Egzotas (Exotic Shorthair)

Egzotas (Exotic Shorthair)

Veislė: Egzotas
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: Balta, juoda, sidabrinė, rusva, kreminė, šokoladinė, mėlyna, alyvų
Charakteris: Judri, prieraiši, smalsi, santūri, kartais tingi, mėgstanti pasnausti
Svoris: 3-6 kg
Ilgaamžiškumas:   12-13 metų
Kiti pavadinimai: Exotic Shorthair, Egzotiškoji katė

Egzotas – gana judri, tačiau kartu ir santūri katė. Ši veislė buvo išvesta sukryžminus persų veislės katę su Amerikos trumpaplauke, todėl šioms katėms yra būdingos abiejų veislių savybės. Egzotų kailis yra trumpesnis nei persų kačių, tačiau išvaizda yra labai panaši. Egzotai yra judresni nei persų veislės katės, be to, yra prieraišesnės. Egzotas yra gana taikaus ir tolerantiško būdo katinas, tačiau ne visada noriai bičiuliaujasi su nepažįstamais žmonėmis ir gyvūnais – šios veislės katėms visada reikia šiek tiek laiko apsiprasti.

egzotas Exotic Shorthair kateegzotas Exotic Shorthair 3

Veislės istorija

Egzotų veislė yra gana nauja – ji buvo išvesta JAV šeštajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje. Galima sakyti, kad veislė susiformavo atsitiktinai, sukryžminus Amerikos trumpaplaukę su persų veislės kate. Tokiu bandymu buvo siekta Amerikos trumpaplaukei suteikti persiškos išvaizdos, tačiau niekas nesitikėjo, kad iš to gali atsirasti visiškai nauja veislė. Panašūs bandymai buvo atlikti ir Didžiojoje Britanijoje, kada po Antrojo pasaulinio karo buvo siekiama atkurti britų trumpaplaukių veislę (dėl britų trumpaplaukių trūkumo šios katės buvo kryžminamos su persų veislės katėmis). Vis dėlto, Didžiojoje Britanijoje tokie eksperimentai nepasiteisino – tai buvo tik vienkartiniai bandymai. Amerikoje persų ir Amerikos trumpaplaukių kryžminimas taip pat nebuvo sutiktas aplodismentais – tai papiktino nemažai veisėjų. Vis dėlto, 1966 metais buvo bandoma suteikti gautam hibridui naują veislės pavadinimą, ir tais pačiais metais egzotai pirmą kartą sudalyvavo parodoje. Praėjus vieneriems metams buvo įkurtas egzotų mylėtojų klubas, kurio nariai siekė veislės pripažinimo. 1972 metais veislė buvo pripažinta, ir nuo to laiko egzotų veisimas labai griežtai kontroliuojamas. Buvo leidžiama kryžminti egzotus su Amerikos trumpaplaukėmis, persų veislės kates su egzotais ir egzotus tarpusavyje. Jei tarpusavyje kryžminami du egzotai, kačiukai gali gimti su ilgu kailiu. Tokiu atveju kačiukai vadinami ilgaplaukiais egzotais, o Prancūzijoje jie priskiriami persų katėms.

egzotas Exotic Shorthairegzotas Exotic Shorthair

Egzotas: išvaizda

Egzotas yra labai puošnios išvaizdos katė, kurios svoris paprastai siekia 3-6 kilogramus. Šios veislės katėms yra būdingas plokščias snukutis, apvali galva ir gana masyvios letenos. Egzoto nosis, akys, ausys, smakras bei kūno sudėjimas yra lygiai tokie pat, kaip ir persų veislės kačių, tačiau egzotai neturi tokio ilgo kailio kaip persai. Egzotų smakras tvirtas, apvalokas, nasrai platūs ir stiprūs. Nosis trumpa, riesta, plati. Ausys nedidelės, šiek tiek palinkusios į priekį. Akys apvalios, didelės, gana toli viena nuo kitos, ryškios ir išraiškingos. Kojos trumpos, stambios, tvirtos, letenos didelės, apvalios. Uodega trumpa, proporcinga kūnui. Kailis gana trumpas, purus, gali būti vienspalvis, rainas arba dėmėtas. Leistinos įvairios kailio spalvos, pradedant rainais atspalviais, ir baigiant melsva spalva. Egzotai labai primena pliušines kates, todėl yra laikomos vienomis mieliausių augintinių.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (11 balsai (-ų))