Peterbaldas (Peterbald)

Peterbaldas (Peterbald)

 

Veislė: Peterbaldas
Kilmės šalis: Rusija
Spalvos: Įvairios spalvos
Charakteris: Protinga, draugiška, mėgstanti bendrauti, taiki, nuoširdi, ištikima
Svoris: 3-5 kg
Ilgaamžiškumas:   13-15 metų
Kiti pavadinimai: Peterbald, Piterio reksas

 

Peterbaldai Peterbald

Peterbaldas – išskirtinio rytietiško grožio katė, kuri pirmiausia sužavi ypatingai grakščiu kūnu ir išraiškingomis akimis. Šios veislės katės tikrai nepalieka abejingų: vieni jas tiesiog dievina, kiti stebisi ir gūžčioja pečiais, kaip galima pasirinkti būtent tokį augintinį. Vis dėlto, peterbaldų augintojai sutinka, kad nesižavėti šiomis katėmis yra tiesiog neįmanoma – atrodo, kad šios katės būtų nužengusios iš visai kito pasaulio, o jų charakteris pavergia nuo pat pirmų akimirkų.

Peterbaldas Peterbald

Peterbaldo kačių veislės istorija

Peterbaldai – jauna kačių veislė, kuri buvo sukurta 1994 metais. Tai – Olgos Mironovos iš Sankt Peterburgo nuopelnas: ši veisėja įvedė dominantinę plikumo mutaciją į Siamo ir rytietiškų kačių genotipą. Dabartinės veislės pagrindą sudaro Olgos Mironovos veisimo katės. Pirmosios veislės atstovės atsirado sukryžminus Dono sfinksą, vardu Afinoguen Myth, ir orientalų veislės katę Radma vom Jagerhof. Nors peterbaldai ir Dono sfinksai yra kilę iš tų pačių protėvių, tačiau šios dvi veislės gerokai skiriasi viena nuo kitos: visų pirma, skiriasi šių kačių kaulų struktūra ir ausų padėtis, todėl atskirti šias dvi veisles nėra labai sudėtinga. Pirmiej šios veislės atstovai (Muskatas ir Mandarinas) turėjo vos  kelis milimetrus siekiančius plaukelius, kurie sulaukus poros metų amžiaus praktiškai visai išnyko. Vėliau šis peterbaldų apžėlimo tipas buvo pavadintas „Flock“.

Šiuo metu yra skiriami net penki kačių apžėlimo tipai, o nuspėti, koks kailis liks (ar apskritai liks) katei suaugus – labai sunku (katės korpusas gali likti plikas, tačiau ant letenėlių, snukučio ir uodegos gali likti šiek tiek plaukų). Taip pat egzistuoja ir „Peterbald varietta“ tipas – suaugusios katės kailio nenumeta.

Peterbaldas Peterbald

Peterbaldas: išvaizda

Peterbaldo kūnas grakštus ir elegantiškas, galva siaura, pleišto formos, skruostikauliai ir kakta plokšti, ausys didelės, išaugusios galvos šonuose. Kaukolės ilgis beveik toks pat, kaip ir snukio ilgis, ant kaktos pastebimos vertikalios raukšlės, išsidėsčiusios horizontaliai virš akių. Dar vienas išskirtinis šių kačių bruožas – tai susiraitę ūsai, kurie linkę lūžinėti (suaugusios katės ūsų gali apskritai neturėti). Akys gana nedidelės, gilios, įkypos, gali būti žalios arba mėlynos spalvos. Kūnas ištemptas, raumeningas, kojos tvirtų kaulų, ilgos. Letenos apvalios, pirštai ilgi, paslankūs. Uodega ilga, tiesi, į galą siaurėjanti. Oda elastinga, pereinanti į raukšles, perteklinė. Peterbaldai turi ne plikumo, bet ankstyvo nuplikimo geną, todėl gimusių kačiukų kailis gali būti net penkių tipų. Plikagimis („gummy“) peterbaldas gimsta plikas, dažnai neturi ūsų. Tokie kačiukai reikalauja labai daug priežiūros – kartą per savaitę juos reikėtų maudyti ir kasdien pavalyti drėgnomis servetėlėmis. „Velour“ kailio tipo kačiukų oda yra panaši į persiko paviršių – plaukai paprastai būna 2 mm ilgio. Šio tipo kačiukai nereikalauja labai daug priežiūros. „Brush“ kailio tipas yra ilgesnis nei 2 mm, šiurkštokas. „Flock“ – minkštas kailiukas, ilgesnis nei 2 mm, kuris atrodo tarsi poplaukis. „Peterbald varietta“ – tai kačiukai, kurie neturi plikumo geno. Šio tipo kačiukai gimsta su tiesiais ūsais ir trumpu kailiu, kačiukams suaugus kailis nenuslenka. „Peterbald varietta“ – idealus pasirinkimas besižavintiems peterbaldo charakteriu, tačiau nenorintiems įsigyti plikos katės.

Peterbaldas (Peterbald)

Peterbaldas: charakteris

Peterbaldai yra taikaus charakterio katės, kurioms bendravimas yra labai svarbus. Gana dažnai šios katės yra lyginamos ir su kitais gyvūnais – šuniukais ar beždžionėlėmis, nes jų charakteriui yra būdingi ne tik „katiniški“ bruožai. Peterbaldai yra labai ištikimi, mėgsta užsilipti kuo aukščiau, ir iš ten stebėti aplinką.

Šios veislės katės nėra labai tylios, jos mėgsta „kalbėdamos“ išreikšti savo emocijas, tad tuomet, jei namuose norite tylos ir ramybės, šitokia augintinė nebus pats geriausias pasirinkimas.

Peterbaldams sunku ištverti vienatvę, jiems svarbu, kad visada būtų su kuo bendrauti, tad tuomet, jei didžiąją dienos dalį jūsų nebūna namuose, pagalvokite ir apie antros katės įsigijimą.

Peterbaldai, kaip ir kitos beplaukės katės, labai mėgsta šilumą, tad nenustebkite, jei rasite katę įsitaisiusią ant radiatoriaus. Taip pat šios veislės katės labai mėgsta miegoti su savo šeimininkais – galite būti tikri, kad turėsite iš tiesų puikų „šildytuvą“, nes dėl kailio nebuvimo katės kūno temperatūra atrodo dar didesnė.

Peterbaldas (Peterbald)

Peterbaldas: priežiūra

Peterbaldai yra gana nauja kačių veislė, tad iki šiol nėra nustatyta, kokios genetinės problemos yra būdingos šiai veislei. Renkantis veislyną labai svarbu pasidomėti, kokia yra kačiukų tėvų sveikatos istorija, kokie tyrimai jiems buvo atlikti, ir t.t. Sveikatos priežiūra nėra kažkuo ypatinga – pakanka atlikti kasmetinius skiepus, reguliariai tikrinti dantų būklę ir valyti dantis, o vyresnėms nei aštuonerių metų katėms kas metus įvertinti inkstų ir kepenų rodiklius.

Peterbaldai yra labai energingos katės, todėl svarbu, kad duodamas pašaras būtų pakankamai maistingas. Šios katės ne visada jaučia saiką, tad duodamo pašaro kiekį vertėtų normuoti. Dėl peterbaldų maudymo veisėjai neprieina vieningos nuomonės – vieni teigia, kad šias kates reikia maudyti kas savaitę, kiti mano, kad tai visiškai nėra būtina, ir maudyti katę reikėtų pagal poreikį.

Peterbaldas Peterbald

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.