Veislė: | Europos trumpaplaukė katė |
Kilmės šalis: | Skandinavija |
Spalvos: | Labai įvairios: raina, kreminė, balta, melsva, rausva, ir t.t. Nepripažįstamos šokoladinės arba alyvinės spalvos, taip pat ir tokių spalvos žymės. |
Charakteris: | Protinga, draugiška. Atskirų tos pačios veislės individų charakteris gali labai skirtis |
Svoris: | 4-7 kg |
Ilgaamžiškumas: | 15-20 metų |
Kiti pavadinimai: | European shorthair cat |
Vados dydis: | |
Hipoalerginis: | Ne |
Europos trumpaplaukė katė – gana jauna kačių veislė, kurios standartas iki pat XX amžiaus devintojo dešimtmečio dar nebuvo apibrėžtas. Europos trumpaplaukių išvaizda yra labai panaši į paprastų naminių kačių, joms būdingi konkretūs išvaizdos bruožai, tačiau charakterio savybės gali labai skirtis. Kiekviena Europos trumpaplaukė katė yra unikalaus charakterio, dvi šios veislės atstovės temperamentu gali skirtis tarsi diena ir naktis. Paprastai šios katės yra žaismingos ir vertinančios savo šeimininkus, tačiau pasitaiko ir tokių šios veislės atstovių, kurios yra gana uždaros ir nemėgstančios pernelyg daug dėmesio.
Europos trumpaplaukė: veislės istorija
Europos trumpaplaukių veislė susiformavo Šiaurės Europoje, nors taip pat šias kates buvo bandoma veisti ir Didžiojoje Britanijoje. Europos trumpaplaukės katės buvo išveistos kryžminant geriausias charakterio ir išvaizdos savybes turinčias namines kates. Buvo tikimasi sukurti tokią kačių veislę, kurios atstovės būtų trumpaplaukės, ir turėtų žavų apvalų snukutį. Skandinavijos felinologai siekė kiek kitokio rezultato nei britai, kurie namines kates kryžmino su persų veislės atstovėmis. Šiaurės Europos felinologai ėjo sunkesniu keliu, ir kryžmino vien tik atrinktas namines kates. Kurį laiką britų ir skandinavų išveistos katės buvo vadinamos tokiu pat vardu, tačiau kuo toliau, tuo labiau stiprėjo noras šias kates atskirti (kačių išvaizda labai skyrėsi). 1980 metais skandinavai pateikė prašymą, kad jų išvesta kačių veislė būtų atskirta nuo britų trumpaplaukių. Praėjus dvejiems metams Europos trumpaplaukės katės jau buvo vertinamos pagal Skandinavijoje sukurtą standartą. Šiuo metu daugiausia Europos trumpaplaukių gyvena Suomijoje, tačiau veislė populiari visoje Europoje. Lietuvoje šios veislės katės nėra sulaukusios labai didelio susidomėjimo. Tikėtina, kad taip yra dėl to, kad prieglaudose galima rasti labai daug kačių, savo išvaizda labai primenančių Europos trumpaplaukes. Taigi, neretai vadovaujamasi nuostata, kad geriau priglausti katę iš prieglaudos nei mokėti už ją pinigus – juk veislinės katės tikrai nėra pigios.
Europos trumpaplaukė katė: išvaizda
Europos trumpaplaukė katė yra vidutinio dydžio, paprastai sveria nuo 4 iki 7 kilogramų. Šios veislės kačių kūnas masyvus ir raumeningas, būdinga gerai išvystyta krūtinė ir šiek tiek suapvalinta galva. Lyginant su britų trumpaplaukėmis, Europos trumpaplaukių kačių galva yra ne tokia apvali. Ausys nedidelės, jų ilgis ir plotis yra daugmaž vienodas, ausų galiukai suapvalinti. Akys apvalios, gana didelės, gali būti įvairių spalvų, tačiau spalvos dažniausiai dera prie kailio. Galūnės vidutinio ilgio, labai stiprios, pėdutės apvalios. Uodega gana plona, į galą dar labiau siaurėjanti. Kailis trumpas, švelnus, žvilgantis, spalvos gali būti labai įvairios: raina, kreminė, balta, melsva, rausva, ir t.t. Nepripažįstamos šokoladinės arba alyvinės spalvos, taip pat ir tokių spalvos žymės.
Europos trumpaplaukė katė: charakteris
Kuriant Europos trumpaplaukių kačių veislę buvo kryžminamos įvairaus temperamento katės ir iki šių dienų Europos trumpaplaukėms būdingą charakterį apibūdinti gana sudėtinga. Vienos šios veislės atstovės yra labai prieraišios ir meilios, o kitos gali būti labai savarankiškos ir gana uždaros. Šioms katėms nėra būdinga agresija, jos paprastai yra draugiškos su įvairaus amžiaus žmonėmis, noriai bendrauja ir su vaikais. Taip pat šios veislės katės yra tolerantiškos namuose auginamiems gyvūnams – gali sutarti su kitomis katėmis, šunimis, ir t.t. Žinoma, Europos trumpaplaukės, kaip ir bet kurios kitos katės, geriau sutaria su plėšrūnais nei su paukščiais ar graužikais – jei namuose auginate papūgą ar žiurkėną, tokį augintinį nuo katės reikės saugoti. Prieš įsigydami Europos trumpaplaukę pasidomėkite jus sudominusios katės charakteriu – šios veislės augintinių temperamentas gali labai skirtis. Ši kačių veislė yra gana nauja, tad gali prireikti nemažai laiko, kol Europos trumpaplaukių kačių charakteris „nusistovės“. Iki tol labai svarbu pasidomėti tam tikro potencialaus šeimos nario charakterio ypatumais, nes tai galės užtikrinti, kad įsigysite tokią katę, apie kokią ir svajojate.
Europos trumpaplaukė katė: priežiūra
Europos trumpaplaukės katės yra stiprios sveikatos, ilgaamžės. Vidutinė šių kačių gyvenimo trukmė siekia 15-20 metų. Svarbiausia užtikrinti tinkamą šios veislės kačių mitybą, kuri garantuos puikią augintinio sveikatą. Europos trumpaplaukes kates galite šerti kokybiška žalia mėsa ir kitais natūraliais produktais arba aukščiausios kokybės sausu maistu, kuris užtikrintų pakankamą reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekį. Kailio priežiūra nėra labai sudėtinga, pakanka pašukuoti porą kartų per savaitę (šėrimosi laikotarpiu tą rekomenduojama atlikti kasdien). Jei jūsų Europos trumpaplaukė katė dalyvaus parodoje, kelias dienas prieš tai katę išmaudykite. Nors maudynėms Europos trumpaplaukės katės dažniausiai nesipriešina, tačiau šią procedūrą patartina atlikti kaip įmanoma rečiau.
Reguliariai valykite augintinės dantis, jei katė neišeina į lauką, patrumpinkite nagus. Taip pat svarbu katę reguliariai skiepyti, o vyresnėms nei septynerių metų katėms kasmet atlikti sveikatos tyrimus. Norėdami įsigyti šios veislės katę pasirinkite tikrai patikimą veislyną, pasistenkite gauti kuo daugiau informacijos apie parduodamus kačiukus. Tai padės išsirinkti tokį augintinį, kurio charakterio savybės jums būtų priimtiniausios.