Nimfinė papūgėlė kitaip dar vadinama korela arba nimfa. Šios papūgėlės yra kilusios iš Australijos, o į Europą pateko 1840 metais. Korelos yra linksmo būdo paukščiai, kurie taikiai sugyvena ne tik su savo giminaičiais, bet ir su kitų rūšių paukščiais. Tai yra vidutinio dydžio papūgos, kurių ilgis siekia 30-35 cm, o svoris gali svyruoti nuo 80 iki 100 gramų. Nimfos gyvena iki 25 metų, todėl nusprendus įsigyti tokį augintinį vertėtų gerai pagalvoti, ar turėsite galimybę juo rūpintis ilgus metus.
Korelų išvaizda
Nimfinės papūgėlės skiriamasis bruožas – ant viršugalvio pūpsantis plunksnų kuodas, o ties ausimis matomi ryškių plunksnų „skruostai“, kurie atrodo tarsi padažyti. Patinų išvaizda visuomet yra įspūdingesnė nei patelių: jų kuodas yra ryškiai geltonos spalvos, o patelių – pilkas tik su keliomis gelsvomis plunksnomis. Patinėlių „skruostai“ yra ryškiai oranžinės spalvos, o patelių – kur kas blankesni. Korelų akys rudos, snapas – pilkos spalvos, kojos – melsvai pilkos.
Charakteris
Korelos yra gana ramios papūgėlės, todėl galima nesibaiminti dėl jų keliamo triukšmo. Nimfinės papūgėlės gali imti triukšmauti, jei yra atskiriamos nuo kitų papūgų, ar kai tiesiog išgirsta neįprastus garsus. Jei nimfa triukšmauja nuolatos, tai gali būti ženklas, kad papūgėlė susirgo, todėl to nereikėtų ignoruoti. Korelos išlieka budrios maždaug 12 valandų per parą, todėl vakare patartina apdengti narvelį skraiste, ir leisti paukščiui ilsėtis. Dažniausiai nimfos pabunda ankstų rytą, todėl pasirūpinkite, kad jūsų augintinis narvelyje rastų lesalo ir šviežio vandens.
Narvelio pasirinkimas
Korelos natūralioje gamtoje gyvena dideliais būriais, todėl vienam paukščiui narvelyje bus tikrai liūdna. Specialistai pataria nimfines papūgėles laikyti bent po dvi – tam rinkitės ne mažesnį nei 1,5 m ilgio, 1 m pločio ir 0,7 m aukščio narvelį. Koreloms labai patinka kubo formos narveliai, nes jos gali vienodai judėti visomis kryptimis. Jokiu būdu nelaikykite nimfinių papūgėlių uždarytų visą dieną, nes jos gali net susirgti. Bent kartą ar du kartus per dieną išleiskite papūgėlę paskraidyti po kambarį, nes tai padės jai prasimankštinti. Paskraidžiusi korela greičiausiai nutūps ant aukščiausios vietos, kokią tik pavyks rasti kambaryje. Nimfinę papūgėlę tikrai priviliosite grįžti į narvelį, jei čia padėsite gardų papūgoms skirtą skanėstą.
Tinkama narvelio vieta
Tinkamiausia vieta nimfos narveliui – ramus, šviesus kambario kampas, geriausia – netoli lango. Vis dėlto, labai svarbu pasirūpinti, kad papūgėlės nepasiektų skersvėjis ar pernelyg kaitri saulė. Nors kartais šias papūgėles nusprendžiama laikyti virtuvėje, tačiau joms labai kenkia garai, kylantys maisto ruošimo metu. Taip pat nereikėtų narvelio statyti šalia televizoriaus, nes papūgėlė gali tapti labai nervinga. Tinkamiausia vieta narveliui – pakankamai aukšta vieta, nes papūgėlės jaučiasi saugiausiai, kai į žmones gali žiūrėti iš viršaus.
Narvelio įrengimas
Nimfos narvelyje pritvirtinkite lesyklėlę ir paukščiams skirtą girdyklą. Taip pat įrenkite medinių laktelių, pakabinkite medžio šakų, į kurias papūgėlė galėtų pagaląsti snapą. Idealu, jei narvelyje būtų pritvirtintos šakos su jaunais medžių lapais – tokiu atveju nimfinė papūgėlė jaustųsi tarsi natūralioje gamtoje. Galima rinktis beržo, gluosnio, ąžuolo, liepos, kaštono, klevo, riešutmedžio ar nenupurkštų vaismedžių šakas, tačiau netiks akacijų, sedulos ar kukmedžio šakos, kurios nimfoms yra nuodingos. Korelos narvelyje taip pat turėtų būti smėlio ir kreidos (smėlis padeda geriau suvirškinti lesalą, o kreida yra pagrindinis kalcio šaltinis). Kai kurioms koreloms patinka maudytis vandens baseinėlyje, todėl karts nuo karto narvelyje galite pastatyti negilų indą su vandeniu. Jei auginsite vieną nimfą, narvelyje pritvirtinkite veidrodėlį. Taip pat šiuos paukščius nudžiugins įvairūs papūgoms skirti žaislai.
Lesalas
Gyvūnų prekių parduotuvėse galite įsigyti lesalo, kuris yra skirtas būtent koreloms ar vidutinio dydžio papūgoms. Vienai nimfinei papūgėlei per dieną reikia duoti maždaug 2 arbatinius šaukštelius grūdinio lesalo, tačiau augindami tokią papūgą matysite, ar toks kiekis yra optimalus, ar vis dėlto jį reikėtų padidinti ar sumažinti. Nimfines papūgėles galima lesinti soromis, kukurūzais, saulėgrąžomis, vaisiais ir daržovėmis, taip pat įvairiais augalais (kiaulpienėmis, špinatais, ir pan.) Retkarčiais korelai galima duoti virto vištos kiaušinio, varškės sūrio. Pavasarį nimfinėms papūgėlėms patartina duoti specialių papūgėlėms skirtų maisto papildų.
Prijaukinimas
Korelos yra gana lengvai prijaukinamos, tačiau reikės šiek tiek pasistengti. Jei norite, kad nimfinė papūgėlė lestų jums iš rankos, pirmiausia paberkite lesalo ant ilgos lentutės, ir pasiūlykite jį paukščiui. Svarbiausia – elgtis kuo ramiau, ir šią „procedūrą“ kartoti kasdien. Kai matysite, kad korela elgiasi ramiai, galėsite pasiūlyti lesalo iš savo rankos, tačiau neskubėkite, ir matydami progresą galite rinktis vis trumpesnę lentutę. Nimfines papūgėles galima išmokyti kalbėti, tačiau nusiteikite, kad mokymosi procesas bus ilgas. Jei norite, kad papūgėlė atkartotų tam tikrą žodį ar trumpą sakinį, nuolat jį kartokite, ir anksčiau ar vėliau korela jus tikrai nudžiugins.