Žalioji iguana yra kilusi iš Centrinės ir Pietų Amerikos teritorijos. Nors pavadinimas sako, kad ši reptilija turėtų būti žalios spalvos, tačiau iš tiesų žaliosios iguanos gali būti įvairių spalvų. Pietų šalyse žaliosios iguanos neretai yra melsvos spalvos su juodomis dėmėmis, taip pat šių gyvūnų spalva gali varijuoti nuo žalios iki levandų spalvos. Kosta Rikos pietinėje dalyje gyvenančių iguanų spalva gali būti raudona, o Meksikoje – oranžinė. Jaunos iguanos yra nedidelės, ir savo išvaizda primena kitus smulkius driežus, tačiau suaugusios žaliosios iguanos atrodo tikrai įspūdingai – jos užauga iki 1,5 metro, ir sveria apie 9 kilogramus. Dėl savo ypatingos išvaizdos žaliosios iguanos yra labai populiarios tarp egzotinių gyvūnų mylėtojų, tačiau pradedantiesiems reptilijų augintojams gali kilti nemažai klausimų, kaip auginti ir prižiūrėti šiuos gyvūnus. Taigi, ką svarbu žinoti auginant žaliąsias iguanas?
Terariumas
Žaliosios iguanos yra greitai augantys gyvūnai, todėl rekomenduojama iš karto įrengti pakankmai erdvų terariumą. Minimalus terariumo dydis dviems tokiems gyvūnams – 2x1,5x2 m, tačiau kuo erdvesnis bus terariums, tuo bus geriau. Terariume turėtų būti šakų, kuriomis augintinis galėtų laipioti, taip pat patartina įrengti ir baseinėlį, kuriame žalioji iguana tikrai neatsisakys paplaukioti. Svarbu žinoti, kad terariumo negalima statyti arti televizoriaus ar radijo imtuvo, nes tai iguaną blaškys. Kiekvieną dieną iguanai reikės skirti pakankamai daug dėmesio, nes priešingu atveju augintinis labai liūdės, ir gali net susirgti. Įrengiant terariumą reikės pasirūpinti, kad jame būtų optimali temperatūra – dienos metu ji turėtų siekti 28-30 ° C, o naktį – apie 21 °. Santykinė oro drėgmė turėtų būti apie 90 procentų. Po terariumo lempa oro temperatūra turėtų siekti apie 31-35 ° C, o labiausiai nuo lempos nutolusiame kampe – 25-26 ° C. Kasdien iguanos gyvenamą plotą svarbu apipurkšti šiltu vandeniu, nes tai padės palaikyti tropikams artimą drėgmę. Terariumo apšvietimas turėtų būti įjungtas 12 valandų per parą, nes priešingu atveju iguana gali susirgti rachitu. Augintinio gyvenamosios vietos apšvietimui rinkitės UV lempą, kurios bangos ilgis yra 290-315 nm. Terariume taip pat reikės pastatyti maisto dubenėlį, kuris turėtų būti pakankamai sunkus (pavyzdžiui, tinka keramikinis dubuo).
Mityba
Jaunos iguanos minta ne tik augalinės, bet taip pat ir gyvūninės kilmės maistu: vabzdžiais, tarakonais, svirpliais, miltinėmis kirmėlėmis, taip pat gali valgyti ir paukštieną. Kol iguanai sueina 2 metai, jai rekomenduojama kartą per savaitę duoti mėsos (pavyzdžiui, vištienos gabaliukų). Sendamos žaliosios iguanos kur kas mieliau renkasi augalinį maistą – įvairias miško žoles, salotas, vaisius ir daržoves. Jaunos iguanos turi būti maitinamos kasdien, o suaugusios gali būti šeriamos kas antrą dieną. Laisvėje gyvenančių iguanų mityba yra labai įvairi – jos renkasi iš maždaug 40-50 skirtingų augalų, tačiau namuose užtikrinti tokias mitybos sąlygas tikrai nėra lengva. Rekomenduojam pasirūpinti, kad žaliosios iguanos mityba būtų kuo įvairesnė – laikui bėgant ji pati atsirinks, kas jai patinka, o kas – nelabai. 30-70 procentų mitybos raciono turėtų sudaryti daržovės (moliūgai, cukinijos, morkos, ir t.t.), 30-70 proc. – žalumynai (kiaulpienių lapai, garstyčių lapai, ir t.t.), 5-15 proc. – vaisiai ir uogos (kiviai, melionai, braškės, ir t.t.), ir 0-10 proc. grūdai. Taip pat iguanoms rekomenduojama duoti specialių maisto papildų, kurie užtikrins, kad augintinis gaus visų reikalingų medžiagų.
Pavojai
Jei iguanai kiltų pavojus, ji gali numesti savo uodegą, kuri laikui bėgant ataugs. Jei namuose yra kitų gyvūnų, svarbu pasirūpinti, kad jie iguanos neskriaustų. Nors iguanos mitybos pagrindą sudaro augalai, tačiau žaliųjų iguanų dantys yra pakankamai aštrūs, kad jie galėtų perkąsti žmogaus ar gyvūno odą. Įpykusi suaugusi iguana vienu uodegos smūgiu gali sulaužyti šuniui koją, tad geriausia jos neerzinti. Bene dažniausiai žaliosios iguanos suserga dėl saulės trūkumo: su maistu gaunamas kalcis absorbuojamas tik tada, jei gaunama pakankamai saulės. Taip pat iguanos gali sirgti kvėpavimo ligomis, jas gali užpulti erkutės. Labai svarbu užtikrinti ne tik tinkamą mitybą, bet taip pat pasirūpinti, kad iguanos gyvenamoji aplinka būtų švari. Jei vaisius, daržoves bei uogas pirksite prekybos centruose, labai svarbu duodamą maistą kruopščiai nuplauti, nes tai padės apsisaugoti nuo pesticidų žalos.
Ką dar svarbu žinoti?
Iguanos maudymas yra reikalingas ne vien tik dėl estetinių priežasčių – taip pat ši procedūra padeda pagerinti medžiagų apykaitos procesus. Iguaną galima maudyti vonioje, į kurią pilamas vanduo turėtų būti 30-35 laipsnių Celsijaus. Iguanos maudymas turėtų trukti maždaug pusvalandį, ir per šį laiko tarpą labai svarbu stebėti vandens temperatūrą.
Norintys įsigyti žaliąją iguaną turėtų įvertinti, kad tokio augintinio terariumo įrengimas bei priežiūra pareikalaus kur kas didesnių išlaidų nei pats driežas, o iguanai susirgus gali tekti pavargti ieškant reptilijų gydymo specifiką išmanančių specialistų, kurių mūsų šalyje yra ne taip ir daug.