Savanos katė (Savannah cat)

Savanos katė (Savannah cat)

 

Veislė: Savanos katė
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: Auksinė, sidabrinė, juoda, dūminė su juodomis arba rudomis dėmėmis
Svoris:  F1: 8-15 kg, F2: 6-10 kg, F3: 4-8 kg 
Ilgaamžiškumas:   20 metų
Kiti pavadinimai: Savannah cat

 

Savanos katė yra viena stambiausių naminių kačių, kuri savo išvaizda labai primena laukinę katę. Šiuo metu Savanos katės yra laikomos pačia brangiausia kačių veisle, kurių kaina gali labai varijuoti (pirmosios Savanos katės JAV kainavo apie 18 000 dolerių). Vis dėlto, kaina neatbaido nuo šios veislės kačių įsigijimo – norintys namuose turėti katę, labai panašią į laukinį gyvūną, mielai sutinka mokėti nemažą pinigų sumą.

Šios katės pavergia ne vien tik savo išvaizda, bet taip pat ir išskirtiniu charakteriu. Savanos katės yra prieraišios, paklusnios, nesunkiai prisitaikančio prie aplinkos – dauguma šių kačių augintojų sutinka, kad Savanos kačių charakteris yra labai panašus į šunų.

savanos kate savannah cat

 

Savanos kačių veislės istorija

Savanos katės – yra gana nauja kačių veislė. Nors daugybę kartų buvo mėginta išvesti laukines kates primenančią veislę, tačiau bandymai buvo nesėkmingi. Vis dėlto, 1986 metais tai pavyko vienam amerikiečiui, kuris sukryžmino servalą su namine kate. Veislei buvo suteiktas „Savannah“ pavadinimas, nes kryžminime dalyvavo servalas, kuris natūraliai gyvena Afrikos savanoje. Nors šis amerikiečio bandymas pavyko, vėliau laukė ilgas selekcinis darbas. Plačiajai visuomenei šios katės buvo pristatytos tik 1997 metais. Šios katės labai greitai sulaukė susidomėjimo ir greitai išpopuliarėjo. Pirmaisiais metais buvo suskaičiuojama vos keli šimtai šių kačių, o praėjus 15 metų jų padaugėjo iki kelių tūkstančių.

Įsigyti tokią katę – tikra prabanga, šiuo metu daugiausiai Savanos kačių gyvena Amerikoje. Lietuvoje yra leidžiama auginti tik šeštos kartos Savanos kates (išskyrus teisėtai įsigytas iki 2009 metų), nes fiziniams asmenims yra draudžiama laikyti laukinius gyvūnus ar jų mišrūnus.

savanos kate savannah cat

 

Savanos katė: išvaizda

Savanos kačių dydis ir išvaizda priklauso nuo to, kiek katė turi Afrikos servalo kraujo. Šios katės yra suskirstytos į kartas, kurios yra žymimos raide F ir tam tikru skaičiumi. F1 Savanos katės turi 50 procentų servalo kraujo (vienas iš tėvų yra servalas). Šios katės yra didžiausios, jos gali sverti 8-15 kg, o ūgis paprastai siekia 42-55 cm. F2 Savanos katės turi 25 procentus servalo kraujo (vienas iš senelių yra servalas). Šios katės yra kiek mažesnės – jų svoris siekia 6-10 kg, o ūgis 35-45 cm. F3 Savanos katės turi ne mažiau nei 12,5 proc. servalo kraujo (vienas iš prosenelių yra servalas). Šios katės yra dar mažesnės – sveria 4-8 kg, o jų ūgis yra mažesnis nei 40 cm. Parodose gali dalyvauti tos katės, kurių tėvai yra ne mažiau trijų kartų Savanos katės. Šios veislės atstovės yra labai gracingos ir elegantiškos, joms būdingos ilgos kojos, didelės stačios ausys, ir lieknas ilgas kūnas. Šių kačių kaklas yra ištęstas, dailiai įsiliejantis į kūno liniją. Akys migdolo formos su pastebimais ašarų latakais, panašiais į gepardo. Savanos kačių kailis yra trumpas, kailio spalva gali būti auksinė, sidabrinė, juoda, dūminė su juodomis arba rudomis dėmėmis.

savanos kate savannah cat

 

Savanos katė: charakteris

Savanos kačių charakteris labai priklauso nuo to, kiek jos turi servalo kraujo. Vieni veisėjai siekia, kad katės turėtų kuo mažiau protėvių kraujo, kiti – atvirkščiai, todėl Savanos kačių charakteris gali labai skirtis. Jei katė turi didelį dalį servalo kraujo, tokiu atveju ji yra labai nepriklausoma, linkusi žymėti teritoriją. Savanos katės, kurios yra gana nutolusios nuo savo protėvių, yra labai draugiškos ir žaismingos, jų charakteris labiau primena šunų nei kačių.

Paprastai Savanos katė labai prisiriša prie vieno ar dviejų šeimos narių, kuriuos laiko savo šeimininkais. Savanos katės labai mėgsta būti dėmesio centre, nesunkiai išmoksta vaikščioti su pavadėliu, gali atnešti numestus žaislus, ir t.t. Priešingai ne dauguma kitų kačių, šios veislės atstovės puikiai jaučiasi vandenyje – jos labai mėgsta maudytis. Savanos kačių „akrobatiniai triukai“ gali nustebinti net ir visko mačiusios – šių kačių šuoliai yra tikrai įspūdingi! Savanos katė geriausiai jaučiasi gana erdviuose namuose, taip pat labai džiaugiasi galimybe išeiti į kiemą.

savanos kate savannah cat

Savanos katė: priežiūra

Savanos kačių priežiūra iš esmės yra lygiai tokia pati, kaip ir kitų kačių. Svarbu užtikrinti, kad augintinė gautų visavertę mitybą. Nors neretai Savanos katės yra šeriamos žalia mėsa (dažniausiai – paukštiena), tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad visaverčiu sausu ar šlapiu maistu šeriamos katės gyvena maždaug 3-4 metais ilgiau. Tikėtina, kad taip yra dėl to, kad šeriant natūraliu maistu yra labai sunku užtikrinti pakankamą vitaminų bei mineralų kiekį. Paprastai Savanos katės pasižymi stipria sveikata, gali išgyventi apie 20 metų ar dar ilgiau.

 

Jei gyvenama nuosavame name, katei galima įrengti aptvarą, kuriame katė galėtų stebėti ją supančią aplinką. Vis dėlto, nereikėtų Savanos katės paleisti lakstyti laisvai, nes jos pasižymi labai stipriu medžioklės instinktu. Kailio priežiūra nėra sudėtinga – pakanka kailį pašukuoti porą kartų per savaitę, prireikus katę galima išmaudyti (Savanos katės paprastai tam nesipriešina).

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.