Veislė: | Burmilos katė |
Kilmės šalis: | Anglija |
Spalvos: | Sidabriškai balta arbaauksinė |
Charakteris: | Energinga, protinga, draugiška, supratinga, smalsi, dažnai reikalauja dėmesio |
Svoris: | 3-7 kg |
Ilgaamžiškumas: | 14-15 metų |
Kiti pavadinimai: | Burmilla cat |
Vados dydis: | 6 |
Burmilos katė pakeri ne vien tik išvaizda, bet taip pat ir charakteriu. Šios veislės atstovės yra labai meilios ir švelnios, norinčios būti kuo arčiau savo šeimininko. Burmila labai greitai prisitaiko prie ją supančios aplinkos, noriai bendrauja ne tik su savo šeimos nariais, bet taip pat ir su svečiais. Svarbu žinoti, kad šios veislės katės tiesiog negali pakęsti vienatvės, o negaudamos pakankamai šeimininkų dėmesio, jo tikrai išsireikalaus. Jei neturite pakankamai laiko, kurį galėtumėte skirti savo augintinei, burmilos katė – ne jums.
Burmilos katė: veislės istorija
Burmilos katės – tai visai neseniai susiformavusi kačių veislė. Veislė susiformavo atsitiktinai: 1981 metais Didžiojoje Britanijoje neplanuotai susikergė lelijinė Burmos katė ir šinšilinis persų veislės katinas. Gimę kačiukai labai priminė Burmos kates, nes jie buvo sidabrinės spalvos kailiuku. Kačiukams augant buvo pastebėta, kad šių mišrūnų charakterio savybės puikiai apjungia geriausius šinšilinių persų ir Burmos kačių būdo bruožus, todėl buvo nuspręsta imtis veisimo programos. Veislės pavadinimas buvo suteiktas sujungus dviejų veislių pavadinimus (angl. burm(ese)+ (chinch)illa=Burmilla). Pirmasis šios veislės mylėtojų klubas buvo įkurtas 1984 metais, GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) asociacija veislę pripažino 1989 metais, o FIFe – 1994-aisiais. 2011 metais buvo švenčiama veislės trisdešimtmečio sukakties proga, todėl buvo surengtas gražiausių ir juokingiausių burmilų konkursas. Gražiausia burmila buvo išrinkta iš Australijos kilusi katė, kuri šiuo metu gyvena Švedijoje.
Burmilos katė: išvaizda
Burmilos katė, tai vidutinio dydžio katė, kurios svoris gali svyruoti nuo 3 iki 7 kilogramų (patelės už patinus yra kur kas smulkesnės ir elegantiškesnės). Žiūrint iš profilio, šių kačių galva primena pleišto formą. Akys toli viena nuo kitos, didelės ir labai išraiškingos (akys gali būti įvairių žalių atspalvių, tačiau pirmenybė teikiama šviesiai žaliai spalvai). Kačiukai iki dviejų metų amžiaus gali turėti gelsvas akis, tačiau ilgainiui spalva pakinta. Kreminių, raudonų ir vėžlinių burmilos kačių akys gali būti oranžinės. Akys ir nosis turi ryškų apvadą (raudonų ir kreminių burmilų nosies ir akių apvadai yra rožinės spalvos). Šios veislės kačių ausys vidutinio dydžio, suapvalintais galiukais. Smakras tvirtas, nosis trumpa. Žandikaulis platus, smailėjantis ir pereinantis į buką snukutį. Kūnas tvirtas ir raumeningas, nugara tiesi ir stipri. Kojos vidutinio ilgio, užpakalinės kojos šiek tiek ilgesnės už priekines. Uodega gali būti vidutinio ilgio arba ilga, tiesi, užapvalintu galiuku. Burmilos kailis gali būti trumpas ar pusiau ilgas, minkštas, tankus. Pagrindinė kailio spalva paprastai būna sidabrinė arba auksinė, o plaukų galiukai gali būti sabalo, pilkšvai mėlynos spalvos, kreminiai, kaštoniniai, šokoladiniai, raudoni ar vėžlio kiauto spalvos. Nugara ir uodega paprastai yra tamsesnio atspalvio nei pilvas.
Burmilos katė: charakteris
Burmilos katė, priešingai nei daugelis kačių, prisiriša ne prie vietos, kurioje gyvena, bet prie žmonių. Burmilos katėms visada svarbu gauti pakankamai dėmesio, paliktos vienos namuose labai liūdi. Šios katės pelno net tų žmonių palankumą, kurie yra priešiškai nusiteikę prieš kates. Burmilos noriai bendrauja ne tik su suaugusiaisiais, bet taip pat ir su vaikais, visada pasitinka atvykusius svečius.
Šios veislės katės yra labai protingos, greitai perpranta namuose vyraujančias taisykles, beveik nekrečia išdaigų. Burmilos dievina žaidimus su šeimininku, gali išmokti atnešti numestus nedidelius žaislus (pavyzdžiui, pliušinį kamuoliuką ar pelytę). Šios veislės katėms būdinga empatija – jos visada žino, kada šeimininkas prastai jaučiasi, todėl ateina paguosti.
Burmilos katės yra labai taikios, jei su jomis elgiamasi pernelyg grubiai, jos nebando įdrėksti ar kitaip apsiginti, mieliau tiesiog atsitraukia. Šios augintinės nėra labai triukšmingos, tačiau mėgsta murkti ar švelniai miauksėti reikalaudamos dėmesio. Burmilos katė paprastai puikiai sutaria su namuose esančiais augintiniais, ji tikrai džiaugsis, jei namuose kompaniją palaikys kita katė ar šuo – svarbiausia, kad auginami gyvūnai būtų draugiškai nusiteikę.
Burmilos katė: priežiūra
Burmilos katės yra ilgaamžės, paprastai šios veislės sulaukia 15 ir daugiau metų, viso gyvenimo laikotarpiu išlieka žaismingos.
Ypatingai didelio dėmesio pareikalaus Burmilos kačių aktyvumas – galite būti tikri, kad šios veislės atstovės niekada neatsisakys žaidimų ir visada ras būdų, kaip būtų galima išsireikalauti šeimininkų dėmesio.
Burmilos katės neturi savitų sveikatos problemų, tačiau rekomenduojama kasmet tikrinti 8-10 metų sulaukusių kačių sveikatą.
Pakankamai dėmesio vertėtų skirti šios veislės kačių mitybai – svarbu pasirūpinti, kad ji būtų visavertė ir pakankamai kaloringa (kiekvienam burmilos kūno svoriui kasdien turėtų tekti 80 kcal). Įdomu tai, kad šios katės dažniausiai jaučia saiką, nėra linkusios persivalgyti, tad nutukimo problemos joms nėra būdingos.
Burmilos katė šeriasi gana negausiai, jos kailis nereikalauja ypatingos priežiūros. Paprastai pakanka katę pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę, o kas pusę metų – išmaudyti. Kailio priežiūros procedūros šios veislės katėms dažniausiai net labai patinka, tai – viena iš galimybių, leidžiančių gauti daugiau šeimininkų dėmesio.