Veislė: | Šantilio katė |
Kilmės šalis: | Jungtinės Amerikos Valstijos |
Spalvos: | Juoda, mėlyna, šokoladinė, cinamono, alyvų |
Charakteris: | Protinga, meili, aktyvi |
Svoris: | 3-6 kg |
Ilgaamžiškumas: | 14-16 metų |
Kiti pavadinimai: | Chantilly cat, Chantilly, Foreign Longhair |
Vados dydis: |
Šantilio katė yra puiki šeimos draugė – šios veislės atstovė mieliau renkasi žmonių kompaniją nei buvimą vienumoje. Šantilio katės nėra labai tylios augintinės – jos mėgsta palaikyti „pokalbį“ su savo šeimininku, todėl neretai miauksi ar kitaip „šneka“. Šios veislės katės yra gana aktyvios, todėl niekada neatsisako žaidimų. Šantilio katės nereikalauja jokių įmantrių žaislų – svarbiausia yra tai, kad aktyvioje veikloje dalyvautų ir žmogus, o žaidimui puikiai tik ir popieriaus gniužulėliai, ir butelių kamšteliai. Šios augintinės puikiai prisitaiko, todėl yra tinkamos net ir labai užsiėmusiems žmonėms: jei katė neturės su kuo pabendrauti, ji tikrai ras užsiėmimų.
Šantilio katė: veislės istorija
Šantilio katė , kaip spėjama, yra kilusi iš Azijos ilgaplaukių kačių. Ši kačių veislė yra ganėtinai nauja, kurios pirmieji atstovai gimė 1960 metais Niujorke. Šios veislės atsiradimas – veisėjos Jennie Robinson nuopelnas. 1970 metais veisėja užregistravo naują veislę, kurią pavadino Foreign Longhair. Vis dėlto, praėjus dar vienam dešimtmečiui buvo nuspręsta šią veislę pervadinti, todėl Šantilio katės buvo vadinamos Tiffany katėmis (šis pavadinimas 1979 metais buvo oficialiai patvirtintas). 1973 metais nėščia Tiffany katė (ar bent labai panaši į ją) buvo atgabenta į Kanadą, ir netrukus susilaukė kačiukų vados. Mažyliai buvo šokoladinės spalvos, o tai Kanados veisėjams paliko labai didelį įspūdį. Vėliau kryžminant kates buvo siekiama išlaikyti šią spalvą, tačiau šiandien galimos kelios spalvų variacijos. 1992 metais Kanados veisėjai nusprendė, kad šiai veislei reikia naujo pavadinimo, todėl šios veislės atstovės buvo pervadintos Šantilio katėmis (Chantilly cat). Ilgą laiką buvo manoma, kad Šantilio katės yra giminingos Burmos katėms, tačiau 1992 metais paaiškėjo, kad šių veislių atstovės neturi nieko bendro. Dvidešimtojo amžiaus pabaigoje Šantilio katės jau buvo sulaukusios gana nemažo susidomėjimo JAV, Kanadoje, Norvegijoje ir Vokietijoje, tačiau veislės atstovių skaičius vis dar buvo pernelyg mažas. 2012 metais TICA (The International Cat Association) pasiūlė išbraukti Šantilio kates iš veislių registro dėl pernelyg mažo registruojamų kačių skaičiaus. 2015 metais pagrindiniai Šantilio kačių veisėjai nutraukė veisimo programą, tačiau šiandien vis dar galima rasti parduodamų Šantilio kačių palikuonių (daugiausia jų parduodama JAV). Lietuvoje šios veislės atstovių vis dar nėra užregistruota, todėl įsigyti šios veislės augintinę gali būti labai keblu.
Šantilio katė: išvaizda
Šantilio katė yra vidutinio dydžio – jos svoris siekia maždaug 4,5 kg (patinai įprastai yra stambesni už pateles). Šios veislės kačių galva yra gana didelė, skruostikauliai yra platūs ir aiškiai išreikšti. Akys aukso spalvos, didelės ir išraiškingos. Ausys vidutinio dydžio, trikampio formos, išaugusios galvos šonuose. Kūnas grakštus, dėl tankaus kailio atrodo stambesnis nei yra iš tiesų. Kailis minkštas, šilkinės tekstūros, gana ilgas. Leistinos kailio spalvos: juoda, mėlyna, alyvinė, šokoladinė ir cinamono spalva. Įdomu tai, kad šios katės labai retai sukelia alergiją, tad tuomet, jei esate alergiški katėms, tačiau namuose norite turėti tokią augintinę, galite susipažinti su Šantilio katėmis – veislynai dažniausiai mielai priima lankytojus.
Šantilio katė: charakteris
Šantilio katės pasižymi puikiu temperamentu: ji nėra pernelyg įkyri, tačiau niekada neatsisako šeimininkų dėmesio. Šios veislės katės yra labai socialios – jos noriai bendrauja ne tik su savo šeimos nariais, bet taip pat ir su svečiais. Šantilio katės yra labai prieraišios, ir labai vertina savo žmonių kompaniją – tobulu vakaro užsiėmimu jos tikriausiai įvardintų palaimingą snaudimą ant šeimininko kelių. Nors Šantilio katė būdama viena nesunkiai ištvers visą darbo dieną, tačiau ilgą laiką palikta viena tikrai liūdės. Šios veislės augintinės noriai bendrauja su vaikais, niekada nerodo nepasitenkinimo ar agresijos, tačiau visada svarbu stebėti, kaip vaikas elgiasi su kate – užtikrinkite, kad katė nebūtų skriaudžiama. Lyginant su kitų veislių atstovėmis, Šantilio katės yra labai drąsios ir savimi pasitikinčios.
Šantilio katė: priežiūra
Šantilio katės yra sveikos ir ilgaamžės augintinės, kurios įprastai sulaukia maždaug 14-16 metų. Nors šioms katėms konkrečios ligos nėra būdingos, tačiau pastebėta, kad dauguma veislės atstovių turi jautrią virškinimo sistemą. Geriausia augintinę šerti visaverčiu begrūdžiu sausu maistu ar konservais – tai padės užtikrinti visavertę mitybą ir išvengti galimų virškinimo problemų. Labai svarbu stebėti Šantilio katės svorį, nes šios veislės atstovės yra linkusios tukti. Ilgas ir tankus kailis gali nuslėpti suapvalėjusį katės pilvuką, tad duodamo maisto kiekį reikėtų normuoti. Šantilio kačių kailis yra gana ilgas, tačiau jo priežiūra yra gana paprasta: dažniausiai pakanka kailiuką pašukuoti vos vieną kartą per savaitę. Žinoma, jei katė išeina į lauką, kailio priežiūra pareikalaus daugiau pastangų – reikės pasirūpinti, kad kailyje nebūtų šapų, kurie gali lemti kailio sąvėlas. Kartą per savaitę rekomenduojama apžiūrėti katės ausis, ir įsitikinti, kad jos švarios, o prireikus jas išvalyti. Taip pat rekomenduojama reguliariai valyti suaugusios katės dantis – tam galite rinktis specialią dantų pastą ar gelį.