Čosio katė (Chausie cat)

Čosio katė (Chausie cat)

 

Veislė: Čosio katė
Kilmės šalis: Egiptas
Spalvos: Juoda, taškuota ruda arba taškuota sidabrinė (taip pat gali pasitaikyti ir kitų spalvų kombinacijų, kurios iki šiol nėra patvirtintos)
Charakteris: Protinga, meili, žaisminga, bendraujanti
Svoris: 4,5-11,3 kg
Ilgaamžiškumas:   12-14 metų
Kiti pavadinimai: Chausie cat, Nile Cat
Vados dydis:  

 

Čosio katė – tai laukinės katės palikuonė, kuri yra labai aktyvi ir prieraiši. Šios veislės katės negali pakęsti vienatvės ir nuobodulio – neišsenkanti katės energija nuolat verčia šeimininkus galvoti, kuo katę užimti. Tai yra labai smalsios katės, kurios iššniukštinėja kiekvieną namų kampelį, ir čia tikrai visada randa ką nors įdomaus. Čosio katė tinka tik tiems žmonėms, kurių negąsdina lengvas chaosas namuose. Nors šios augintinės gali būti ramios ir meilios, tačiau nusiteikite – jos tikrai norės namus apversti aukštyn kojom.

cosio kate chausie cat 2

Veislės istorija

Čosio katė – tai visai neseniai sukurtos veislės atstovė. Praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje buvo bandoma sukryžminti naminę katę su nendrine kate (Felis chaus), tačiau pastangos nepasiteisino iki tol, kol nebuvo sukurta veisimo programa. Spėjama, kad pirmieji nendrinės katės ir naminės katės mišrūnai Egipte galėjo gimti dar prieš kelis tūkstančius metų, ir iš čia atkeliavo į Pietryčių Aziją, Indiją ir Artimuosius Rytus. Yra žinoma, kad Senovės Egipte katės buvo laikomos kaip naminiai gyvūnai, o palei Nilą nendrinės katės buvo neretai sutinkamos, taigi, manoma, kad jos galėjo kryžmintis tarpusavyje. Vis dėlto, tikslingas nendrinių kačių ir naminių kačių kryžminimas pradėtas tik 1960 metais. Laukė ilgas ir atsakingas darbas – veisėjams teko paruošti veisimo programą ir jos tikslus. Pastangos tikrai atsipirko – 1995 metais gautas naujos veislės statusas, o 2013 metais Tarptautinė kačių asociacija (TICA) šią veislę pripažino. Vis dėlto, „Cat Fancier‘s“ asociacija šios kačių veislės nepripažįsta iki šiol. Šiuo metu yra siekiama, kad veislę pripažintų Pasaulio kačių federacija (WCF).

Čosio katė: išvaizda

Čosio katė primena laukinę katę, ji yra gana didelė: patinai dažniausiai sveria nuo 6,8 iki 11,3 kg, patelės – nuo 4,5 iki 6,8 kg. Čosio katės kūnas yra ilgas ir grakštus, krūtinė gili. Galinės kojos ilgesnės už priekines, labai tvirtos. Akys didelės, labai išraiškingos, ovalo formos. Ausys didelės, stačios. Kailis trumpas, šilkinės tekstūros. Leistinos trys kailio spalvos: juoda, taškuota ruda arba taškuota sidabrinė (taip pat gali pasitaikyti ir kitų spalvų kombinacijų, kurios iki šiol nėra patvirtintos). Juodos Čosio katės gali gimti su tam tikromis žymėmis, tačiau jos laikui bėgant pavirsta vientisa juoda spalva. Jei katė daug laiko praleidžia lauke, dėl saulės spindulių juoda spalva gali tapt šviesesnė. Kadangi Čosio katės yra laukinių ir naminių kačių palikuonės, parodose gali dalyvauti tik ketvirtos ir tolimesnės kartos katės – jos turi būti kuo labiau nutolusios nuo savo protėvių.

cosio kate chausie cat

Čosio katė: charakteris

Čosio katės charakteris priklauso nuo to, kiek daug yra nutolusi nuo savo protėvių. Dažniausiai Čosio katės yra bent ketvirtos kartos palikuonės, todėl jų charakteris yra gana panašus į kitų naminių kačių. Svarbiausia žinoti, kad šios veislės augintinės negali pakęsti vienatvės, tad Čosio katė tikrai netiks tiems žmonėms, kurių visą dieną nebūna namuose. Čosio katės gana lengvai prisitaiko prie pasikeitusios aplinkos, tad jas galima pasiimti į kelionę. Šios katės yra labai inteligentiškos, greitai išmoksta vaikščioti su pavadėliu, nesunkiai perpranta namuose nustatytas taisykles. Vis dėlto, Čosio katė kartais neatsispiria pagundai laužyti taisykles – ypatingai tada, jei katė nuobodžiauja. Šiai katei labai svarbu turėti pakankamai daug veiklos: jai tikrai patiks karstytis laipyne, žaisti su interaktyviais žaislais, atnešti numestą kamuoliuką, ir t.t. Tokiai katei reikia gana daug erdvės – ankštuose namuose augintinė neturės pakankamai daug vietos bėgioti ir šokinėti (Čosio katės šuoliai gali būti tikrai įspūdingi!) Įprastai Čosio katės puikiai sutaria su visais šeimos nariais, taip pat gali sugyventi su kitais namuose esančiais gyvūnais (atsargumo priemonių reikėtų imtis tik tada, jei auginate paukščius ar graužikus).

Čosio katė: priežiūra

Čosio katės yra naujos veislės atstovės, tad kol kas nėra pakankamai duomenų, leidžiančių nustatyti vidutinę kačių gyvenimo trukmę. Šiuo metu turima informacija leidžia manyti, kad vidutinė Čosio kačių gyvenimo trukmė yra maždaug 12-14 metų, tačiau laikui bėgant šie skaičiai gali pakisti. Čosio katėms nėra būdingi tam tikri genetiniai sveikatos sutrikimai – iki šiol veisėjams su tuo neteko susidurti. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad Čosio katės virškinimo traktas yra trumpesnis nei kitų naminių kačių, todėl tokių augintinių mitybos racione turėtų būti pakankamai daug mėsos. Tokiai katei tiks šėrimas žalia mėsa (RAW mitybos principu), kokybiški konservai katėms arba visavertis sausas pašaras, kurio sudėtyje nėra grūdų. Renkantis pašarą svarbu įvertinti, ar jo sudėtyje yra pakankamai daug gyvulinės kilmės baltymų, reikėtų vengti tokio pašaro, kuriame yra daug angliavandenių. Jei nesate užtikrinti, kad katės mityba yra visavertė, tokiu atveju pasikonsultuokite su veterinaru ar veisėju, iš kurio įsigijote katę. Kailio priežiūra yra gana nesudėtinga – pakanka pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę. Svarbu pakankamai dėmesio skirti šios veislės kačių aktyvumui – Čosio katė niekada neatsisakys žaidimų.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.