Afrikos pilkoji papūga, kitaip vadinama žako, yra viena intelektualiausių pasaulio papūgų, kurios gyvenimo trukmė siekia 40-60 metų. Laisvėje šios papūgos yra paplitusios centrinėje Afrikos dalyje, įprastai jos gyvena būriais. Šiandien šie egzotiški paukščiai neretai pasirenkami ir kaip namų augintiniai, kurie džiugina savo išmone ir gebėjimu pamėgdžioti įvairius garsus – teigiama, kad jų intelektas yra panašus į 5 metų vaiko! Auginti šias papūgas nėra labai paprasta, todėl jos nėra rekomenduojamos kaip pirmas namų augintinis. Vis dėlto, jei užtikrinsite žako tinkamas gyvenimo sąlygas ir papūgai skirsite pakankamai dėmesio, tokia kompanione galėsite džiaugtis metų metus. Taigi, ką svarbiausia žinoti apie žako priežiūrą?
Tinkamo narvelio parinkimas
Žako papūgai reikia daug erdvės, todėl jos narvelis turėtų būti gana didelis. Rekomenduojama rinktis tokį narvelį, kurio matmenys yra ne mažesni nei 61 x 91 x 122 cm, tačiau tikrai nesuklysite įsigydami didesnių matmenų narvelį. Narvelio valymas turi būti atliekamas reguliariai – žako papūgos labai mėgsta švarą. Kiekvieną dieną būtina paleisti papūgą paskraidyti po kambarius – jei ji visą dieną bus uždaryta, papūga labai liūdės. Narvelyje prikabinkite šėryklėlę, gertuvę, papūgoms skirtų žaislų ir kreidos, kuri yra pagrindinis kalcio šaltinis.
Žako mityba
Pagrindinis žako maistas – didžiosioms papūgoms skirtas lesalas, kurio penktadalį sudaro vaisiai ir daržovės. Šių papūgų pagrindinis maisto šaltinis – sėklos ir grūdai, tačiau taip pat joms galima duoti įvairių vaisių ir daržovių: obuolių, kriaušių, agurkų, morkų, salierų, salotų lapų, kukurūzų burbuolių, ir t.t. Jei papūga anksčiau nėra ragavusi tam tikros rūšies vaisių ar daržovių, iš pradžių duokite tik labai nedidelį jų kiekį. Taip pat žako papūgoms galima duoti sūrio, kiaušinių, jogurto, varškės. Savarankiškai paruošti subalansuotą pašarą nėra labai paprasta, todėl geriausia rinktis gyvūnų prekių parduotuvėse siūlomą maistą, kuriame yra pakankamai maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Įdomu tai, kad pilkosios papūgos gali imti gudrauti, ir iš lesalo išsirinkti tik savo mėgstamiausias sėklas (pavyzdžiui, saulėgrąžas). Jei matote, kad papūga ėmė taip elgtis, neskubėkite papildyti lesalo – palaukite, kol ji viską sules (tik tokiu atveju galėsite užtikrinti visavertę augintinės mitybą). Žako papūgas taip pat galima palepinti gardėsiais – sėklų mišiniu, kuris yra sulipdytas medumi (toks skanėstas ne tik palepins papūgos skrandį, bet taip pat padės pagaląsti snapą).
Ar žako išmoks kalbėti?
Jei įsigijote žako papūgos jauniklį, tikėtina, kad jį išmokyti kalbėti nebus labai sudėtinga. Jaunos papūgos yra meilios ir patiklios, todėl greitai pripranta prie naujųjų savo šeimininkų. Vis dėlto, jei pilkoji papūga yra gimusi laisvėje, jai žmonės nekelia jokio pasitikėjimo, todėl auginti tokią papūgą yra tikrai rimtas iššūkis (be to, tai nėra legalu). Nors papūgų šeimininkai neretai tikisi, kad paukštis tuojau pat išmoks kalbėti, tačiau tai reikalauja kantrybės bei pastangų. Žako papūgos gali išmokti kelis šimtus žodžių ir atkartoti maždaug 60-70 frazių. Mokydami papūgą kalbėti pasistenkite nebūti pernelyg įkyrūs – šie paukščiai patys atsirenka, kokius žodžius norėtų atkartoti. Dažniausiai pirmųjų žodžių atkartojimą galima išgirsti maždaug po 2-3 mėnesių.
Dažniausios ligos
Nors pilkosios papūgos yra ilgaamžės, tačiau nusiteikite, kad kartais apsilankyti pas veterinarą tikrai reikės.
- Vitamino D ir kalcio trūkumas – vienas dažniausių žako susirgimų. Apie tai gali išduoti suprastėjusi koordinacija, padidėjęs jautrumas triukšmui, kartais gali pasireikšti traukuliai. Jei pastebėsite šiuos simptomus, nedelsdami vykite į veterinarijos kliniką, tačiau atminkite, kad ligos prevencija visada yra geriau nei jos gydymas. Užtikrinkite, kad papūgos mityba būtų visavertė, ir paukštis galėtų bent kartais pasišildyti saulės spinduliuose;
- Plunksnų problemos: jei pastebite, kad žako plunksnos ima pleiskanoti, tai gali reikšti, kad papūga su maistu negauna pakankamai reikalingų medžiagų. Jei žako ima plėšyti plunksnas, tai gali išduoti apie augintinio patiriamą nerimą ar apie sveikatos problemas. Jei tai nėra susiję su sveikatos sutrikimais, gali būti, kad žako stokoja dėmesio ir tiesiog nuobodžiauja. Vis dėlto, nereikėtų to ignoruoti – pasistenkite, kad jūsų augintinis jaustųsi kiek įmanoma geriau;
- Staigus svorio kritimas: tai gali būti proventrikuliarinės dilatacijos ligos (PDD) požymis. Blogiausia yra tai, kad ši liga dažniausiai nepasireiškia jokiais kitais simptomais, todėl vertėtų nedelsiant kreiptis į veterinarą. Anksčiau PDD buvo nepagydoma liga, tačiau šiandien yra skiriamas pakankamai efektyvus gydymas;
- Kepenų liga: dažniausiai tai pasireiškia pasunkėjusiu kvėpavimu, papūgos pilvas tampa išsipūtęs. Taip nutinka todėl, kad kepenys užima daugiau vietos nei turėtų, todėl ši liga sukelia tikrai nemalonius simptomus. Kadangi tai gali sukelti rimtas pasekmes, pasistenkite kuo greičiau nuvykti į kliniką.
Jei pastebėsite ką nors neįprasto, nelaukite, kol simptomai praeis savaime: jei delsite, tikėtina, kad situacija tik dar labiau pablogės. Šiandien egzotinius paukščius gydančių specialistų rasime ne taip ir mažai, tad jūs galėsite tikėtis efektyvaus gydymo.