Veislė: | Balio katės |
Kilmės šalis: | JAV |
Spalvos: | Javos, antspauduotosios (kreminė su ruda), dėmėtosios mėlynos, dėmėtosios alyvinės ir dėmėtosios šokoladinės |
Charakteris: | Aktyvi, žaisminga, smalsi, gudri, mėgsta "kalbėti", labai nemėgsta būti viena |
Svoris: | 2-5 kg |
Ilgaamžiškumas: | 19-20 metų |
Kiti pavadinimai: | Balinese cat |
Hipoalerginė: | Taip (100 procentų hipoalerginių kačių nebūna, tačiau hipoalerginių veislių katės gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti.) |
Balio katės pasižymi elegancija ir žaismingumu. Šios augintinės yra gana aktyvios, mėgstančios žaidimus ir dėmesį. Balio katės mėgsta „kalbėti“, todėl nėra tinkamos augintinės tylos ir ramybės trokštantiems šeimininkams. Vieni katės triukšmingumą laiko privalumu, kiti – trūkumu, tad visada reikėtų gerai pagalvoti, kokio charakterio augintinis geriausiai atitiktų jūsų lūkesčius. Balio katės labai sunkiai pakelia vienatvę, tačiau tuomet, jei jūsų visą dieną nebūna darbe, Balio katė tikrai džiaugsis kitos katės ar net šuns draugija.
Balio kačių veislės istorija
Nors veislės pavadinimas leidžia manyti priešingai, tačiau Balio katės yra kilusios ne iš Balio salos, bet iš JAV. Tai – gana nauja kačių veislė, kuri Amerikoje atsirado dvidešimtojo amžiaus šeštajame dešimtmetyje. Dėl mutavusio geno Siamo katė atsivedė ilgaplaukius kačiukus. Nors tokios katės buvo pastebėtos dar XX amžiaus pradžioje, tačiau sąmoningo veisimo imtasi kiek vėliau. Iš pradžių Balio katės buvo vadinamos Siamo ilgaplaukėmis, tačiau Siamo kačių mylėtojai tam labai priešinosi. Balio katės vardas buvo suteiktas dėl panašumo į elegantiškas Tolimųjų Rytų šokėjas. 1961 metais ši kačių veislė buvo pripažinta Amerikoje, o į Europą atkeliavo 1970 metais.
Balio katės: išvaizda
Balio katėms būdingas gracingumas ir kūno linijos, panašios į Siamo katės. Tai yra vidutinio dydžio katės, kurios paprastai sveria 2,5–5 kg. Balio katės galva yra gana ilga, kaklas grakštus. Ausys didelės, stačios, gali būti su kutais. Akys labai išraiškingos, mėlynos spalvos. Kojos ilgos ir lieknos, letenos nedidelės, ovalios. Uodega ilga, smailėjanti, pūsta (uodegos plaukai gali būti net iki 10 cm ilgio). Balio kačių kailis yra gana ilgas – maždaug 2,5-5 cm ilgio. Šios katės neturi tankaus poplaukio, todėl kailis neatrodo išpūstas. Ausys, snukis, pėdos, letenos ir uodega yra ryškesnės spalvos nei kitos kūno vietos. Balio katės gali būti penkių spalvų – Javos, antspauduotosios, dėmėtosios mėlynos, dėmėtosios alyvinės ir dėmėtosios šokoladinės. Pirmąją šių spalvų pripažįsta ne visos kačių asociacijos. Antspauduotosios Balio katės yra kreminės spalvos, jų kūną puošia rudos dėmės, nosis ir padai yra rudos spalvos. Dėmėtosios mėlynosios katės yra baltos spalvos su pilkai mėlynomis dėmėmis, nosies oda ir padai yra mėlynai pilki. Dėmėtosios alyvinės katės yra baltos spalvos, kailį puošia alyvinės dėmės. Na, o dėmėtosios šokoladinės Balio katės yra dramblio kaulo spalvos, jų dėmės – šokoladinės.
Balio katės: charakteris
Balio katės visada nori sulaukti pakankamai daug šeimininkų dėmesio, todėl nenustebkite, jei katė savo skardžiu balseliu reikalaus paglostymų ar žaidimų. Paprastai Balio katės sutaria su visais šeimos nariais, noriai bendrauja su vaikais. Svečių atvykimas šios veislės katėms prilygsta šventei, nes tai dažniausiai reiškia, kad pavyks gauti dar daugiau dėmesio nei katė yra pratusi. Balio katės puikiai sutaria ir su katėmis, ir su šunimis, tad tuomet, jei namuose yra kitų augintinių, tikėtina, kad jie nesunkiai susibendraus. Balio katės labai mėgsta žaidimus, yra labai smalsios ir gudrios. Nors jų medžioklės instinktas yra gana stiprus, tačiau šios gražuolės geriausiai jaučiasi gyvendamos namuose. Kai Balio katė įsidūksta, ją sulaikyti gali būti gana sudėtinga – ji tampa tikru velniūkščiu katės kailyje! Šias kates auklėti nėra labai sudėtinga, jos gana greitai perpranta namie vyraujančias taisykles. Ir vis dėlto... jų laikosi tikrai ne visada.
Balio katės: priežiūra
Balio katės yra gana sveika kačių veislė, paprastai gyvena apie 12 metų. Vyresnes nei aštuonerių metų kates vertėtų kartą per metus parodyti veterinarui, kuris įvertins bendrą sveikatos būklę ir atliks reikalingus sveikatos tyrimus. Balio katės paprastai apetitu nesiskundžia, tačiau svarbu rasti tokį pašarą, kuris jūsų augintinei puikiai tiktų. Balio katės ne visada jaučia saiką, tad duodamo pašaro kiekį rekomenduojama normuoti – tai padės išvengti galimo nutukimo. Svarbu ir tai, kad šios katės fizinis krūvis būtų pakankamas, nes tai leis palaikyti puikią sveikatą. Žaidimams vertėtų skirti laiko kasdien – galite būti tikri, kad Balio katė to tikrai neatsisakys. Gana ilgas šios veislės kačių kailis pareikalaus šiek tiek daugiau priežiūros nei trumpaplaukių kačių. Kailis yra gana lengvai šukuojamas, tačiau to nedarant reguliariai, gali susidaryti sąvėlos (labai svarbu jas kuo greičiau pašalinti). Balio kates patartina šukuoti ir šepečiu, ir šukomis, nes tai padės palaikyti gražų ir sveiką kailį. Paprastai pakanka katę pašukuoti du ar tris kartus per savaitę, sezoninio šėrimosi laikotarpiu – kasdien. Kai kurios Balio katės nelabai mėgsta šukavimo, todėl prie to rekomenduojama pratinti dar nuo mažumės. Šios veislės katės yra labai švarios – kailį labai prižiūri ir pačios. Kad skrandyje nesusidarytų pūkų sąvėlos, periodiškai duokite skanėstų su „Malt“ pasta. Jei katė neišeina į lauką, kas kelias savaites patrumpinkite jos nagučius. Taip pat periodiškai išvalykite katės dantis, nes tai padės išvengti akmenų susidarymo ir kitų dantų problemų.