Orientalų trumpaplaukės katės (Oriental Shorthair)

Orientalų trumpaplaukės katės (Oriental Shorthair cat)

Veislė: Orientalų trumpaplaukės katės
Kilmės šalis: JAV, Tailandas
Spalvos: Balta, gelsvai ruda, juoda, mėlyna, šokoladinė, alyvų, garstyčių spalvos
Svoris: 4-6 kg
Ilgaamžiškumas:   13-15 metų
Kiti pavadinimai: Oriental Shorthair, Rytų katė, Rytų trumpaplaukės katės
Hipoalerginė: Taip (100 procentų hipoalerginių kačių nebūna, tačiau hipoalerginių veislių katės gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti.)

Orientalų trumpaplaukės katės kitaip dar vadinamos Rytų katėmis. Ši veislė priklauso tai pačiai grupei, kaip ir Siamo katės, todėl veislės turi tikrai nemažai panašumų. Orientalų trumpaplaukės katės yra labai gracingos, išraiškingų bruožų, tad daugelis kačių mylėtojų pirmiausia susižavi būtent išvaizda. Šios augintinės yra puikios kompanionės, tiesiog dievinančios paglostymus ir žaidimus. Orientalų trumpaplaukėms yra būdingas „šuniškas“ charakteris – šios katės noriai mokosi įvairių triukų, nesunkiai išmoksta vaikščioti su pavadėliu.

orientalu trumpaplauke kate oriental shorthairorientalu trumpaplaukes kates kaciukas oriental shorthair

Veislės istorija

Orientalų trumpaplaukės katės yra labai sena veislė. Jos yra kilusios iš Tailando, kuriame buvo laikomos Siamo kačių porūšiu. XIX amžiaus pabaigoje Siamo ir Rytų kačių protėviai buvo nugabenti į Angliją. 1896 metais Londone vykusioje parodoje dalyvavo melsva Rytų katė, atvežta iš Tailando sostinės Bankoko. Deja, tą kartą katė buvo diskvalifikuota dėl neįprastos spalvos. Diskusijos dėl vienspalvių Siamo kačių tęsėsi kone tris dešimtmečius, kol galiausiai buvo nuspręsta, kad Siamo katės gali būti tik žydraakės su joms būdingu dvispalviškumu. Nuo to laiko vienspalvės Siamo katės buvo įvardijamos kaip neatitinkančios standarto, todėl kurį laiką Rytų kačių kryžminimas sustojo. Vis dėlto, susidomėjimas šia veisle neatslūgo, ir po Antrojo pasaulinio karo prasidėjo itin intensyvus šokoladinės spalvos kačių veisimas. 1956 metais į Ameriką pateko būtent tokios spalvos Rytų katė, kuri iš karto sulaukė labai didelio susidomėjimo. Amerikiečiai dėjo didžiules pastangas, kad tokia veislė būtų pripažinta. 1958 metais buvo nustatytas pirminis vertinimo standartas, o praėjus šešeriems metams pirmoji į Ameriką atvykusi „rytietė“ gavo čempionės statusą CFA kategorijoje. Tuo laikotarpiu buvo pripažįstama tik viena, šokoladinė Rytų kačių spalva, tačiau veislės mylėtojams to nepakako, ir jie siekė, kad būtų pripažinta daugiau kailio spalvų. Įdėtos pastangos pasiteisino – 1977 metais buvo pripažintos ir kiti atspalviai, o 1995-aisiais taip pat pripažintas ir Rytų trumpaplaukių dvispalviškumas. Praėjus šiek tiek laiko atsirado ir ilgaplaukių orientalų veislė (taip nutiko įvedus ilgo kailio geną). Šiuo metu Rytų trumpaplaukių kačių veislė labai populiari ir Lietuvoje, ir kitose pasaulio šalyse.

orientalu trumpaplauke kate oriental shorthairOrientalų trumpaplaukės katės (Oriental Shorthair cat)

Orientalų trumpaplaukės katės: išvaizda

Orientalų trumpaplaukės yra vidutinio dydžio katės, kurių kūnas grakštus ir raumeningas. Patelių svoris paprastai siekia 2,5-4 kg, patinų – 3,5-6 kg. Šioms katėms būdingas proporcingas kūno sudėjimas – krūtinės ląstos ir pečių plotis turi būti ne didesnis už klubų plotį. Kojos ilgos ir lieknos, letenėlės nedidelės, ovalo formos. Uodega ilga, labai lanksti, smailiu galiuku. Galva pleišto formos, nosis ilga ir tiesi, kakta plokščia. Kaklas ilgas ir plonas, ausys didelės, plačios, smailėjančiais galiukais. Ausys turi būti taip išsidėsčiusios, kad nosies šnervės ir ausų galiukai sudarytų lygiakraštį trikampį. Akys labai išraiškingos, ryškiai žalios spalvos (kartais pasitaiko ir išimčių, kada orientalų trumpaplaukės katės turi žydras ar mėlynas akis). Kailis trumpas, žvilgantis, prigludęs prie kūno. Leistinos spalvos: kaštoninė, alyvinė, juoda, mėlyna, raudona, kreminė, abrikosinė, cinamoninė, marga, raina.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (11 balsai (-ų))