrai ypatingos katės, išsiskiriančios savo išvaizda. Kanados sfinksai pasižymi išraiškingumu ir elegancija, todėl ypatingai džiugina fotografus, kurie šios veislės kačių nuotraukomis gali papildyti savo portfolio. Kanados sfinksas iš kitų kačių išsiskiria ne vien tik savo išvaizda, bet taip pat ir charakteriu. Tai – nepaprastai meilios katės, mielai leidžiančios laiką su vaikais ir kitais gyvūnais.

kanados sfinksas canadian sphynx

Kanados sfinksų veislės istorija

Kanados sfinksai nėra sena veislė, jos atsiradimas siejamas su 1966 metais. Tais metais Kanadoje naminės katės vadoje gimė vienas beplaukis kačiukas, kuris buvo pavadintas Prun.Vėliau šis kačiukas buvo sukergtas su motina, naujoje vadoje gimė ir įprastų, ir beplaukių kačiukų. Vėliau buvo siekiama tęsti beplaukių kačiukų vadas, todėl Prun buvo kergiamas ir su kitomis giminaitėmis – dukromis bei anūkėmis. 1971 metais buvo bandoma šiuos beplaukius kačiukus įteisinti kaip naują kačių veislę, tačiau tai baigėsi nesėkme. 1975 metais JAV trumpaplaukė katė pagimdė beplaukį kačiuką, kuriam duotas Epidermio vardas. Šis kačiukas buvo šių dienų elitinių Kanados sfinksų linijų pradininkas. Septintojo dešimtmečio pabaigoje Kanadoje buvo rasti dar trys beplaukiai kačiukai – dvi katytės ir vienas katinas. Beplaukis kačiukas, pavadintas Bembiu, buvo labai sunkios būklės, dėl kurios teko pašalinti jo sėklides, taigi, jis taip ir netapo veislės pratęsėju. Dvi katytės buvo išsiųstos į Olandiją, ir tapo europietiškų Kanados sfinksų pradininkėmis. Anksčiau buvo klaidingai manoma, kad beplaukiai kačiukai gimsta tada, jei palikuonių tėtis yra beplaukis, tačiau vėliau įsitikinta, kad tai nėra tiesa.

Kanados sfinksas (Canadian Sphynx)

Kanados sfinksas: išvaizda

Kanados sfinksas yra vidutinio dydžio katė, kurios kūnas yra tvirtas ir raumeningas. Šios veislės katės atrodo labai grakščios ir elegantiškos, jų krūtinė apvali, pilvas ne per daug išsipūtęs, nugara tiesi. Kanados sfinksai yra beplaukės katės, kurių oda yra lygi ir švelni tarsi aksomas. Daugiausiai raukšlių pastebima ant galvos tarp ausų, taip pat ties mentėmis, kaklo, pilvo ir kojų srityse. Jauni sfinksai atrodo ypač raukšlėti. Kanados sfinkso galva yra kiek pailga, vidutinio dydžio, smakras tvirtas, nosies spalva dera prie kūno spalvos. Ausys atrodo ypatingai didelės, į viršų siaurėja, galiukai užapvalinti. Akys didelės ir įžambios, išoriniai akių kampučiai yra nukreipti link ausų. Akys gali būti įvairių spalvų, tačiau turi derėti prie kūno spalvos. Letenos yra vidutinio ilgio, tvirtos, uodega ilga, siaura ir tiesi, į galą smailėjanti. Kanados sfinkso kūnas gali būti įvairių spalvų – vienspalvis tamsus arba šviesus, taip pat ir dėmėtas.

Kanados sfinksas (Canadian Sphynx)

Kanados sfinksas: charakteris

Jei Kanados sfinksai nepavergia savo išvaizda, tikrai pavergs charakteriu. Šios veislės katės nerodo jokios agresijos, todėl dažnai yra auginamos šeimose, kuriose yra mažų vaikų. Kanados sfinksai gali visą dieną dūkti su vaikais, o vėliau kartu užmigti. Žinoma, reikėtų stebėti, kaip vaikai žaidžia su kate – nors ji greitai pamirš apie skriaudą, tačiau vaikai ne visada supranta, kada augintiniui daro žalą.

Tai yra labai protingos katės, kurias nėra sunku išauklėti – jos tikrai greitai perpras, kas joms leistina, o kas – ne. Kanados sfinksai supranta žmogaus poreikius – šios veislės katės intuityviai jaučia, kada reikia ateiti pasiglaustyti, o kada geriau vengti kontakto. Tai yra labai prieraišios katės, kurios besąlygiškai mylės savo šeimininką. Nors apie kates sakoma, kad jos mėgsta vaikščioti vienos, tačiau taip nėra, kai kalbama apie Kanados sfinksus – jie mieliau eis ten, kur ir šeimininkas.

sfinksas Sphynx

Kanados sfinksas: priežiūra

Kanados sfinksus reikia maudyti, nes jie neturi plaukų, galinčių sugerti odos riebalus. Paprastai šios veislės katės vandens nebijo, noriai pasiduoda maudynėms. Maudyti Kanados sfinksą reikėtų maždaug du kartus per mėnesį, tam rekomenduojama naudoti itin švelnų šampūną, kuris nedirgintų odos.

Taip pat svarbu saugoti katę nuo peršalimo. Kanados sfinksai neturi blakstienų, todėl į akis lengviau patenka dulkių ir kitų nešvarumų. Rekomenduojama kasdien apžiūrėti akis, jei reikia, pavalyti akių kampučius. Šių kačių ausyse kaupiasi geltona siera, kuri gali pajuoduoti. Išsigąsti tikrai nereikėtų – tai yra visiškai natūralu, tereikia pavalyti ausis vatos tamponėliu.

Kanados sfinksai yra gana valgios katės, tačiau labai svarbu jų neperšerti. Antsvoris sfinksams, kaip ir kitų veislių katėms, gali turėti neigiamų pasekmių. Kanados sfinksai labai mėgsta šilumą.

Nors šiltuoju metų laiku trumpam gali būti išleidžiamos į lauką, tačiau tik ne tada, kai lauke yra gana vėsu. Namuose Kanados sfinksai visada ieško šiltesnės vietelės, jų guoliu dažnai tampa saulės spindulių apšviesti kampeliai ar radiatorius. Svarbu saugoti katę nuo didelio karščio.

Kanados sfinksai gyvena 13-14 metų. Vienas iš pirmųjų Kanadoje rastų plikų kačiukų išgyveno dar ilgiau – net 19 metų! Taigi, šios katės gali būti tikrai ilgaamžės, ir jums tereikia pasirūpinti, kad jūsų augintinis gautų tinkamą priežiūrą.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.