Degu – iš Pietų Amerikos kilęs graužikas, kuris vis dažniau pasirenkamas kaip namų augintinis. Šie gyvūnėliai yra labai smalsūs ir socialūs, aktyviausi būna pirmoje dienos pusėje. Nors įprasta manyti, kad graužikai reikalauja visai nedaug šeimininkų dėmesio, tačiau augindami degu tikrai pakeisite savo nuomonę. Laisvėje degu gali išgyventi net iki penkiolikos metų, o auginami namuose dažniausiai sulaukia 5-7 metų amžiaus (retais atvejais gali išgyventi iki 10 metų).
Bendravimas
Degu nesunkiai atskiria savo šeimininko balsą, gali atsišaukti kviečiamas vardu. Šie nedideli augintiniai yra labai smalsūs, todėl juos būtina saugoti nuo tykančių pavojų – namuose auginamų kačių ar šunų, dulkių siurblio, ir t.t. Degu drąsa kartais yra iš tiesų stebinanti, todėl pasirūpinkite, kad pernelyg didelis pasitikėjimas savimi jūsų augintinio nepražudytų. Nenustebkite, jei ką tik įsigytas augintinis bus baikštokas – laikui bėgant tai tikrai pasikeis. Rekomenduojama augintinį švelniai pakalbinti, pasiūlyti šiems graužikams skirtų skanėstų. Kol degu dar nebus įsidrąsinęs, neskubėkite imti augintinį į rankas – pirmiausia galite prie narvelio priglausti delną, kad graužikas apsiprastų su jūsų kvapu.
Narvelis
Degu yra labai aktyvus augintinis, todėl jo narvelis turėtų būti kiek įmanoma erdvesnis. Puikiu pasirinkimu gali būti 100 cm ilgio, 30-35 cm pločio ir apie 50 cm aukščio narvelis, kuriame augintinis tikrai jausis patogiai. Puikiu pasirinkimu gali būti iš stiklo ar iš metalinių virbų pagamintas narvelis, kurio neįveiks aštrūs graužiko dantys. Geriausia narvelį pastatyti tokioje vietoje, kurioje nėra skersvėjo ir nespigina saulė – šie graužikai yra gana jautrūs temperatūros pokyčiams. Degu narvelio dugną išklokite presuotomis granulėmis arba stambiomis pjuvenomis. Svarbu žinoti, kad kedro skiedros gali būti pavojingos degu sveikatai, todėl venkite tokio pasirinkimo. Degu labai mėgsta slėptuves, todėl narvelyje galite pastatyti specialių graužikams skirtų namelių. Taip pat nesuklysite narvelyje įrengdami laipiojimo kopetėles, bėgimo ratą, ir t.t. Įrengdami narvelį atsižvelkite į tai, ar įvairūs daiktai yra saugūs jūsų augintiniui – degu dantys yra labai aštrūs, todėl įvairius priedus augintinis gali sugraužti.
Maudynės
Degu labai rūpinasi savo kailiuku, todėl šių graužikų maudyti nereikia. Vis dėlto, degučiai labai mėgsta smėlio vonias, todėl į negilų indą galite pripilti šinšiloms skirto smėlio, ir leisti augintiniui 10-15 minučių pasivolioti. Jei baiminatės dėl netvarkos, kurią smėlio maudynės tikrai sukels, „baseinėlį” pastatykite tuomet, kada ruošiatės valyti narvelį.
Degu mityba
Degu yra vegetarai, kurie labai mėgsta augalų svogūnėlius, šaknis ir žievę. Užtikrinti visavertę mitybą bus kur kas paprasčiau, jei rinksitės gyvūnų prekių parduotuvėse siūlomą specialų pašarą degučiams. Be pagrindinio pašaro degučiams taip pat reikia duoti šieno, kurį šie gyvūnėliai naudoja ne tik maistui, bet taip pat ir guolių sukimui. Kaip ir kitų graužikų, degu dantys auga visą gyvenimą, todėl augintinis nuolatos turi ką nors graužti. Speciali graužikams skirta kreida – vienas geriausių pasirinkimų, todėl ją galite pritvirtinti augintinio narvelyje. Taip pat galite palepinti augintinį įvairiomis daržovėmis, pavyzdžiui, morkomis, kurios yra puikus karotino šaltinis. Karts nuo karto galite nudžiuginti augintinį džiovintomis petražolėmis, salierais, pastarnokais, džiovintais obuoliais. Degu negalima duoti tokių maisto produktų, kuriuose yra didelis kiekis cukraus (razinų, saldžių vaisių, žmonėms skirtų skanumynų), nes degučiai yra linkę susirgti diabetu.
Papildomi maisto produktai
Jei pasirinksite subalansuotą degučiams skirtą pašarą, papildomai įvairių maisto produktų galėsite duoti tik tada, kai norėsite augintinį palepinti, tačiau svarbu žinoti, kokius jų galima pasirinkti. Štai – leistinų maisto produktų trumpa atmintinė:
- Daržovės: morkos, cukinijos, moliūgai, svogūnai, ridikai, porai, salierai, virti burokai, virtos bulvės, keliaropės, virti žirniai, agurkai, pomidorai;
- Vaisiai: obuoliai, kriaušės, persikai, apelsinai, bananai, slyvos, kiviai;
- Uogos: vyšnios, braškės, agrastai;
- Grūdai: avižos, saulėgrąžos, mirkyti kukurūzai, kviečiai;
- Riešutai: graikiniai, lazdyno, žemės;
- Laukinių ir kultūrinių augalų dalys: ąžuolo, drebulės ar obels šakelės su lapais, gilės, kaštonai, gudobelės šakelės, šaltalankio šakelės ir uogos;
- Kiti maisto produktai: javų želmenys, buroklapiai, duona, džiūvėsiai.
Jei nuspręsite palepinti augintinį šiais išvardintais produktais, labai svarbu stebėti, kaip augintinis jaučiasi, ir kaip tuštinasi.
Vanduo
Laivėje gyvenantiems degu vanduo nėra būtinas, tačiau namuose laikomų degu mityba yra kiek kitokia, todėl vanduo jiems yra reikalingas. Geriausia rinktis vandenį iš vandentiekio, nes degučiai yra labai jautrūs burnos infekcijoms. Nesuklysite nusprendę pasirinkti prie narvelio grotų prikabinamą gertuvę, nes tokiu atveju augintinis vandens neišlies.
Degu poravimasis
Degučiai lytiškai subręsta būdami maždaug 6 mėnesių, tačiau šių graužikų veisimas rekomenduojamas dar vėlesniame jų amžiuje. Patelių nėštumas trunka apie 90 dienų, įprastai jos susilaukia 1-10 jauniklių. Gimę degu jau būna su kailiuku ir atsimerkę, labai greitai pradeda bėgioti. Patinai dažniausiai neskriaudžia jauniklių, todėl atskyrimas nėra būtinas. Jauniklius patelės maitina iki 5-6 savaitės, tačiau mažylius galima atskirti ne anksčiau nei jiems sukanka 8 savaitės.