Egzotas (Exotic Shorthair)

Egzotas (Exotic Shorthair)

 

Veislė: Egzotas
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: Balta, juoda, sidabrinė, rusva, kreminė, šokoladinė, mėlyna, alyvų
Charakteris: Judri, prieraiši, smalsi, santūri, kartais tingi, mėgstanti pasnausti
Svoris: 3-6 kg
Ilgaamžiškumas:   12-13 metų
Kiti pavadinimai: Exotic Shorthair, Egzotiškoji katė

Egzotas – gana judri, tačiau kartu ir santūri katė. Ši veislė buvo išvesta sukryžminus persų veislės katę su Amerikos trumpaplauke, todėl šioms katėms yra būdingos abiejų veislių savybės. Egzotų kailis yra trumpesnis nei persų kačių, tačiau išvaizda yra labai panaši. Egzotai yra judresni nei persų veislės katės, be to, yra prieraišesnės. Egzotas yra gana taikaus ir tolerantiško būdo katinas, tačiau ne visada noriai bičiuliaujasi su nepažįstamais žmonėmis ir gyvūnais – šios veislės katėms visada reikia šiek tiek laiko apsiprasti.

egzotas Exotic Shorthair kate

Egzotų veislės istorija

Egzotų veislė yra gana nauja – ji buvo išvesta JAV šeštajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje. Galima sakyti, kad veislė susiformavo atsitiktinai, sukryžminus Amerikos trumpaplaukę su persų veislės kate. Tokiu bandymu buvo siekta Amerikos trumpaplaukei suteikti persiškos išvaizdos, tačiau niekas nesitikėjo, kad iš to gali atsirasti visiškai nauja veislė. Panašūs bandymai buvo atlikti ir Didžiojoje Britanijoje, kada po Antrojo pasaulinio karo buvo siekiama atkurti britų trumpaplaukių veislę (dėl britų trumpaplaukių trūkumo šios katės buvo kryžminamos su persų veislės katėmis). Vis dėlto, Didžiojoje Britanijoje tokie eksperimentai nepasiteisino – tai buvo tik vienkartiniai bandymai. Amerikoje persų ir Amerikos trumpaplaukių kryžminimas taip pat nebuvo sutiktas aplodismentais – tai papiktino nemažai veisėjų. Vis dėlto, 1966 metais buvo bandoma suteikti gautam hibridui naują veislės pavadinimą, ir tais pačiais metais egzotai pirmą kartą sudalyvavo parodoje. Praėjus vieneriems metams buvo įkurtas egzotų mylėtojų klubas, kurio nariai siekė veislės pripažinimo. 1972 metais veislė buvo pripažinta, ir nuo to laiko egzotų veisimas labai griežtai kontroliuojamas. Buvo leidžiama kryžminti egzotus su Amerikos trumpaplaukėmis, persų veislės kates su egzotais ir egzotus tarpusavyje. Jei tarpusavyje kryžminami du egzotai, kačiukai gali gimti su ilgu kailiu. Tokiu atveju kačiukai vadinami ilgaplaukiais egzotais, o Prancūzijoje jie priskiriami persų katėms.

egzotas Exotic Shorthair 3

Egzotas: išvaizda

Egzotas yra labai puošnios išvaizdos katė, kurios svoris paprastai siekia 3-6 kilogramus. Šios veislės katėms yra būdingas plokščias snukutis, apvali galva ir gana masyvios letenos. Egzoto nosis, akys, ausys, smakras bei kūno sudėjimas yra lygiai tokie pat, kaip ir persų veislės kačių, tačiau egzotai neturi tokio ilgo kailio kaip persai. Egzotų smakras tvirtas, apvalokas, nasrai platūs ir stiprūs. Nosis trumpa, riesta, plati. Ausys nedidelės, šiek tiek palinkusios į priekį. Akys apvalios, didelės, gana toli viena nuo kitos, ryškios ir išraiškingos. Kojos trumpos, stambios, tvirtos, letenos didelės, apvalios. Uodega trumpa, proporcinga kūnui. Kailis gana trumpas, purus, gali būti vienspalvis, rainas arba dėmėtas. Leistinos įvairios kailio spalvos, pradedant rainais atspalviais, ir baigiant melsva spalva. Egzotai labai primena pliušines kates, todėl yra laikomos vienomis mieliausių augintinių.

egzotas Exotic Shorthair

Egzotas: charakteris

Egzotai yra gana ramaus charakterio katės, kurios praktiškai niekada nekniaukia. Nors šios veislės katės neretai yra gana tingios, ir pramogas mieliau iškeičia į palaimingą snūduriavimą, tačiau katę tikrai sudominsite jai patinkančiais žaidimais! Egzotų augintojų teigimu, šios katės yra aktyvesnės nei persai, taip pat labiau mėgsta „prižiūrėti“ savo šeimininką. Egzotams yra būdingas smalsumas bei ypatingai didelis prieraišumas – egzotas tikrai pasitiks iš darbo grįžusius šeimininkus, domėsis, kuo jie užsiima būdami namie. Egzotai labai mėgsta susirangyti šeimininkui ant kelių – taip miegoti ir saugiau, ir šilčiau.

Egzotai paprastai sutaria su vaikais bei gyvūnais, tačiau jos labai vertina ramybę. Kai katė ilsisi, ji norėtų būti neliečiama, todėl labai svarbu mokyti vaikus tinkamai bendrauti su augintiniu, o tuomet, jei namuose yra šuo, katei įrenkite tokį poilsio kampelį, kuriame ji galėtų netrukdoma ilsėtis.

Egzotas (Exotic Shorthair)

Egzotas: priežiūra

Egzotai yra tvirtos sveikatos katės, kurios visą gyvenimą išlieka žvalios ir gyvybingos. Egzotai neturi specifinių sveikatos sutrikimų, tačiau svarbu tinkamai pasirūpinti senstančiu augintiniu. Katės, sulaukusios 8-9 metų amžiaus pas veterinarą turi būti nuvežamos dažniau (bent kartą ar du kartus per metus, šio vizito metu bus atliekami įvairūs sveikatos tyrimai).

Svarbu žinoti, kad šios veislės kačių veisimas yra gana sudėtingas, katės ne visada pagimdo natūraliai (gali būti reikalingas Cezario pjūvis).

Egzotai kartais yra gana išrankūs pašarui, todėl galite paruošti katei „švedišką stalą“ – augintinė tikrai išsirinks, koks sausas pašaras jai patinka labiausiai (parduotuvėse galite prašyti sauso pašaro mėginukų ar įsigyti po nedidelį kiekį įvairių rūšių sveriamo maisto). Svarbu pasirūpinti, kad duodamo pašaro kiekis būtų normuojamas, nes egzotai yra linkę tukti.

Nors egzotai neretai leidžia laiką tinginiaudami, tačiau juos nėra sunku sudominti žaidimu. Taigi, pasirūpinkite, kad katės aktyvumas nebūtų pernelyg mažas, nes tai taip pat gali lemti svorio augimą (antsvoris gana dažnai tampa įvairių ligų priežastimi).

Egzotų kailio priežiūra yra paprastesnė nei persų veislės kačių – pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę. Taip pat vertėtų kas 3-4 savaites patrumpinti katės nagus (jei katė neišeina į lauką) ir maždaug kas savaitę išvalyti dantis.

egzotu veisles kaciukas

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.