- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 87799

Dekoratyvinis triušis – gana dažnai pasirenkamas augintinis. Dekoratyviniai triušiai yra labai mieli, be to, nereikalauja labai daug priežiūros, todėl nieko keisto, kad toks pasirinkimas tikrai nėra retas. Vis dėlto, visada svarbu pasirūpinti, kad tokiam augintiniui būtų sudaromos tinkamos gyvenimo sąlygos – tai pareikalaus šiek tiek jūsų dėmesio ir pastangų. Taigi, ką svarbiausia žinoti?
Dekoratyvinio triušio apgyvendinimas
Dekoratyvinio triušio narvelis turėtų būti ne mažesnis nei 80x50 cm. Šie gyvūnėliai geriausiai jaučiasi tada, jei yra auginami ne po vieną, tad tuomet, jei nuspręstumėte įsigyti du triušius, narvelis turėtų būti 1x2 m dydžio. Geriausia viename narvelyje auginti dvi pateles arba kastruotus patinus. Dekoratyviniai triušiai puikiai sutaria su jūrų kiaulytėmis, todėl gali būti laikomi viename narvelyje – tereikia parinkti tinkamo dydžio „namą“. Triušių narvas turėtų būti pakankamai aukštas, jame reikėtų įrengti vietą, kurioje augintinis galėtų pasislėpti. Svarbu žinoti, kad dekoratyviniai triušai yra jautrūs skersvėjui, todėl iš anksto apgalvokite, kur statysite narvelį. Vasaros metu narvelį galima išnešti į lauką ar balkoną, tačiau būtina apsaugoti augintinį nuo tiesioginių saulės spindulių. Triušiui tinkamiausia oro temperatūra – nuo 18 iki 22 laipsnių Celsijaus.
Kraikas
Dauguma dekoratyvinių triušių „reikalus“ atlieka vienoje pasirinktoje narvelio vietoje. Geriausiu pasirinkimu gali būti puikiai drėgmę sugeriantis pakratas (pavyzdžiui, medžio drožlės). Triušiai labai vertina švarą, todėl kraiką rekomenduojama keisti ne rečiau nei kartą per savaitę. Augintinio „tualetą“ galite įrengti narvelio kampe – parduotuvėse tikrai rasite specialių prie narvelio grotelių tvirtinamų kampinių kraiko dėžučių.
Galimybė laisvai lakstyti
Dekoratyviniam triušiui tikrai nepakaks vien tik narvelio teritorijos – svarbu kasdien išleisti augintinį palakstyti. Namuose galima pastatyti aptvarą, kuris apsaugos augintinį nuo galimų pavojų – niekam ne paslaptis, kad triušiai mėgsta pakramtyti laidus, o tai gali baigtis net labai liūdnai. Dekoratyviniams triušiams taip pat gali būti pavojingi įvairūs nuodingi augalai, chemikalai, ir t.t. Būkite budrūs ir stebėkite, ką veikia jūsų augintinis!
Dekoratyvinių triušių mityba
Dekoratyvinių triušių mitybos pagrindą sudaro grūdai ir daržovės. Rekomenduojama šiuos augintinius šerti ryte ir vakare – duokite 1-2 valgomuosius šaukštus grūdų mišinio ir 20-30 g daržovių (arba 60 g žolės). Norėdami paįvairinti augintinio mitybą, galite duoti šiek tiek vaisių (jie turėtų būti švieži, pakankamai prinokę, nevirti ir nekonservuoti). Kasdien būtina duoti triušiui šieno, nes jis reikalingas virškinimui (duokite tiek, kiek augintinis suėda per dieną). Taip pat narvelyje visada turi būti šviežio vandens (jis turi būti kambario temperatūros). Vandenį keiskite kasdien, vasaros laikotarpiu – du kartus per dieną. Visada svarbu įsitikinti, kad augintiniui duodamas maistas yra tinkamas – jei pastebėjote, kad triušio pilvukas išsipūtė, ar tapo pernelyg kietas, tai gali būti ženklas, kad laikas apsilankyti pas veterinarą.
Kuo galima palepinti triušiuką?
Dekoratyviniam triušiui galite duoti bananų, bazilikų, brokolių, kriaušių (be odelės ir kauliukų), žemuogių, nedidelį gabalėlį meliono, braškių, morkų, persikų, kiaulpienių (tinka ir lapai, ir žiedai), ridikėlių lapų, krapų, špinatų, juodųjų serbentų lapų.
Įsidėmėkite: tai gali būti nuodinga!
Dekoratyviniams triušiams neduokite abrikosų, rugiagėlių, akacijų, begonijų, vyšnių uogų ir lapų, dumblių, gvazdikų, garstyčių, hiacintų, irisų, figmedžių, lauro lapų, kanapių, aguonų, saulučių, narcizų, pomidorų lapų, snieguolių, chrizantemų, našlaičių, tulpių.
Ar reikia duoti vitaminų ir mineralų?
Taip. Tai ypatingai svarbu šėrimosi laikotarpiu, patelių nėštumo laikotarpiu, taip pat ir žiemą. Paprastai veterinarai rekomenduoja dekoratyviniams triušiams nuolat duoti vitaminų ir mineralų, nes tai padės palaikyti puikią augintinio sveikatą.
Dekoratyvinių triušių kailio priežiūra
Trumpaplaukius triušius reikia šukuoti tik tada, kai triušis keičia kailį, kitu laiku triušiai savo kailiu pasirūpina savarankiškai. Ilgaplaukį triušį rekomenduojama šukuoti kasdien, taip pat svarbu pasirūpinti, kad nesusidarytų sąvėlos (jas būtina nedelsiant pašalinti). Nors kai kurie dekoratyvinių triušių mylėtojai kartais savo augintinius maudo, tačiau to daryti nepatariame. Vis dėlto, jei maudynės bus būtinos, pasirūpinkite, kad vanduo būtų drungnas, prausimui nenaudokite dušo srovės. Išmaudytą triušį nusausinkite, saugokite nuo skersvėjo.
Nagų ir dantų priežiūra
Dekoratyviniams triušiams reikia reguliariai trumpinti nagus. Tam naudokite specialias žirklutes ir pasirūpinkite, kad neįkirptumėte gyvuonies. Jei nesate tikri, kad nagus kerpate tinkamai, galite pasikonsultuoti su veterinaru – jis tikrai parodys, kaip tai atlikti. Dekoratyviniai triušiai privalo visada turėti, ką graužti, nes tai padės išvengti dantų deformacijos. Pavyzdžiui, puikiu pasirinkimu gali būti speciali kreida, skirta graužikams (taip pat ji puikus kalcio šaltinis) ar medžio šakelė. Dantų peraugimas yra gana dažna dekoratyvinių triušių problema, tad tuomet, jei taip nutiktų, kreipkitės į veterinarą, kuris patrumpins jūsų augintiniui dantis.
Tinkamai prižiūrimi dekoratyviniai triušiai gyvena maždaug 8-10 metų. Taigi, pasirūpinkite, kad jūsų augintinis gautų pakankamą reikalingų maistinių medžiagų kiekį, saugokite jį nuo skersvėjo bei kaitrios saulės, ir, žinoma, paleiskite palakstyti tik tada, kai galite triušį stebėti.