Banguotosios papūgėlės yra gana nedideli paukščiai: jų kūno ilgis siekia maždaug 18-24 cm, o svoris gali svyruoti nuo 40 iki 50 gramų. Banguotosios papūgėlės vieni populiariausių namuose auginamų dekoratyvinių paukščių, kurių gyvenimo trukmė siekia 12-14 metų. Banguotoji papūgėlė jūsų namuose jausis tikrai puikiai, jei užtikrinsite pakankamai geras augintinio gyvenimo sąlygas. Taigi, ką svarbu žinoti apie banguotųjų papūgėlių priežiūrą?
Banguotosios papūgėlės narvelis
Patartina rinktis ne apvalų, bet kampuotą narvelį, nes jame banguotoji papūgėlė kur kas geriau orientuosis. Kuo didesnį narvelį pasirinksite, tuo bus geriau, tačiau įprastai yra naudojamas 90-100 cm ilgio ir 60-80 cm aukščio bei pločio narvelis. Narvelyje turi būti prikabintos medinės laktelės, ant kurių banguotosios papūgėlės labai mėgsta šokinėti. Taip pat papūgėlės narvelyje rekomenduojama sukurti žaidimų aplinką: tam patartina rinktis ryškių spalvų žaislus, sūpuokles, ir kt.. Banguotųjų papūgėlių augintojai karts nuo karto paleidžia paukštelius paskraidyti po kambarį, tačiau svarbu užtikrinti, kad papūgėlė neišskristų į lauką. Narvelyje taip pat svarbu įrengti lesyklėlę ir gertuvę, o higienos palaikymui bus reikalingas specialus smėliukas. Šiems augintiniams būtina reguliariai galąsti snapą, todėl narvelyje galite prikabinti specialų lesamą akmenį ar medžio šaką. Šiltu oru banguotosios papūgėlės mėgsta pasiturkšti vandenyje, todėl galite pripilti vandens baseinėlį.
Narvelio valymas
Narvelį patartina valyti bent kartą per savaitę, o „generalinį tvarkymą“ rekomenduojama atlikti kartą per mėnesį. Išvalę narvelį galite jį dezinfekuoti: tam naudokite 1-2 proc. kalio permanganato tirpalą arba ramunėlių užpilą (cheminės priemonės nėra rekomenduojamos).
Kur pastatyti narvelį?
Banguotosios papūgėlės yra labai jautrios skersvėjui ir dideliam karščiui, todėl svarbu pagalvoti, kur būtų galima pastatyti narvelį. Šiems paukšteliams patinka stebėti, kas vyksta namuose, todėl narvelis turėtų būti pakabinamas ne žemiau nei žmogaus akių lygyje. Nors neretai pasvarstoma narvelį pakabinti virtuvėje, tačiau tai tikrai nėra pati tinkamiausia vieta. Banguotosios papūgėlės yra labai socialios, todėl geriausia narvelį įrengti toje patalpoje, kurioje dažniausiai būna žmonių, tačiau turėkite omenyje, kad nepatartina narvelį kabinti arti televizoriaus.
Banguotųjų papūgėlių mityba
Banguotosios papūgėlės lesyklėlė visada turi būti pilna: šie paukščiai labai greitai išalksta, o pusę dienos nieko nesulesusios gali net susirgti. Lesyklėlę patartina papildyti bent du kartus per dieną ryte ir vakare, tam rinkitės įvairias sėklas ar jų mišinius. Specializuotose gyvūnų prekių parduotuvėse galite rasti specialaus visaverčio pašaro, kuris yra skirtas būtent šiems augintiniams. Taip pat banguotosios papūgėlėms galima duoti įvairių vaisių ir daržovių: paprikų, pomidorų, morkų, saldžiųjų bulvių, salotų, špinatų, žirnių, brokolių, cukinijų, obuolių, abrikosų, bananų, kriaušių, agurkų, petražolių, rūgštynių, vynuogių, vyšnių, kukurūzų. Prie narvelio galima prikabinti kukurūzų burbuolę. Banguotosioms papūgėlėms negalima duoti citrusinių vaisių, slyvų, žiedinių kopūstų, pupų, rabarbarų, saldumynų. Parduotuvėse pirkti vaisiai ar daržovės įprastai yra nupurkšti pesticidais, tad prieš duodami tokius maisto produktus papūgėlei pirmiausia juos kruopščiai nuplaukite. Narvelyje visada turi būti švaraus vandens – geriausia rinktis paukščiams skirtas gertuves.
Banguotųjų papūgėlių prijaukinimas
Banguotosios papūgėlės prijaukinimas pareikalaus šiek tiek jūsų kantrybės. Patartina su augintiniu kalbėti švelniu balsu, nes iš pradžių banguotoji papūgėlė gali būti kiek baikštoka. Norėdami paimti papūgėlę į rankas, dešiniąją ranką uždėkite ant paukščio krūtinės, o kairiąja ranka iš viršaus suimkite visą kūnelį. Jokiu būdu neimkite papūgėlės už sparnų, nes galite ją sužeisti. Jei norite išmokyti banguotąją papūgėlę nutūpti ant rankos, rankoje turėkite skanėstą, kurį galėtumėte pasiūlyti augintiniui.
Ar banguotosios papūgėlės gali išmokti kalbėti?
Taip, gali. Jei ramiu balsu nuolat tarsite tą patį žodį, galite tikėtis, kad banguotoji papūgėlė jį anksčiau ar vėliau atkartos. Taip pat galite įjungti įrašą, kuriame kartojamas vienas ir tas pats žodis – tai taip pat gali išmokyti papūgėlę tarti žodžius. Kai kurios banguotosios papūgėlės išmoksta tarti ne tik pavienius žodžius, bet taip pat ir trumpus sakinius, tačiau nusiteikite, kad tai pareikalaus gana nemažai kantrybės. Įprastai patelės mokosi greičiau nei patinai, tad jos gali išmokti daugiau žodžių.
Banguotųjų papūgėlių ligos
Jei banguotoji papūgėlė prastai jaučiasi, tą nesunku pastebėti – ji dažniausiai tupi toje pačioje vietoje, o jos plunksnos tampa pasišiaušusios. Priklausomai nuo negalavimo, gali pasireikšti ir įvairūs kiti simptomai:
- Jei banguotoji papūgėlė serga infekcinėmis ligomis, gali pasireikšti svirduliavimas ar drebulys;
- Esant vitaminų trūkumui, gali pasireikšti traukuliai ar spazmai, o peršalusi banguotoji papūgėlė gali sloguoti;
- Jei pasireiškia uždegimas, papūgėlės kvėpavimas taps kur kas garsesnis;
- Jei paukščiui įsisiurbtų erkė, jis nuolat mestų plunksnas, gali netekti labai daug svorio;
- Į veterinarą vertėtų kreiptis ir tada, jei banguotoji papūgėlė 1-2 valandas pernelyg skystai tuštintųsi.
Planuojantys įsigyti banguotąją papūgėlę turėtų atsižvelgti į šias svarbiausias rekomendacijas, nes tai galės užtikrinti, kad paukštelis jūsų namuose bus tikrai laimingas.