Jei norite pagauti katę, pastatykite... dėžę. Turbūt ne kartą teko įsitikinti, kad kartoninė dėžė tiesiog traukte traukia katę, o tikimybė, kad katė į ją neįlips, yra tiesiog nulinė. Net ir tada, kai nuperkate katei brangų guolį ar naują draskyklę, dažnai katę labiausiai sužavi kartoninė dėžė, į kurią buvo supakuoti šie nauji daiktai. Taigi, kyla klausimas, kuo tos dėžės kates taip traukia?
Uždaros erdvės sukuria saugumo jausmą
Saugumas yra vienas svarbiausių katės poreikių: šios augintinės visada džiaugiasi turėdamos tokį kampelį, kuriame galėtų netrukdomai ilsėtis. Visai nesvarbu, kad katei priklausanti erdvė bus nedidelė, todėl net ir maža dėžutė gali padėti sukurti saugumo iliuziją. Į dėžutę įlindusios (ar tik tariamai įlindusios) katės mėgsta stebėti aplinką, čia būdamos greičiau nusiramina. Atsitraukti nuo to, kas vyksta aplinkui, patinka visoms katėms, taigi, kodėl neįlindus į tą nedidelę dėžutę? Vienoje Olandijos kačių prieglaudoje buvo atliktas tyrimas: kai kurioms katėms į narvą buvo įdedamos kartoninės dėžės. Įdomu tai, kad kačių, turinčių narve dėžes, streso lygis buvo žemesnis. Kačių augintojai pastebi, kad katės neretai pasirenka ir kitus sieneles turinčius objektus, pavyzdžiui, vonią ar kriauklę. Būtent čia katės jaučiasi saugiausiai, nes yra apgaubtos sienų.
Kates traukia ne vien tik kartoninės dėžės
Saugumo jausmą sukuria ne vien tik kartoninės dėžės, tačiau, turime sutikti, kad būtent jos yra vienos mėgstamiausių. Čežančio kartono garsas patinka daugeliui kačių, todėl įsitaisyti tokioje dėžėje – vienas malonumas. Kartonines dėžes katės neretai drasko – į šią medžiagą nagai maloniai įsminga, o keliamas garsas yra tikrai malonus kačių ausims (būtent dėl šios priežasties katėms skirtos draskyklės dažnai gaminamos iš kartono). Taip pat kates vilioja ir iš kitų medžiagų pagamintos dėžės, o kartais nereikia net ir pačios dėžės – nubrėžkite ant grindų apskritimą, ir galite būti tikri, kad netrukus katė čia įsitaisys! Tariamas ar realus teritorijos apribojimas katėms padeda nusiraminti ir jaustis „neliečiamomis“. Jei katė ką tik atkeliavo į jūsų namus, pirmomis dienomis rekomenduojama apriboti jos teritoriją, nes tai padės susikurti saugumo jausmą. Kiek vėliau galėsite išplėsti katės teritoriją, kol jūsų augintinė galutinai pripras prie naujų namų.
Nieko nematau – nemato ir manęs
Katės kartais vadovaujasi ir tokia logika. Tūnodamos dėžėje jos dažnai tyko „grobio“ – bando pakibinti praeinantį šeimininką ar namuose esantį kitą augintinį. Taip pat dėžė yra puikus medžioklės „bunkeris“ – iššokdamos iš dėžės jos neretai gaudo muses ar kitą į namus patekusį smulkų grobį. Taip pat šis „bunkeris“ yra tinkamas ir tada, kai norima pasislėpti nuo užklupusių problemų. Katės paprastai nemėgsta veltis į konfliktus, o jiems iškilus mieliau pasislepia. Dėžė tam tikrai puikiai tinka, ypatingai tada, jei ji yra uždara – juk tuomet katės niekas negali matyti!
Dėžėje šilčiau
Niekas nepaneigs, kad katės labai mėgsta šilumą. Normali katės temperatūra yra aukštesnė nei žmogaus – gali svyruoti nuo 38 iki 39 laipsnių Celsijaus. Zoologų teigimu, katės puikiai jaučiasi ir tada, kai oro temperatūra pakyla iki 30-36 laipsnių (šunims ištverti tokį karštį paprastai yra sunku). Daugelio žmonių namuose temperatūra svyruoja 20 iki 24 laipsnių, todėl katės ieško vietų, kuriose galėtų pasišildyti. Dėžės sulaiko šilumą, todėl jose gulėti yra vienas malonumas. Jei svarstote, kur geriausia pastatyti dėžę katei, ją pastatykite netoli sienos, o įlindimo angą atgręžkite į sienos pusę. Tai garantuos, kad dėžėje bus šilčiau, taigi, katė joje jausis dar geriau.
Dėl visko kaltas smalsumas
Kartais katės lenda į dėžes paprasčiausiai vedinos smalsumo. Turime sutikti, kad nuslėpti nuo katės naujus daiktus yra tikrai sudėtinga, taigi, ir nauja dėžė tikrai neliks nepastebėta. Augintinė tikrai įvertins, koks dėžės kvapas, ar joje yra pakankamai šilta ir patogu, ir t.t. Tupėti dėžėje yra kur kas smagiau nei ant kitų naujų daiktų, taigi, kodėl nepasirinkus būtent jos?
Dėžė – puikus poilsio kampelis
Katės yra intravertės, todėl joms tiesiog būtina turėti tokį kampelį, kuriame galėtų pailsėti nuo jas supančio šurmulio. Sakote, jūsų namuose visiškai ramu? Katei gali atrodyti priešingai! Ateina laikas, kada katė nori tikrai kokybiško poilsio be jokių trukdžių, todėl įsitaiso uždarame guolyje arba dėžėje. Nors kačių augintojai gana dažnai investuoja į tikrai nepigiai kainuojančius guolius, tačiau katė ne visada juos tinkamai įvertina, ir mieliau pasirenka dėžę. Taigi, kam išlaidauti? Jei namuose yra dėžė, katė jausis visiškai saugi ir laiminga! Dėžė puikiai pasitarnaus ir tada, kai vešite katę pas veterinarą. Niekam ne paslaptis, kad tokioje situacijoje katėms yra sunku nugalėti stresą, todėl kartu galite pasiimti ir dėžę – tikėtina, veterinaras galės ją apžiūrėti neištraukdamas katės iš dėžės, o katė jausis kur kas saugiau ir patirs mažiau streso.