Kartezianinės katės (Chartreux cat)

Kartezianinės katės (Chartreux cat)

 

Veislė: Kartezianinės katės
Kilmės šalis: Prancūzija
Spalvos: Mėlyna, sidabrinė
Charakteris: Tyli, rami, draugiška, meili, švelni, prisitaikanti, neįkyri, ištverminga
Svoris: 4-7 kg
Ilgaamžiškumas:   18-20 metų
Kiti pavadinimai: Kartūzų katė, Chartreux cat
Hipoalerginė: Ne

Kartezianinės katės kitaip dar vadinamos kartūzų katėmis. Tai nėra labai populiari veislė – daugiausiai šių kačių šiuo metu auginama Belgijoje ir Prancūzijoje. Kartūzų katės – traukiančios akį augintinės, kurios pirmiausia sužavi ryškiomis oranžinėmis akimis ir didele šypsena lūpose, o vėliau pavergia ir savo charakteriu. Nors iš pažiūros kartūzų katė atrodo gana grėsmingai, tačiau iš tiesų tai labai meili ir švelni augintinė. Tai labai ištvermingos ir puikiai prisitaikančios katės, kurios šeimininką gali lydėti net ir į pasaulio kraštą. Šios veislės katės puikiai tinka ramiems žmonėms, kurie dievina katės murkimą ir nenori pernelyg aktyvaus augintinio, nuolat ieškančio būdų, kaip nusiaubti namus.

Kartezianines kates Chartreux cat

Kartezianinės katės veislės istorija

Kartezianinė katė yra kilusi iš Prancūzijos, teigiama, kad veislė susiformavo natūraliai. Pirmosios kartezianinės katės atsirado XVI amžiaus pradžioje, nors jos yra kildinamos iš Prancūzijos, tačiau tikėtina, kad veislės šaknys glūdi Sirijoje – iš čia kates galėjo atsigabenti prancūzų vienuoliai. Iki pat dvidešimtojo amžiaus kartezianinės katės gyveno kolonijomis laisvėje (daugiausiai šių kačių buvo Paryžiuje). Kai miesto gyventojai pastebėjo, kad šios katės yra puikios pelių medžiotojos, jos pradėtos laikyti ir namuose. Deja, buvo medžiojamos ir pačios katės, mat, prancūzai labai vertino šių gyvūnų mėsą. Būtent dėl to veislei buvo iškilęs pavojus išnykti, tačiau prie kartezianinių kačių išsaugojimo prisidėjo prancūzų veisėjai. Šiuo metu ši kačių veislė yra labai reta, o laisvėje gyvenančių kartezianinių kačių Paryžiuje tikrai neberasime. Pirmosios kartezianinės katės Ameriką pasiekė 1970 metais, iki šių dienų Amerikos veislynai yra laikomi vienais geriausių. Lietuvoje kartūzų katės yra itin retos.

Kartezianines kates kaciukas Chartreux cat

Kartezianinės katės: išvaizda

Išskirtiniai kartezianinių kačių bruožai – purus melsvas kailiukas, ryškios vario atspalvio akys ir išraiška, kuri primena šypseną. Šių kačių kojų kaulai yra labai tvirti, pėdos apvalios, kūnas masyvus ir raumeningas. Kartūzų kačių galva didelė, skruostai apvalūs, ūsų pagalvėlės apskritos, kartais - labai iškilios. Akys labai didelės, apvalios, ryškios. Ausys vidutinio dydžio, išaugusios aukštai virš viršugalvio, stačios, užapvalintais kampučiais. Nors iš pažiūros kartezianinės katės atrodo stambesnės, paprastai jos sveria nuo 4 iki 7 kilogramų. Kresnas kūno sudėjimas kiek primena Meino meškėną. Kailis tankus ir purus, pilkai melsvos spalvos. Nosį, ūsų pagalvėles ir ausų išorinę pusę dengia sidabriško atspalvio plaukai. Poplaukis purus, kiek pūkuotas.

Kartezianine kate Chartreux cat

Kartezianinės katės: charakteris

Kartezianinės katės yra labai tylios, todėl puikiai tinka tiems žmonėms, kurie vertina ramybę. Legenda pasakoja, kad kartūzų katės gyvendavo su vienuoliais, todėl ir pačios davė „tylos įžadus“. Šios katės labai mėgsta murkti, tačiau šių kačių miaukimas prilygsta stebuklui. Iš vienos pusės, tai gali būti vertinama kaip privalumas, tačiau pakliuvusi į nelaimę katė negali prisišaukti pagalbos (jos balsas yra labai tylus).

Kartezianinės katės yra labai draugiškos ir su savais, ir su svetimais žmonėmis. Mielai bendrauja su vaikais bei gyvūnais. Visada domisi, kas vyksta aplinkui, niekada neskuba, įdėmiai tyrinėja aplinką. Agresija šios veislės katėms visiškai nėra būdinga – susidūrusios su nedraugiškais gyvūnais, kartūzų katės nekovoja, ir paprasčiausiai nueina savais keliais.

Kartezianinės katės yra puikios medžiotojos – namuose jos tikrai išgaudys visas muses ir vorus, jei turės galimybę išeiti į lauką, parneš šeimininkui „dovanų“ – pelių ar paukščių.

Kartezianines kates Chartreux cat

Kartezianinės katės: priežiūra

Kartezianinės katės nėra labai reiklios augintinės. Tai yra gana sveika kačių veislė – statistiškai kartūzų katės gyvena maždaug 18-20 metų. Kadangi veislė yra susiformavusi natūraliai, būtent šioms katėms būdingų ligų nėra. Be to, kartezianinių kačių veisimas yra griežtai kontroliuojamas, todėl tai užtikrina puikią gimusių kačiukų sveikatą.

Kartezianinių kačių šeimininkai turės pasirūpinti tinkama augintinės mityba (dažnais atvejais tinkamą pašarą rekomenduoja veisėjai), šioms katėms maistinė alergija nėra būdinga.

Kartezianinių kačių priežiūra yra labai paprasta – tereikia reguliariai pašukuoti kailį (paprastai pakanka kelių kartų per savaitę), maždaug kas mėnesį pakirpti nagučius. Jei nuspręstumėte katę išmaudyti, tam geriausiai tinka sausas šampūnas. Vanduo tikrai nėra šių kačių stichija, nors kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad kartezianinių kačių kailis yra neperšlampantis.

Šios katės nėra įkyrios ir nuolat reikalaujančios šeimininko dėmesio, tačiau jos tiesiog dievina šeimininko buvimą šalia. Jei kartezianinė katė galės įsitaisyti šeimininkui ant kelių ir palaimingai užmigti, jos diena bus tikrai pavykusi. Kartūzų katės idealiai tinka tiems kačių augintojams, kurie nori draugiški ir gana ramaus augintinio – galite būti užtikrinti, kad kartūzų katė nelaipios sienomis ir užuolaidomis, bet ramiai ir elegantiškai apžiūrės, ką gero turite namuose.

Auklėti šios veislės kates tikrai nėra labai sunku – paprastai pakanka vos kartą pasakyti ar parodyti, kad kažko daryti negalima, ir kitą kartą katė nebekartos savo „klaidų“. Kartezianinę katę gali sudominti įvairūs katėms skirti žaislai – „šluotelės“, barškantys kamuoliukai, ir t.t. Šių kačių medžioklės instinktas yra labai stiprus, todėl galite būti užtikrinti, kad katė namuose išgaudys visus vabzdžius!

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.