Tonkino katė (Tonkinese cat)

Tonkino katė (Tonkinese cat)
Veislė: Tonkino katės
Kilmės šalis: Jungtinės Amerikos Valstijos
Spalvos: Įvairios spalvos. Dėmės ant snukučio, ausų, kojų ir uodegos yra tamsesnės nei viso likusio kūno
Charakteris: Prieraiši, meili, protinga, aktyvi, žaisminga
Svoris: 2,5–5,5 kg
Ilgaamžiškumas:   19-20 metų
Kiti pavadinimai: Tonkino katės, Tonkinese cat

Tonkino katės charakteriu labai primena savo giminaites – Siamo ir Burmos kates. Tonkino katės labai mėgsta žmonių kompaniją, gali būti auginamos šeimose, kuriose yra mažų vaikų. Šios katės yra labai prieraišios ir protingos – jas nesunkiai galėsite išmokyti įvairių triukų. Paliktos vienos namuose Tonkino katės labai liūdi – joms labai svarbu, kad šalia visada būtų šeimininkas. Šios veislės atstovės labai greitai prisitaiko prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų, todėl jas galima kartu pasiimti į kelionę.

Tonkino katė (Tonkinese cat)

Tonkino kačių veislės istorija

Tonkino katė yra gana nauja kačių veislė, susiformavusi sukryžminus Siamo ir Burmos veislių kates. Pirmoji šios veislės atstovė buvo pavadinta Vong Mau, kurią XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje iš Birmos į San Franciską atsivežė amerikiečių daktaras Tompsonas. Amerikoje pamanyta, kad tai – Siamo katė. Vėliau Vong Mau buvo suvesta su Siamo katinu, o vadoje gimęs rudos spalvos kačiukas buvo suvestas su motina. Vadoje gimę kačiukai buvo labai įvairūs: vieni jų buvo panašus į Siamo kates, kiti – į Burmos, dar kiti – į Tonkino kates. Tonkino kačių savybėmis pasižymėję kačiukai dėl kažkokių priežasčių poruojami nebuvo, todėl kurį laiką veislė buvo nunykusi. XX amžiaus devintajame dešimtmetyje Didžiosios Britanijos felinologai ėmėsi Tonkino kačių veislės atgaivinimo. Šiandien galime pasidžiaugti, kad veislė yra sulaukusi gana didelio populiarumo – nors Tonkino katės yra labai populiarios JAV, tačiau veislės atstovių yra ir Europoje.

Tonkino katė (Tonkinese cat)

Tonkino katė: išvaizda

Tonkino katės yra vidutinio dydžio, paprastai sveria nuo 2,5 iki 5,5 kg. Šioms katėms būdinga apvali galva, kurios forma primena pleištą. Snukutis bukas, ūsų pagalvėlės iškilios. Ausys nutolusios viena nuo kitos, ties pagrindu plačios, į galą siaurėjančios. Dažniausiai akys yra mėlynai žalsvos spalvos, tačiau jų atspalviai gali varijuoti nuo mėlynos iki žalios spalvos. Tonkino kačių kūnas yra gerai subalansuotas, tvirtas ir raumeningas. Kojos plonos, tačiau raumeningos, užpakalinės galūnės ilgesnės už priekines. Uodega plona, palenkus per katės šoną turi siekti pečius. Kailis trumpas, prigludęs, šilkinės tekstūros, blizgus. Žymės snukio, ausų, kojų ir uodegos srityse yra tamsesnės nei kailis kitose kūno srityse. Šios žymės turi švelniai susilieti su pagrindine kailio spalva. Tonkino katės gali būti įvairių spalvų, su amžiumi katės kailis tampa tamsesnis.

Tonkino katė: charakteris

Tonkino katės yra labai meilios ir prieraišios, joms yra labai svarbi žmonių kompanija. Šias kates auginantys šeimininkai teigia, kad Tonkino katės yra labai protingos ir galinčios į priekį nuspėti kelis šeimininkų veiksmus. Naujuose namuose šios veislės kačiukai labai greitai prisitaiko, netrukus prisiriša prie savo naujų šeimos narių, ir nuolat stebi jų elgesį. Tai yra labai taikios augintinės, kurios visada stengiasi išvengti konfliktų.

Tonkino katės sutaria su visais šeimos nariais, taip pat ir su namuose esančiais augintiniais. Jei šios veislės atstovė susidurtų su nedraugiškai nusiteikusiu šunimi ar su agresyvoka kate, ji tiesiog nueitų, nebandydama išsiaiškinti, kas yra viršesnis ir stipresnis. Tonkino katės jaučia šeimininko emocijas, ir tuomet, jei koks nors šios katės veiksmas šeimininką nuliūdintų ar papiktintų, katė nieku gyvu to veiksmo nebekartos.

Šios veislės atstovės puikiai sutaria su vaikais: net ir tada, jei su kate vaikai elgiasi pernelyg grubiai, tonkinai nerodo jokio nepasitenkinimo ar agresijos. Amerikoje ir Kanadoje šios veislės katės yra naudojamos gyvūnų terapijoje, o tai dar kartą įrodo, kad šios katės yra labai kantrios ir emociškai stabilios.

Nors šios veislės kačių charakteris yra gana ramus, tačiau tonkinai niekada neatsisako žaidimų – šios katės išlieka aktyvios iki pat senatvės.

Tonkino katė: priežiūra

Tonkino katės pasižymi ypatingai stipria sveikata ir yra ilgaamžės. Šios veislės atstovės gali sulaukti 19-20 metų ar dar daugiau. Nors genetiniai susirgimai veislei nėra būdingi, tačiau reikėtų imtis atsargumo ir pakankamai atidžiai rinktis šių kačių veislyną. Pasidomėję kačiukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais galėsite būti užtikrinti, kad išsirinksite tikrai sveiką augintinį.

Tonkino katės nėra labai išrankios maistui, tačiau svarbu pasirūpinti, kad su juo augintinė gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Tonkino katės ne visada jaučia saiką, todėl duodamo pašaro kiekį visada rekomenduojama normuoti.

Šių kačių aktyvumas išlieka visu gyvenimo laikotarpiu, todėl pasirūpinkite, kad augintinei netektų nuobodžiauti – svarbu ne tai, kiek žaislų turės jūsų katė, bet tai, kiek laiko skirsite žaisdami su savo augintine. Jei planuojate įsigyti šios veislės katę, turėtumėte gerai pagalvoti, ar augintinei neteks ilgą laiką vienai nuobodžiauti namuose. Katei bus tikrai smagiau, jei namuose bus ir dar viena augintinė, tačiau nepamirškite, kad Tonkino katės labai vertina žmonių kompaniją.

Kailio priežiūra nereikalauja ypatingo dėmesio – Tonkino katės labai rūpinasi savo kailiuku, be to, beveik nesišeria. Nors dažnas šukavimas tikrai nėra būtinas, tačiau šios veislės katės labai mėgsta tokią procedūrą – juk tai dar viena šeimininko dėmesio išraiška.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.