- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 30629

Blusos – kraują siurbiantys parazitai, kurie veisiasi šiltoje drėgnoje aplinkoje. Nors šiuo metu suskaičiuojama maždaug 2000 skirtingų blusų porūšių, tačiau šunis ir kates dažniausiai puola katininės (Ctenocephalides felis) blusos, kurių ilgis siekia 1-3 mm. Šie kraujasiurbiai parazitai yra labai ištvermingi ir vikrūs: ieškodami savo maitintojo, prie kurio galėtų prisitvirtinti, jie gali atlikti net iki 10 000 šuoliukų. Blusų šoklumas yra tiesiog įspūdingas – jos gali pašokti net į 0,6 m aukštį. Šie parazitai dažniausiai aptinkami ant augintinio pilvo, uodegos ar ant galvos, tačiau tuomet, jei atakuoja visa blusų kolonija, jos gali veistis viso kūno srityse.
Kaip atpažinti, kad augintinis turi blusų?
- Augintinio kailyje pastebimi blusų ekskrementai;
- Kailyje galima pamatyti blusų kiaušinėlių;
- Augintiniui pasireiškia alerginis dermatitas;
- Gyvūnas dažnai kasosi, laižo kailį, kandžioja odą;
- Ant kailio atsiranda šašų, raudonų dėmių;
- Kailis ima slinkti;
- Augintinio dantenos tampa išblyškusios;
- Žarnyne užsiveisia kaspinuočiai.
Kaip užsikrečiama blusomis?
Klaidinga manyti, kad blusų gali turėti tik netinkamai prižiūrimi gyvūnai. Blusomis gali užsikrėsti net ir labai iščiustyto kailio augintiniai, kuriems nėra suduota specialių priemonių nuo šių parazitų. Blusos mėgsta veistis toje aplinkoje, kurioje būna gyvūnų, todėl jų galima sutikti praktiškai bet kurioje vietoje. Bjauriausia yra tai, kad blusos gali būti labai meistriškai pasislėpusios (pavyzdžiui, jos gali tūnoti grindų plyšiuose), tad jas ne visada yra paprasta pastebėti. Blusos vystymosi ciklas gali tęstis nuo kelių savaičių iki kelerių metų, o specialūs insekticidai ne visada išnaikina blusų kiaušinėlius. Apsikrėsti blusomis augintinis gali ir nuo kitų gyvūnų, todėl visada svarbu pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis.
Jei įtariate, kad augintinis gali turėti blusų..
Net ir tuomet, jei tampa akivaizdu, kad augintinis turi blusų, nesiimkite savarankiško gydymo: pirmiausia vertėtų pasikonsultuoti su veterinaru, kuris nustatys tikslią diagnozę, ir galės patarti, kokių veiksmų vertėtų imtis. Reikėtų neapsiriboti vien tik blusų naikinimu augintinio kailyje, nes priešingu atveju jos ir vėl gali sugrįžti. Veterinarai visada rekomenduoja blusas naikinti ir augintinio gyvenamojoje aplinkoje: reikėtų pasirūpinti, kad jų nebūtų gyvūno guolyje ar kitoje vietoje, kurioje augintinis mėgsta leisti laiką. Blusų naikinimui namuose rasime įvairių specialių priemonių, tačiau kai kurias jų geriausia naudoti tada, kai planuojama išvykti (ne visos jos yra pakankamai saugios). Jei įtariate, kad augintinio guolyje gali būti likusių blusų kiaušinėlių, geriausia pakeisti jo užvalkalą ar paprasčiausiai įsigyti naują guolį. Kai kurie lašiukai, skirti lašinti ant augintinio nugaros, naikina ne vien tik kailyje esančias blusas, bet taip pat ir aplinkoje užsiveisusius parazitus. Vieni preparatai gali išnaikinti tik suaugusias blusas, o kai kurie jų – ir kiaušinėlius, todėl vertėtų pasidomėti, kam yra skirta viena ar kita priemonė. Kartais, kada augintinį blusos yra apnikusios jau ganėtinai ilgą laiką, gali prireikti ir tam tikro specifinio gydymo, kuris apima įvairių atsiradusių simptomų pašalinimą. Prekyboje yra siūlomos ir receptinės, ir nereceptinės priemonės nuo blusų, tad dažnai teiraujamasi, kurios jų veiksmingesnės. Svarbu žinoti, kad receptiniai preparatai paprastai yra saugesni už nereceptinius, tad veterinarijos gydytojas tikrai galės skirti pačią tinkamiausią priemonę.
Kodėl svarbu laiku imtis priemonių?
Blusos gali išgerti 15 kartų daugiau kraujo nei pačios sveria, todėl jomis užsikrėtęs augintinis gali netekti daug kraujo. Jei blusų naikinimas nėra pradedamas pakankamai greitai, augintinis gali susirgti mažakraujyste. Tai itin pavojinga jauniems gyvūnams, nes jiems raudonųjų kraujo kūnelių skaičius yra gyvybiškai svarbus. Pagrindiniai mažakraujystės požymiai – išblyškusios dantenos, apatija ir žema kūno temperatūra. Kartais gyvūnai yra alergiški blusų seilėms, todėl net ir vos vienos blusos įkandimas gali sukelti alerginę reakciją.
Kaip išvengti blusų?
Rekomenduojama naudoti specialias šukas, kurios padeda iššukuoti šiuos parazitus (jomis reikėtų reguliariai šukuoti augintinio kailį), bent kartą per savaitę kruopščiai išvalyti augintinio guolį, naudoti specialias priemones, kurios saugo nuo įvairių parazitų. Jei įtariate, kad namų teritorijoje gali būti blusų, naudokite specialius insekticidus. Šiandien turime galimybę rinktis iš gausybės įvairių priemonių: prekyboje rasime specialių lašų, antkaklių, purškiklių, šampūnų bei kitų priemonių. Šiltuoju metų laiku šeimininkai rūpinasi augintiniams skirtomis priemonėmis nuo erkių, ir kai kurios jų taip pat saugo ir nuo blusų. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad tai, kas tinka šunims, nebūtinai tiks ir katėms (kai kurios šunims skirtos priemonės katėms gali būti nuodingos), todėl visuomet pravartu pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.
Ar augintinių blusos yra pavojingos žmonėms?
Gyvūnų blusos nėra pavojingos žmonėms, tačiau tuomet, jei jų patenka ant žmogaus odos, šie parazitai gali sukelti niežulį. Nors blusos žmonėms nėra tokios pavojingos kaip gyvūnams, tačiau jų veisimosi namų aplinkoje visada vertėtų vengti. Faktas, kad gyvenamojoje aplinkoje gali būti šių parazitų, yra labai nemalonus, todėl pasirūpinkite, kad būtų imamasi visų veiksmingų priemonių išnaikinti blusas.