Žodis „lykoi“, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „vilką“. Šios veislės katės kitaip dar vadinamos laikojais ar vilkolakinėmis katėmis.
Laikojams būdinga neįprasta išvaizda ir gana „šuniškas“ charakteris, tad nieko keisto, kad jos kelia nepaprastai didelį kačių mylėtojų susidomėjimą. Kadangi tai yra labai jauna kačių veislė, vilkolakinio kačiuko teks ieškoti užsienyje, o jo kaina sieks maždaug 1800 €.
Kai laikojų nuotraukos pasirodė socialiniuose tinklalapiuose, tai tapo tikra interneto sensacija, o dauguma gyvūnų fotografų tiesiog dega nekantrumu, kada turės galimybę įamžinti šios veislės atstovę.
Sužinokite apie šią veislę daugiau, ir galbūt būtent vilkolakinė katė ateityje taps jūsų nauja šeimos drauge.
Lykoi kačių veislės istorija
Lykoi kačių protėviai gimė visai atsitiktinai. Tai nutiko 2010 metais JAV. Jų globėją Patti Thomas labai sužavėjo neįprastos išvaizdos kačiukai, todėl ji nusprendė užsakyti genų mutacijų tyrimus. Įdomu tai, kad šių kačiukų tėvai buvo paprastos naminės katės, kurioms nebuvo priskiriama jokia veislė.
Po kurio laiko šių kačių tyrimus perėmė veterinarijos gydytojas Johnny Gobble ir jo žmona Brittney. Buvo ieškoma vilkolakinių kačių panašumų su sfinksais ir devonreksais. Buvo nustatyta, kad laikojų plaukų maišeliams stinga dalies komponentų, todėl kai kurios šių kačių kūno dalys yra plikos. 2011 metais rugsėjo 14 dieną Johnny Gobble ir jo žmonos Brittney namuose gimė kačiukai, kurių palikuoniai ir toliau buvo naudojami veisimui. Jie siekė populiarinti šią naują kačių veislę, todėl kačiukus išsiuntė į Pietų Karolinos ir Teksaso veislynus.
2014 m. TICA pradėjo šios veislės kačių pripažinimo procesą, tačiau veislė buvo pripažinta tik 2017 metais.
Lykoi katės šiandien tebėra labai retos: 2022 metais visame pasaulyje buvo užregistruota mažiau nei 100 parodose dalyvaujančių šios veislės atstovių. Mūsų šalyje kol kas dar nėra vilkolakinių kačių veislynų.
Lykoi kačių išvaizda
Svarbiausias vilkolakinių kačių išvaizdos bruožas – pilkas, šiurkštus, retas, ir kai kur net išplikęs kailis. Įprastai šios katės neturi plaukų aplink akis, nosį ir ausis.
Lykoi katės yra vidutinio dydžio, jų svoris gali svyruoti nuo 3 iki 4,5 kg (patelių svoris įprastai yra mažesnis nei patinų). Šių kačių kūno sudėjimas yra tvirtas ir harmoningas. Lykoi kačių kojos plonos, letenos ovalios, pirštai ilgi. Uodega ilga ir plona. Palyginus su kūnu, laikojų galva yra gana maža, pleišto formos. Ausys didelės, ties pagrindu plačios. Akys ovalo formos, didelės, žvilgsnis – skvarbus. Akių spalvos gali būti įvairios, tačiau dažniausiai jos yra geltonos spalvos.
Lykoi kačių charakteris
Lykoi katės yra labai smalsios ir socialios. Šios katės labai mėgsta tyrinėti jas supančią aplinką ir bendrauti su žmonėmis. Vilkolakinės katės yra gana ramios ir nebandančios išsireikalauti dėmesio. Laikojai yra labai meilūs savo šeimininkams, be to, gali sutarti su kitais gyvūnais. Jei vilkolakinė katė nuo mažumės bus pratinama prie kitų gyvūnų, ateityje tai tikrai nesukels didelių problemų.
Veisėjai neretai teigia, kad šios katės turi šuns sielą, nes jos nori bendradarbiauti su savo šeimininku, noriai mokosi naujų dalykų, ir, žinoma, labai mėgsta žaisti. Šias kates yra labai paprasta išmokyti įvairių triukų, jos nesunkiai pripranta prie petnešų ir pavadėlio. Lykoi katės gali išmokti spręsti įvairius šunims skirtus „galvosūkius“, į kuriuos reikia įdėti maisto. Tai – puiki veikla, kuri padeda katei išsikrauti emociškai.
Nors vilkolakinės katės labai mėgsta žmonių dėmesį, tačiau jos geriausiai jaučiasi ramioje aplinkoje. Jei namuose tvyro chaosas, šios veislės katė gali jaustis nesaugiai: būtent tai gana dažnai lemia elgsenos problemas. Lykoi katės labiausiai tinka daug laiko turintiems vienišiems žmonėms, porai be vaikų ar šeimai su paauglystės sulaukusiais vaikais. Nors vilkolakinės katės prieš vaikus nėra priešiškai nusiteikusios, tačiau nuolatinis kontaktavimas su vaikais joms gali atrodyti pernelyg intensyvus.
Lykoi kačių priežiūra
Lykoi katės gyvena maždaug 10-15 metų. Tai yra gana sveikos katės, neturinčios polinkio susirgti tam tikromis genetinėmis ligomis. Vis dėlto, šioms katėms reikalinga specifinė priežiūra. Netipinė plaukų folikulų struktūra gali lemti odos ligas. Kartais vilkolakinių kačių oda vietomis sustorėja ir gali įtrūkti. Taip pat šios veislės katės gana dažnai suserga grybelinėmis ir parazitinėmis odos infekcijomis, todėl odos priežiūrai vertėtų skirti ypatingą dėmesį.
Lykoi katės yra linkusios priaugti svorio, todėl pašaro kiekį būtina normuoti. Geriausia rinktis tokį maistą, kuriame yra nedaug angliavandenių.
Šaltuoju metų laiku šios veislės kates būtina saugoti nuo skersvėjo, taip pat galima aprengti megztiniu. Lykoi katės du kartus per metus visiškai nusišeria, tačiau iki tol, kol taip nutinka, kailį būtina reguliariai šukuoti. Geriausia tą atlikti kas 1-2 dienas, o kartą per mėnesį vilkolakinę katę reikėtų išmaudyti. Tai padės palaikyti švarią odą ir apsaugos nuo riebalų kaupimosi. Jei katės kailis atrodo riebus, tai yra ženklas, kad jis nėra tinkamai prižiūrimas.