Nors erkės dažniausiai siejamos tik su šiltuoju metų laiku, tačiau svarbu būti budriems: jos ima busti, kai oro temperatūra pakyla iki 3 laipsnių Celsijaus. Rekomenduojama laiku pasirūpinti augintiniams skirtomis priemonėmis nuo erkių, nes priešingu atveju šių pavojingų voragyvių atakos gali baigtis net labai liūdnai. Įsisiurbusi erkė gali ir nepernešti jokių ligų, tačiau žinodami erkių platinamų ligų simptomus galėsite laiku pradėti augintinio gydymą. Taigi, kokios erkių platinamos ligos gyvūnams diagnozuojamos dažniausiai?
Babeziozė
Babeziozė – tai viena dažniausių erkių pernešamų ligų. Šią parazitinę ligą perneša Ixodidae šeimos erkės, kurios užkratą perduoda ir savo palikuonims. Babeziozė dažniausiai diagnozuojama šunims, tačiau liga taip pat yra pavojinga ir katėms. Babeziozės požymiai gali būti pastebimi vos po kelių dienų arba praėjus keliems mėnesiams – pastaruoju atveju augintinio šeimininkai gali net neįtarti, kad sukelti požymiai yra susiję su erkės įsisiurbimu. Augintinio kūno temperatūra gali pakilti iki 41-42 laipsnių, ir laikytis maždaug 2-3 dienas. Taip pat pastebimas susilpnėjęs pulsas, sunkesnis kvėpavimas. Augintinis greitai pavargsta, jo judesiai tampa nekoordinuoti, pastebimas apetito praradimas. Sergantys babezioze kenčia nuo virškinimo sutrikimų – vieną dieną augintis gali viduriuoti, o kitą dieną jam gali užkietėti viduriai, šlapimo spalva tampa tamsesnė. Ligos simptomai gali tęstis nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, jei nėra suteikiamas tinkamas gydymas, gali būti pažeidžiami vidaus organai, augintinis gali nugaišti. Gyvūnai, susirgę babeziozę, visą gyvenimą lieka ligos nešiotojais, todėl tokie gyvūnai neturėtų būti veisiami, jie taip pat negali tapti kraujo donorais.
Erlichiozė
Erlichiozė dažniausiai yra diagnozuojama kartu su babezioze. Erlichioze įprastai suserga vyresni nei 8 metų gyvūnai, kurių imunitetas yra silpnesnis. Ši erkių platinama liga pažeidžia limfmazgius, blužnį ir kepenis. Augintinis tampa vangus, neėdrus, gali vemti. Jei erlichiozės stadija yra ūmi, gali būti pastebimi augintinio nosies ir akių pažeidimai. Ūmi stadija po kelių savaičių gali praeiti savaime, tačiau delsti nerekomenduojama, ir pastebėjus tam tikrus neįprastus simptomus reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją. Jei erlichiozės stadija yra lėtinė, ligos požymiai gali pasireikšti po kelių mėnesių ar dar vėliau. Augintinis gali tapti apatišku, jo svoris gali sparčiai mažėti. Jei imuninė sistema yra ganėtinai stipri, liga gali praeiti ir be jokio gydymo.
Anaplazmozė
Anaplazmozė dažniau diagnozuojama šunims nei katėms. Šios ligos inkubacinis periodas trunka vos kelias dienas, todėl simptomai pastebimi gana greitai. Gyvūnui gali skaudėti sąnarius ir kaklą, gali prasidėti traukuliai. Kai kuriuos užsikrėtusius augintinius gali kankinti virškinimo sutrikimai bei apsunkėjęs kvėpavimas. Dažniausiai užsikrėtę gyvūnai tampa mieguisti ir apatiški, tačiau simptomai nėra labai ryškūs. Ūmiais anaplazmozės atvejais augintinio temperatūra gali pakilto iki 41 laipsnio.
Boreliozė (Laimo liga)
Boreliozė – tai bakterinė liga, kuri yra pavojinga žinduoliams ir paukščiams. Boreliozės sukėlėjas į organizmą patenka tada, jei erkė yra įsisiurbusi daugiau nei 48 valandas. Borelioze dažniausiai užsikrečia jauni šunys, juos kankina sąnarių uždegimas, kūno temperatūra smarkiai pakyla, greitai krenta svoris, galimi inkstų pakenkimai. Boreliozės diagnozavimas yra gana sudėtingas, tad tuomet, jei jūsų augintiniui buvo įsisiurbusi erkė, stebėkite, kaip jis jaučiasi, ir pastebėję tam tikrus pokyčius kreipkitės į veterinarą.
Erkinis encefalitas
Įprasta manyti, kad erkinis encefalitas yra pavojingas tik žmonėms, tačiau tai ne visai tiesa. Nors ir labai retai, tačiau erkinis encefalitas gali būti pavojingas ir šunims. Deja, apie tai neįspėja jokie tipiški simptomai, – įsitikinti, kad šuo nėra užsikrėtęs erkiniu encefalitu, galėsite tik atlikę kraujo tyrimą.
Erkių platinamų ligų gydymas
Erkių platinamų ligų efektyvumas visada priklauso nuo to, kaip anksti yra diagnozuojama liga. Atlikus kraujo tyrimus ir įsitikinus, kad šuo užsikrėtęs tam tikra erkių platinama liga, augintiniui gali būti skiriami antibiotikai ar net priešnuodžiai.
Erkių platinamų ligų prevencija
Erkių aktyvumo laikotarpiu labai svarbu pakankamai dėmesio skirti apsaugai nuo šių voragyvių. Dažniausiai augintinių šeimininkai nusprendžia naudoti lašus nuo erkių, tačiau taip pat galima naudoti purškalus, specialius antkaklius ar tabletes. Jų veiksmingumo trukmė gali labai varijuoti, todėl gyvūnų savininkai tikrai ras jiems labiausiai tinkantį sprendimą. Svarbu žinoti, kad nėra šimtaprocentinės apsaugos nuo erkių, tačiau galima sumažinti užkrato tikimybę. Po pasivaikščiojimų lauke būtina gerai apžiūrėti gyvūno kailį, ir įsitikinti, kad nėra užropojusių erkių. Jei pastebėsite įsisiurbusią erkę, kuo greičiau ją pašalinkite: įprastai erkės perduoda užkratą tik po 24-72 valandų po įsisiurbimo. Jei nedrįstate ištraukti erkės, ar paprasčiausiai nemokate to tinkamai padaryti, kreipkitės į veterinarą.
Nereikėtų pamiršti, kad nuo erkių taip pat svarbu saugotis ir patiems – einant į miškus ar į parkus patartina dėvėti šviesius drabužius bei naudoti specialius, nuo erkių apsaugančius, purškalus, o grįžus namo patikrinti, ar neparsinešėte šių parazitų.