Oksikat katės (Ocicat)

Oksikat katės (Ocicat)

 

Veislė: Oksikat katės
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: sidabrinė, mėlyna, šokoladinė, gelsvai ruda, šviesiai ruda
Charakteris: Miela, draugiška, prieraiši, prisitaikanti
Svoris: 5-6 kg
Ilgaamžiškumas:   12-14 metų
Kiti pavadinimai: Ocicat, Ocelotinė katė
Hipoalerginis: Ne

Oksikat katės išvaizda primena laukinę katę ir būtent tai sužavi daugybę kačių mylėtojų. Nors iš pažiūros gali atrodyti, kad šių kačių charakteris yra toks pat laukinis, kaip ir jų išvaizda, tačiau tai nėra tiesa. Oksikat katės yra tikras meilumo įsikūnijimas, jos labai vertina savo šeimininkų draugiją bei jų rodomą dėmesį. Šios augintinės puikiai sutaria su vaikais, noriai bendrauja su kitomis katėmis, taip pat gali sutarti ir su namuose auginamu šunimi ar kitu gyvūnu. Nors vienatvė Oksikat kačių nėra labai mėgstama, tačiau dieną, kol būnate darbe, šios augintinės gali praleisti ir vienos. 

Oksikat kate Ocicat

Oksikat kačių veislės istorija

Oksikat kačių veislė susiformavo atsitiktinai – 1964 metais buvo vykdoma eksperimentinė programa. Pirminis veislės pavadinimas buvo „Accicat“ (išvertus iš anglų kalbos, žodis „Accident“ reikštų „atsitiktinumas“), vėliau pavadinimo šaknis pakito – iš „Accicat“ transformavosi į „Ocicat“ dėl panašumo į ocelotą. Viena žymiausių Amerikos veisėjų Virginia Daley eksperimentinės programos metu pabandė Abisinijos katę sukryžminti su Siamo katėmis – ji tikėjosi, kad kačiukai gims su Siamo katėms būdingomis žymėmis, tačiau eksperimentas nepavyko. Veisėja nenuleido rankų ir gimusius kačiukus nusprendė sukryžminti su Siamo katėmis. Nors rezultatas nebuvo toks, kokio tikėtasi, tačiau tikrai nenuvyė – taip susiformavo visiškai nauja kačių veislė, kuri labai greitai sulaukė susidomėjimo. 1966 metai veislę pripažino CFA (Cat Fanciers Association), o 1987 m. jos sulaukė visiško pripažinimo ir gavo teisę dalyvauti parodose. 1988 metais pirmosios šios veislės atstovės atkeliavo į Didžiąją Britaniją ir nuo to laiko sparčiai išpopuliarėjo. Pirmą kartą Lietuvoje vykusioje parodoje Oksikat katės pasirodė gerokai vėliau – tik 2009 metais.

Oksikat katės: išvaizda

Oksikat katėms būdinga egzotiška išvaizda – iš pirmo žvilgsnio jos labai primena leopardus, gepardus ar ocelotus. Svarbiausias šių kačių bruožas – dėmėtas kailis, kuris yra trumpas ir glotnus. Oksikat katės veisiamos įvairių spalvų, tačiau būtina, kad kailį puošiančios dėmės būtų pakankamai aiškios ir ryškios. Snukio ir pilvo srityje esančios kailio dėmės paprastai yra blyškesnių spalvų nei visas kūnas, o uodegos galiukas yra tamsiausia kūno dalis. Įdomu tai, kad uodegos galiuko spalva apibūdina, kokios spalvos yra katė. Kiekvienas šios katės kailio plaukas yra kelių skirtingų spalvų, o tarpusavyje susiliejančios spalvos formuoja dėmes, kurios yra tikra katės kailio puošmena. Akių apvadai turi būti tamsesnės spalvos nei katės kailis, o ant kaktos esantys dryžiai formuoja „M“ raidę. Oksikat katės uodegą puošia susiformavę tamsesni „žiedai“. Laukinę išvaizdą Oksikat katėms suteikia ne tik kailis, bet taip pat gracinga, lengva eisena. Šių kačių kūnas yra labai elegantiškas, Oksikat katės nėra stambios, bet labai tvirtos ir raumeningos. Paprastai šios veislės atstovės sveria nuo 5 iki 6 kilogramų. Oksikat kačių krūtinė plati ir gili, užpakalinė kūno dalis yra šiek tiek aukštesnė nei priekinė, todėl susidaro įspūdis, kad katė nuolat medžioja. Kojos vidutinio ilgio, tvirtos, letenos ovalo formos. Galva trikampio formos, ilgoka, snukis platus, aiškių linijų. Uodega ilga, nuo pagrindo  auganti lygiai, į galą siaurėja labai neženkliai.

Oksikat kates Ocicat

Oksikat katės: charakteris

Kalbant apie šias kates galima prisiminti posakį, kad išvaizda yra apgaulinga. Laukinės katės kailyje iš tiesų slypi mielas ir draugiškas kačiukas, kuris tik ir laukia šeimininkų paglostymų. Oksikat katės gali augti tuose namuose, kuriuose yra vaikų ir gyvūnų – draugiškas katės charakteris tikrai leis susibičiuliauti su visais šeimos nariais. Šios veislės augintinės nemėgsta vienatvės, tad tuomet, jei jūsų ilgai nebūna namuose, Oksikat katę tikrai nudžiugintų dar vienos augintinės draugija. Šiai veislei būdinga tai, kad jos atstovės puikiai prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos, todėl augintinę galite pasiimti ir vykdami atostogų. Oksikat katės gali išmokti įvairių nesudėtingų triukų bei vaikščioti su pavadėliu – jūsų augintinę tikrai nudžiugintų pasivaikščiojimai gryname ore!

Oksikat katės: priežiūra

Oksikat katėms yra būdinga stipri sveikata, šiai veislei būdingos ligos neegzistuoja. Šių kačių priežiūra niekuo nesiskiria nuo kitų veislių kačių – svarbu reguliariai skiepyti bei nukirminti. Kai Oksikat katė sulaukia 8-9 metų amžiaus, rekomenduojami reguliarūs kasmet atliekami tyrimai – apžiūrimi katės dantys, patikrinamas inkstų ir kepenų funkcionavimas. Oksikat katės nėra labai išrankios maistui, tačiau būtina užtikrinti, kad katės mityba būtų visavertė – palankiausia rinktis aukštos kokybės subalansuotą sausą pašarą. Kailio priežiūra nereikalauja ypatingo dėmesio ir pastangų – pakanka pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę. Jei Oksikat katė bus nuo mažumės pratinama prie kailio priežiūros procedūrų, šukavimas jai tikrai patiks – juk tai dar viena šeimininko dėmesio išraiška. Oksikat katės mėgsta įvairią aktyvią veiklą, jai tikrai patiks žaidimai, pasivaikščiojimai su pavadėliu, ir t.t. Šios veislės augintinės labiausiai tinka gana aktyviems žmonėms, kurie turi pakankamai laiko pabendrauti su savo augintine. Jei mėgstate keliauti, galite būti tikri, kad Oksikat katė mielai jums palaikys kompaniją.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.