Net ir tada, jei katė tvarkingai naudojasi kraiko dėžute, neretai pasvarstoma apie tai, kad būtų puiku ją išmokyti savo reikalus atlikti ant unitazo. Tai nėra labai sudėtinga – tereikia kraiko dėžutės, kraiko, dubens (jį reikės nuleisti į klozetą), lipnios juostos, popierinių dėžių, žurnalų ir, žinoma, kantrybės. Nors katės yra labai gudrios, tačiau jos į naujoves žvelgia gana įtariai, ir ne visada teigiamai įvertina šeimininko sumanymus. Taigi, linkime sėkmės!
Pirmas žingsnis: kraiko dėžutės vietos pakeitimas
Pirmiausia jums reikės kraiko dėžutę pastatyti šalia klozeto. Katės dažniausiai labai greitai pripranta prie kraiko dėžutės vietos pokyčių, tad jokių problemų neturėtų kilti. Jei katė nemoka savarankiškai atsidaryti durų, tokiu atveju duris visada palikite praviras, arba duryse įmontuokite landą.
Antras žingsnis: kraiko dėžutė kyla į viršų
Po kelių dienų kraiko dėžutę pakelkite šiek tiek aukščiau – tam galite naudoti neaukštą dėžutę, kuri yra pakankamai tvirta ir laikosi stabiliai. Kasdien kraiko dėžutę pakelkite vis aukščiau (tam galima naudoti žurnalus), kol kraiko dėžutė pasieks klozeto kraštą.
Trečias žingsnis: pritvirtinkite kraiko dėžutę ant klozeto dangčio
Pastatykite kraiko dėžutę ant klozeto dangčio ir pritvirtinkite lipnia juosta. Kraiko dėžutę nuimkite tik tada, kai patys naudositės klozetu. Prie kito žingsnio pereikite tik tuomet, kai katė įpras naudotis kraiko dėžute tokioje neįprastoje padėtyje.
Ketvirtas žingsnis: paslėpkite kraiko dėžutę
Kraiko dėžutę paslėpkite tokioje vietoje, kurioje katė jos nerastų. Į unitazo vidų įstatykite didelį dubenį, pritvirtinkite lipnia juosta, o į jo vidų įberkite kraiko. Stebėkite, ar katė savo reikalus atlieka į dubens vidų, bet ne pro šalį. Jei pastebite, kad katė bijo tuštintis į klozeto vidų, ar nuslysta nuo krašto, tokiu atveju ir vėl pritvirtinkite kraiko dėžutę, ir palikite ją kelioms dienoms.
Penktas žingsnis: mažinkite kraiko kiekį
Kai katė išmoks tuštintis į klozeto viduje esantį dubenį, po truputį mažinkite pilamo kraiko kiekį, o galiausiai jo visiškai atsisakykite, ir išimkite dubenį. Žinoma, katė nuleisti vandens neišmoks, tačiau sutaupysite tikrai nemažai pinigų – juk kraiko pakuotės dažniausiai užtenka vos porai savaičių.
Jei katei jūsų pastangos nerūpi...
Dauguma kačių tam tikrais klausimais turi itin tvirtą nuomonę, tad net ir didelės jūsų pastangos ne visada gali užtikrinti pageidaujamą rezultatą. Ką gi, jei jums teko pasiduoti, pagalvokite, kokį kraiką naudosite katės dėžutėje. Dažniausiai dėmesys krypsta į tai, kokia yra kraiko kaina, tačiau tuo tikrai nereikėtų apsiriboti. Brangiau kainuojančio kraiko neretai pakanka ilgesniam laikui, tad svarbu atsižvelgti ir į keletą kitų kriterijų.
5 svarbiausios taisyklės, padėsiančios išrinkti tinkamą kraiką
- Kraikas gali būti sušokantis arba ne. Jei nuspręsite pasirinkti pirmąją galimybę, tokiu atveju kraiko dėžutę teks valyti kur kas rečiau. Naudojant tokį kraiką tereikės išmesti išmatas ir sulipusius kraiko gabalėlius, o visą kraiką galėsite keisti porą kartų per mėnesį. Vis dėlto, nesušokantis kraikas kur kas efektyviau sugeria kvapus;
- Labai svarbu tai, kad katei naudojamas kraikas patiktų. Jei katė kraiko nepripažins, ji gali tuštintis kitose namų vietose, o tai tikrai nėra pageidaujama. Renkant naują kraiką vertėtų atsižvelgti į tai, ar kraikas neturi pernelyg stipraus kvapo – atminkite, kad katės uoslė yra kur kas jautresnė nei žmogaus. Taigi, bekvapis kraikas visada gali būti puikiu pasirinkimu;
- Rūpinimasis ekologija šiuo metu yra itin aktualus, tad kartais pasvarstoma ir apie natūralaus kraiko naudojimą (tam gali būti pasirenkamos pjuvenos, popieriaus skiautelės, ir pan.) Vi dėlto, toks kraikas prastai sugeria kvapus, todėl katės kraiko dėžutę teks valyti kasdien. Jei rūpinatės, kad išmetamų šiukšlių kiekis būtų kuo mažesnis, tokiu atveju galite rinktis ekologišką kraiką, kurį galima mesti į unitazą;
- Silikoninis kraikas – gana dažnas pasirinkimas. Toks kraikas puikiai sugeria drėgmę ir neutralizuoja kvapus, tad nieko keisto, kad jis yra toks populiarus. Silikoninis kraikas siūlomas daugybės gamintojų, todėl išbandykite kelias silikoninio kraiko rūšis, ir pasirinkite labiausiai tinkantį. Gana pigiai kainuojantis silikoninis kraikas dažniausiai nepasižymi tokiomis pat savybėmis, kaip ir brangesnis, tad tokį kraiką gali tekti gana dažnai keisti. Taip pat įvertinkite, ar katei šis kraikas patiks – kai kurios katės silikoninio kraiko bijo (sušlapusios granulės skleidžia tylų šnypštimą);
- Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kokia yra kraiko tekstūra. Daugumai kačių patinka švelnios tekstūros kraikas (pavyzdžiui, smėlis ar sušokantis kraikas), taigi, pasirūpinkite, kad katė nejaustų diskomforto.
Atradę tinkamą kraiko rūšį, jos be reikalo nekeiskite, nes katėms tai net labai nepatinka. Kraiko dėžutė turėtų stovėti lengvai pasiekiamoje vietoje, kurioje yra pakankamai ramu (kraiko dėžutės vieta taip pat turėtų likti tokia pati). Jei pastebite, kad katė ėmė tuštintis ne kraiko dėžutėje, bet kitoje vietoje, patikrinkite, ar kraikas yra švarus.