Aros – tai pačios stambiausios papūgos. Jos sužavi ne tik savo išvaizda, bet taip pat ir intelektu: aros nesunkiai išmoksta atkartoti įvairius žodžius ir yra labai sumanios. Tokią papūgą savo namuose svajoja turėti kone kiekvienas paukščių mylėtojas, tačiau tik nedaugelis jai gali sudaryti tinkamas sąlygas. Jei svarstote auginti tokią papūgą, pirmiausia turėtumėte pasidomėti pagrindiniais arų priežiūros principais ir įvertinti, ar toks paukštis jūsų namuose jausis tikrai gerai. Nepamirškite – ara išgyvena net 50 metų!
Socializacija
Socializuota ara nekelia jokio pavojaus nei savo šeimos nariams, nei atvykusiems svečiams, todėl tam vertėtų skirti pakankamai dėmesio. Kai tik papūga atsidurs jūsų namuose, pratinkite ją prie įvairių situacijų: svečių atvykimo, vizito pas veterinarijos gydytoją, nagų kirpimo, ir t.t. Ara dažniausiai sugyvena su kitais namuose esančiais augintiniais, tačiau pradžioje reikėtų nepalikti jų be priežiūros: stebėkite kiekvieno augintinio elgesį, ir prireikus sudrausminkite. Pirmąsias kelias dienas ara gali jaustis kiek nedrąsiai, todėl neskubėkite jos imti ant rankų: pirmiausia pasistenkite, kad ji priprastų prie jūsų balso.
Mokymas
Arą galite išmokyti nutūpti jums ant rankos: atverdami narvo duris galite ištiesti ranką ir ant jos padėti papūgos mėgstamo maisto, – tikėtina, kad ji pasiryš nutūpti ir pasimėgauti skaniais kąsneliais. Toks papūgos mokymas dažniausiai užtrunka kelias savaites, taigi, apsišarvuokite kantrybe, ir anksčiau ar vėliau tikrai pasieksite užsibrėžtą tikslą. Ara gali išmokti atkartoti net 2000 žodžių, tačiau nereikėtų tikėtis, kad paukštis prabils pačią pirmąją dieną, kai tik atsidurs jūsų namuose, – dažniausiai tam prireikia kelių mėnesių ar net metų. Bendraukite su savo augintine, kartokite tuos žodžius, kuriuos norėtumėte arą išmokyti, ir pastangos tikrai atsipirks.
Narvo įrengimas
Arai reikalingas tikrai erdvus narvas. Mažiausi rekomenduojami matmenys – 80x60x100, tačiau geriau rinktis kiek įmanoma didesnį narvą. Jį pastatykite tame kambaryje, kuriame šeimos nariai būna dažniausiai, tačiau pasirūpinkite, kad papūgos nepasiektų skersvėjis ar iš gatvės sklindantis triukšmas (taip pat įvertinkite ir tai, kad aros tikrai nėra tylūs paukščiai, todėl vertėtų užtikrinti, kad jūsų augintinė nedrums kaimynų ramybės). Aroms būtina nuolatinė fizinė ir protinė veikla, todėl papūgos narvelyje turėtų būti pakankamai didelių medžio šakų bei didžiosioms papūgoms skirtų žaislų (tai gali būti laipiojimo virvelės, įvairūs mediniai žaislai, sūpynės, ir t.t.) Narvelyje turėtų būti įrengtas lesalo dubenėlis ir vandens gertuvė, kurioje visada turi būti šviežio vandens. Geriausia rinktis ne plastikinius, bet keramikinius ar iš kitų patvarių medžiagų pagamintus indelius (aros snapas yra labai galingas, todėl plastikinius indus ji gali labai greitai suniokoti). Taip pat vertėtų pasirūpinti priemonėmis, į kurias ara galėtų galąsti snapą (tai gali būti specialūs mineraliniai papildai).
Aros mityba
Ne visada yra paprasta tinkamai subalansuoti aros mitybą, todėl galite rinktis lengviausią kelią – įsigyti kokybiško didžiosioms papūgoms skirto pašaro (ara per dieną sulesa maždaug 0,5-0,75 puodelio papūgų lesalo ir maždaug tokį pat kiekį vaisių ir daržovių). Aros mitybą galima praturtinti įvairiomis sėklomis, šviežiais ir džiovintais vaisiais, šviežiomis daržovėmis bei papūgoms skirtais skanėstais. Arą galima palepinti kriaušėmis, obuoliais, vyšniomis, slyvomis, apelsinais, braškėmis, mėlynėmis, morkomis, saldžiosiomis bulvėmis, agurkais, cukinijomis, kiaulpienių lapais, makadamijų riešutais, graikiniais riešutais ar migdolais. Kaip papildomą baltymų šaltinį arai galima pasiūlyti daigintų ankštinių augalų ar virtos liesos mėsos. Svarbu žinoti, kad aroms negalima duoti avokado – jis šioms papūgoms yra labai nuodingas.
Plunksnų ir nagų priežiūra
Dauguma arų mėgsta maudynes, todėl palaikyti šių paukščių švarą nebus labai sudėtinga. Šiuos paukščius galima maudyti po silpna dušo srovele ar tiesiog leidžiant pačiai turkštis vandenyje (po maudynių saugokite arą nuo skersvėjo). Arų nagai periodiškai turi būti trumpinami, todėl prie šios procedūros augintinę pratinkite nuo mažumės. Jei nesate užtikrinti, kad procedūrą atliksite tinkamai, nagų kirpimą patikėkite veterinarijos gydytojui ar paprašykite jo pamokyti, kaip tą tinkamai padaryti.
Arų poravimasis
Neįmanoma vien iš pažiūros nustatyti aros lytį – tai galėsite sužinoti tik atlikę DNR tyrimą. Įprastai arų augintojams tokia informacija nėra labai svarbi, išskyrus tuomet, jei planuojama šias papūgas veisti. Veisimui geriausia rinktis ne jaunesnes nei 4-8 metų aras, ir ne vyresnes nei 30-35 metų. Kiaušinių perėjimui reikės paruošti lizdą, kuris turėtų būti tris kartus didesnis už aros kūno ilgį. Didžioji dalis arų padeda po 2-3 kiaušinius, kurių inkubacinis periodas trunka 26-28 dienas.
Dažniausiai pasitaikančios Arų ligos
Nors aros pasižymi stipria sveikata, tačiau jos gali sirgti bakterinėmis, grybelinėmis ar virusinėmis ligomis, lipoma (dažniausiai serga vyresnio amžiaus papūgos), kvėpavimo takų susirgimais. Nuobodžiaujanti ara gali imti pešiotis plunksnas, todėl vietomis gali būti matomi nuplikimai. Jei pastebėtumėte, kad papūga elgiasi ne taip, kaip įprasta, ar tapo vangesnė, tai ženklas, kad laikas apsilankyti pas veterinarą.