Munčkinas (Munchkin cat)

Munčkinas (Munchkin cat)

 

Veislė: Munčkinas
Kilmės šalis: JAV
Spalvos: Įvairios spalvos
Charakteris: Žaisminga, judri, energinga, smalsi, meili, nepakenčia vienatvės
Svoris: 4-6 kg
Ilgaamžiškumas:   12-15 metų
Kiti pavadinimai: Trumpakojė katė, Munchkin cat
Hipoalerginis: Ne

 

munckinas munchkin cat

 

Munčkinas – tai gana jauna kačių veislė, tačiau per trumpą gyvavimo laikotarpį jau spėjo sulaukti nemažo susidomėjimo. Munčkinas kartais dar vadinamas tiesiog trumpakoje kate, nes tai yra svarbiausias šių kačių skiriamasis bruožas. Šios veislės katės dėl savo išvaizdos neretai yra lyginamos su taksais arba korgiais, tačiau munčkinai, priešingai nei šios šunų veislės, nesusiduria su stuburo išvaržomis. Taip yra dėl to, kad kačių stuburas yra kur kas lankstesnis nei šunų, taigi, ir rizika yra kur kas mažesnė. Munčkinai yra puikūs kompanionai, mėgstantys palaikyti draugiją savo šeimininkams. Kačių mylėtojai, susidomėję munčkinais, vėliau nenori rinktis jokios kitos katės, taigi, būkite atsargūs, nes tai – meilė visam gyvenimui!

munckinas munchkin cat 6

 

Veislės istorija

Trumpos munčkinų kojos yra ne kas kita, kaip natūrali genetinė mutacija. Teigiama, kad kačių trumpomis kojomis buvo pastebėta 1944 metais Didžiojoje Britanijoje ir 1956 metais Rusijoje. Vis dėlto, tuo metu šios katės nesulaukė labai didelio susidomėjimo. 1983 metais JAV valstijoje Luizianoje buvo rastos dvi valkataujančios katės, kurių kojos buvo neįprastai trumpos. Viena šių kačių netrukus atsivedė kačiukų, kurių kojos taip pat buvo trumpesnės nei mums įprasta. Keletas kačių augintojų susidomėjo tokiomis katėmis ir jas ėmė kryžminti. Rezultatai pateisino lūkesčius, todėl taip atsirado nauja kačių veislė.

Munčkinai kaip atskira veislė buvo pripažinta 1995 metais, tačiau iki šių dienų veislę pripažįsta ne visos felinologų organizacijos. Šiuo metu veislė yra itin populiari Prancūzijoje. Lietuvoje ši kačių veislė vis dar yra tikra retenybė.

Munčkinas (Munchkin cat)

 

Munčkinas: išvaizda

Munčkinų kūno ilgis yra vidutinis, tačiau jų kojos yra net 2-3 kartus trumpesnės nei kitų kačių veislių. Kai munčkiną apima smalsumas ir jis nori pasižvalgyti po aplinką, katė, remdamasi uodega, tvirtai atsisėda ant klubų, taip savo išvaizda labai primindama kengūrą. Patelės paprastai sveria nuo 4 iki 5 kilogramų, patinai – nuo 5 iki 6 kg. Dėl trumpų kojų šių kačių ūgis yra labai nedidelis, siekia vos 17-20 centimetrų. Munčkinai yra vidutinio dydžio katės, joms būdinga plati krūtinė, vidutinio dydžio galva, ir didelės, stačios ausys. Kojos tiesios, trumpos ir raumeningos, užpakalinės kojos ilgesnės už priekines. Nors šioms katėms gana sudėtinga vienu šuoliu užšokti ant stalo, tačiau trumpos kojos nesudaro jokių keblumų karstytis po medžius. Akys išraiškingos, graikinio riešuto formos, šiek tiek įkypos, spalva paprastai dera prie kailio. Kailis gali būti gana trumpas arba ilgas, leistinos visos spalvos.

Munčkinas (Munchkin cat)

 

Munčkinas: charakteris

Munčkinai yra judrios, smalsios ir labai žaismingos katės, kurios puikiai sutaria su kitomis katėmis ir su šunimis. Taip pat munčkinai labai vertina žmonių draugiją, noriai bendrauja ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais.

Šios veislės augintinės greitai mokosi įvairių triukų, gali išmokti vaikščioti su pavadėliu. Katės intelektą rekomenduojama lavinti nuo ankstyvos vaikystės – munčkinams puikiai tinka įvairūs žaidimai-mįslės, kurie yra pritaikyti šunims. Nustebsite, kaip greitai katė perpranta žaidimo taisykles! Taip pat įvairių žaidimų galite pagaminti patys – skanėstų slėptuves galite „sumontuoti” iš kartono, plastikinių puodelių ar tualetinio popieriaus vidinių ritinėlių.

Munčkinas – tai tikras energijos užtaisas. Šioms katėms visiškai nerūpi, kad jų kojytės yra trumpos – tai tikrai netrukdo karstytis ir bėgioti. Munčkinai negali pakęsti vienatvės, tad tuomet, jei jūsų visą dieną nebūna namuose, katė tikrai džiaugsis turėdama kompanioną – katę arba šunį.

munckinas munchkin cat

 

Munčkinas: priežiūra

Munčkinai yra gana sveika kačių veislė. Šių kačių vidutinė gyvenimo trukmė – 12-15 metų. Nors munčkinai neretai lyginami su taksais, tačiau nerimauti dėl šių kačių stuburo išvaržos tikrai nėra reikalo. Jei nuspręsite įsigyti šios veislės katę, pasirinkite tikrai patikimą veislyną ir pasidomėkite, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti kačiukų tėvams. Tai padės jums išsirinkti tikrai sveiką augintinį, ir jums nereikės nerimauti dėl galimai paveldėtų sveikatos problemų. Dažniausiai pasitaikančios munčkinų ligos yra šios: hipertireozė (skydliaukės sutrikimas), pankreatitas (ūminis arba lėtinis kasos uždegimas), inkstų funkcijos nepakankamumas, pasitaiko ir limfosarkomos atvejų.

Labai svarbu didelį dėmesį skirti savo augintinio mitybai, nes būtent dėl netinkamo maisto gali išsivystyti įvairūs sveikatos sutrikimai. Katę galite šerti natūraliu maistu (žalia mėsa ar žuvimi), subalansuotu sausu maistu arba konservais. Jei esate natūralios augintinių mitybos šalininkai, labai svarbu įgyti pakankamai žinių, kaip tinkamai šerti katę, nes tik tokiu atveju galite būti užtikrinti, kad katė gaus visų reikalingų maistinių medžiagų.

Munčkino kailio priežiūra yra tokia pati, kaip ir kitų kačių veislių. Paprastai pakanka pašukuoti du ar tris kartus per savaitę, o šėrimosi laikotarpiu tą rekomenduojama atlikti kasdien.

Didelį dėmesį vertėtų skirti šių kačių aktyvumui, nes pernelyg mažas munčkino aktyvumas tikrai privers katę savarankiškai susirasti pramogų, o tai šeimininkams patinka tikrai ne visada... Kad ir kokie būtumėte pavargę, atminkite, kad munčkinas visada laukia jūsų dėmesio ir žaidimų!

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.