Veislė: | Turkų van katės |
Kilmės šalis: | Turkija |
Spalvos: | Kreidos baltumo. Galvos srityje gali būti dėmių, tačiau tik priekinėje dalyje. Uodega spalvota, gali būti pastebimi blankūs žiedai arba nedidelės dėmės |
Charakteris: | Guvi, smalsi, energinga, judri, savarankiška, išdidi, mėgsta vandenį |
Svoris: | 7-8 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Turkish Van cat |
Hipoalerginis: | Ne |
Turkų van katės pirmiausia pavergia savo įspūdinga išvaizda, o vėliau ir charakteriu, tad ši veislė nepalieka abejingų. Turkų van katė yra gana savarankiška ir šiek tiek išdidi – nors ir vertina savo šeimininko dėmesį, tačiau gali išgyventi ir be jo. Skirtingai nei kitos katės, turkų van katės labai mėgsta maudynes – plaukiojimas, nardymas ar net žvejyba yra vieni mėgstamiausių šių kačių užsiėmimų. Šios veislės augintinės tiesiog trykšta energija ir mėgsta įvairią aktyvią veiklą, tad galite būti tikri – nuobodžiauti su šia augintine tikrai neteks!
Turkų van kačių veislės istorija
Turkų van kačių veislė susiformavo natūraliai. 1955 metais dvi draugės, apsilankiusios prie Vano ežero, esančio nuošalioje Turkijos vietovėje Ararato kalno papėdėje, pamatė pusiau ilgaplaukes namines kates, kurių čia buvo visa gausybė. Vienai merginai pavyko pagauti dvi kates ir parsivežti į Didžiąją Britaniją, kur neilgai trukus katės sulaukė didelio susidomėjimo. Oficialaus pripažinimo šios veislės katės sulaukė 1969 metais, iš pradžių jos buvo vadinamos tiesiog Turkijos katėmis, tačiau vėliau įgavo naują pavadinimą (taip nutiko dėl painiavos išvengimo – daug kas manė, kad Turkų van katės yra ta pati veislė, kaip ir turkų angora katės). Kai Didžiojoje Britanijoje pasklido žinia, kad šias kates tiesiog traukte traukia prie vandens, prie Vano ežero išskubėjo daugybė Didžiosios Britanijos felinologų, zoologų ir fotografų. Praėjo visai nedaug laiko, kol apie šias kates sužinojo visas pasaulis ir šiandien turkų van katės sulaukia susidomėjimo įvairiose pasaulio šalyse.
Turkų van katės: išvaizda
Turkų van katės yra didelės ir raumeningos, jų svoris gali svyruoti nuo 3 iki 8,5 kg. Galva vidutinio dydžio, jos forma primena platų pleištą. Ausys didelės, išaugusios viršugalvyje, nosis vidutinio ilgio arba ilga, žiūrint iš šono, šiek tiek kylanti į viršų. Akys didelės, išraiškingos, arti viena kitos. Kūnas ilgas ir tvirtas, krūtinė plati ir raumeninga, patinų krūtinės linijos išraiškingesnės nei patelių. Uodega proporcinga kūno ilgiui, primenanti šepetį. Kojos vidutinio ilgio, letenos nedidelės, apvalios, su plaukų „šepetukais“. Kailis vidutinio ilgio, švelnus, be storo poplaukio. Žiemos metu turkų van katės užsiaugina tankesnį kailį nei vasarą, bėgant metams katę puošianti „apykaklė“ tampa didesnė ir storesnė. Pagrindinė katės kailio spalva – kreidos baltumo, be gelsvo atspalvio. Galvos srityje gali būti dėmių, tačiau tik priekinėje dalyje. Uodega spalvota, gali būti pastebimi blankūs žiedai arba nedidelės dėmės.
Turkų van katės: charakteris
Turkų van katės protingos ir draugiškos, labai mėgstančios žmonių kompaniją. Nors natūralioje gamtoje šios katės išgyventų ir be žmonių pagalbos, tačiau namuose jos norėtų turėti kompanionų. Šios veislės katės puikiai sutaria su kitomis katėmis, taip pat gali sutarti ir su šunimis bei kitais namuose esančiais augintiniais. Jei prie namų yra baseinas, galite būti tikri, kad katė išbandys vandens pramogas. Jei tokios galimybės neturės, jos tikrai džiaugsis galėdamos maudytis vonioje. Šios veislės augintinės nesiekia vien tik sušlapti – jos moka profesionaliai nardyti, panašiai kaip ūdros! Turkų van katės yra gana aktyvios, jos visada noriai žaidžia su katėms skirtais žaislais, saldainių popierėliais ar butelių kamšteliais. Turkų van katės nėra labai triukšmingos, jų balsas yra gana švelnus ir malonus. Šios veislės augintinės noriai bendrauja ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais, todėl ši katė gali tapti iš tiesų puikia šeimos bičiule!
Turkų van katės: priežiūra
Turkų van katės, kaip ir kitų natūraliai susiformavusių veislų atstovės, yra stiprios sveikatos. Joms būdinga savybė – prisitaikymas prie bet kokių klimato sąlygų. Natūralioje gamtoje šios katės gyvena ilgai ir aktyviai, namuose auginamų turkų van kačių vidutinė gyvenimo trukmė siekia 12-14 metų. Įdomu tai, kad šios katės subręsta gana vėlai – sulaukusios 3-4 metų amžiaus. Svarbu pasirūpinti 8-9 metų sulaukusių kačių reguliariais sveikatos tyrimais: rekomenduojama kasmet patikrinti kačių dantų būklę, taip pat ir inkstų bei kepenų funkcijas.
Turkų van katės nėra labai išrankios maistui, tačiau svarbu pasirūpinti tinkama augintinės mityba – puikiu pasirinkimu gali būti kokybiškas visavertis sausas maistas katėms arba RAW mitybos principas (tiesa, pastarasis pasirinkimas reikalauja tam tikrų žinių bei įgūdžių). Katės kailis pareikalaus šiek tiek priežiūros – jei jis bus reguliariai šukuojamas, bus galima išvengti atsirandančių sąvėlų, kurias paprastai tenka pašalinti žirklėmis. Prie kailio priežiūros procedūrų katę rekomenduojama pratinti dar nuo mažumės – tokiu atveju šukavimą katė sies ne su kačia, bet su malonumu. Jei turkų van katė dalyvaus parodoje, kelias dienas prieš tai katę rekomenduojama išmaudyti – tokiu atveju jos kailis taps spindinčiai baltas. Vandens procedūroms turkų van katės paprastai nesipriešina, tačiau prie maudynių naudojant šampūną reikėtų pratinti dar nuo mažumės. Šios veislės katės visada džiaugiasi turėdamos galimybę išeiti į kiemą, tačiau svarbu pasirūpinti, kad katei kieme būtų saugu, o tuomet, jei prie namų yra baseinas, geriausia, kad vanduo būtų be chloro.