Žiurkėnas – nedidelis, tačiau labai mielas augintinis, kurio priežiūra nėra labai sudėtinga. Dažniausiu pasirinkimu tampa Džiungarijos arba Sirijos žiurkėnai, tačiau namuose gali būti auginami ir kitų rūšių žiurkėnai. Jų priežiūra yra labai panaši: svarbiausia užtikrinti, kad augintinio narvelis būtų tinkamai įrengiamas, žiurkėnas galėtų pakankamai daug judėti, o jo mityba būtų visavertė. Taigi, ką svarbiausia žinoti apie šių smulkių augintinių priežiūrą?
Žiurkėno narvelis
Patartina rinktis kuo erdvesnį narvelį, nes tokiu atveju augintinis galės pakankamai daug judėti, ir jausis tikrai patogiai (minimalus narvelio dydis – 30x40x30 cm). Geriausiu pasirinkimu gali būti narvelis su išimamu dugnu, nes prireikus jį galėsite lengvai išvalyti (įprastai tą rekomenduojama atlikti kas 3-4 dienas). Nors kartais nusprendžiama auginti ne vieną, bet du ar dar daugiau žiurkėnų, tačiau tos pačios lyties augintiniai gali peštis, o skirtingų lyčių atstovai netrukus gali atsivesti palikuonių, kas įprastai nėra pageidaujama.
Maistas ir vanduo
Geriausiu pasirinkimu bus specialus žiurkėnams skirtas pašaras, kuriame bus pakankamai maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Taip pat žiurkėnams galima duoti įvairių sėklų, riešutų, vaisių ir daržovių, išskyrus kopūstines daržoves (lapinius kopūstus, brokolius, ir t.t.), svogūnus, kivius, ananasus, arbūzus ir migdolus. Kartais žiurkėną galima palepinti liesu jogurtu, varške, kietai virtu kiaušiniu. Jokiu būdu negalima duoti sūdytų ar saldintų maisto produktų, taip pat ir žmonėms skirtų skanumynų (šokolado, sausainių ar kitų kepinių). Žiurkėno narvelyje visada turi būti švaraus kambario temperatūros vandens – geriausia prikabinti specialią gertuvę, nes tokiu atveju vanduo nesusidrums ir neišsipils. Maisto indelis turėtų būti tvirtu pagrindu arba prikabintas prie narvelio grotų.
Žiurkėno dantų priežiūra
Įdomu tai, kad žiurkėnai gimsta jau turėdami dantis, kas yra tikra retenybė. Kaip ir kitų graužikų, žiurkėnų dantys auga visą gyvenimą, todėl labai svarbu , kad augintinis visada galėtų ką nors graužti. Tam puikiai tinka medžio šakelės ar speciali žiurkėnams skirta mineralinė druska. Gyvūnų prekių parduotuvėse taip pat galite rasti šiems graužikams skirtų skanėstų, kuriuos grauždami žiurkėnai pagaląs dantis. Jei augintinio dantys taps per ilgi, tokiu atveju reikės kreiptis į veterinarą, kuris graužiko dantis patrumpins.
Pasirūpinkite augintinio užimtumu
Žiurkėnai yra labai judrūs padarėliai, tad šių graužikų augintojai turi pasirūpinti pakankamu žiurkėnų užimtumu. Rekomenduojama narvelyje įrengti bėgimo ratą, taip pat galima rinktis graužikams skirtus žaislus (pavyzdžiui, specialius kamuoliukus, į kurių vidų galima įdėti skanėstų). Namuose galite pastatyti aptvarėlį, ir paleisti augintinį palakstyti (tą darykite tik tada, kai turite galimybę žiurkėną stebėti). Vasaros metu galite išsinešti žiurkėną į lauką, tačiau jį patartina paleisti tik saugiame aptvarėlyje.
Tinkamiausias kraikas
Žiurkėnams labiausiai tinka medžio drožlių arba popierinis kraikas. Medžio drožlių kraikas yra pats populiariausias, tačiau rekomenduojama rinktis lapuočių medžių pjuvenų kraiką (spygliuočių skiedros skleidžia nuodingas medžiagas, kurios augintiniui gali būti pavojingos). Taip pat puikiu pasirinkimu gali būti ir popierinis kraikas, pagamintas iš celiuliozės pluošto. Toks kraikas yra labai minkštas ir žiurkėnams labai patinka: iš popierinio kraiko galima susisukti urvelį ar į namelį pasikloti minkštą patiesalą. Žiurkėnams nėra tinkamas katėms skirtas kraikas – jei augintinis jo paragaus, tai gali baigtis net labai liūdnai.
Ar galima žiurkėną maudyti?
Žiurkėnai yra labai jautrūs peršalimui, todėl jų maudyti vandenyje negalima. Vis dėlto, šiems graužikams labai patinka maudynės smėlyje, todėl galite į neaukštą indą ar specialų baseinėlį pripilti šinšiloms skirto smėliuko (jo rasite gyvūnų prekių parduotuvėse). Nepalikite indo su smėliu narvelyje – paruoštu baseinėliu leiskite pasimėgauti maždaug 10-15 minučių. Jei norite išvengti netvarkos, smėlio maudynes augintiniui pasiūlykite prieš valydami narvelį.
Ar augintinis tikrai sveikas?
Labai svarbu stebėti, ar jūsų auginamas žiurkėnas jaučiasi tikrai puikiai. Jei žiurkėnas nuolat kandžiojasi, yra vangus, nenoriai ėda, atrodo sulysęs ar čiaudi, tai gali būti rimti signalai, kad vertėtų apsilankyti veterinarijos klinikoje. Sveikas žiurkėnas turi būti žvalus ir ėdrus, o jo kailiukas – nepasišiaušęs. Jei pastebite bent vieną išvardintų simptomų, tai gali reikšti, kad žiurkėnas negaluoja, todėl nedelskite, ir užsiregistruokite vizitui pas veterinarą.
Ką dar svarbu žinoti?
Žiurkėnai yra labai smalsūs, todėl gali bandyti laipioti narvelio sienomis. Smulkios žiurkėno kojytės gali užstrigti tarp grotų, todėl narvelio tarpus rekomenduojama panaikinti (tą galima padaryti naudojant kartoną ar kitas medžiagas, tačiau svarbu stebėti, ar augintinis jų negraužia). Kiekvienas žiurkėno šeimininkas turi pasirūpinti, kad žiurkėnui namuose būtų saugu, tad šių gyvūnų nerekomenduojama auginti tuose namuose, kuriuose yra kačių ar medžioklinių šunų. Nors tėveliai tokius augintinius neretai perka vaikams, tačiau svarbu nusiteikti, kad didžioji dalis rūpesčių teks ne vaikams, bet suaugusiesiems. Taip pat labai svarbu stebėti, kaip vaikas elgiasi su augintiniu – žiurkėnai yra labai lengvai pažeidžiami, todėl į rankas juos galima imti tik labai švelniai.