Natūralioje gamtoje gyvenančių žiurkėnų rūšių suskaičiuojama 18, tačiau tik penkios rūšys yra auginamos namuose. Namuose laikomi žiurkėnai nėra labai reiklūs, todėl tokį augintinį gali rinktis ir labai užsiėmę žmonės. Svarbiausia – pasirūpinti, kad žiurkėno narvelis visuomet būtų švarus, ir jame augintinis rastų maisto, švaraus vandens bei pramogų.
Sirijos žiurkėnai (Mesocricetus auratus)
Sirijos žiurkėnai yra labai populiarūs. Dėl savo mielos išvaizdos šie graužikai kartais vadinami auksiniais žiurkėnais arba meškiukais. Tai yra vieni didžiausių namuose laikomų žiurkėnų – suaugusio Sirijos žiurkėno kūno ilgis siekia maždaug 13 cm.
Šių žiurkėnų priežiūra yra labai paprasta, todėl tokį gyvūnėlį galima pasirinkti ir kaip pirmąjį augintinį. Šios rūšies žiurkėnai iš prigimties yra vienišiai, todėl juos geriausia laikyti po vieną (jei auginsite ne vieną, bet kelis žiurkėnus, gali pasitaikyti peštynių).
Šie graužikai tikrai negalėtų skųstis prastu apetitu: atrodo, kad Sirijos žiurkėnai yra nuolat alkani. Būtent todėl labai svarbu tokio augintinio neperšerti – Sirijos žiurkėną vertėtų maitinti du kartus per dieną, o maisto kiekį normuoti (jokiu būdu negalima duoti juodos duonos, kopūstų ir saldumynų, nes toks maistas augintiniui gali būti pražūtingas).
Šios rūšies žiurkėnai yra naktiniai gyvūnai, todėl dienos metu jie dažniausiai tiesiog miega. Vidutinė šių augintinių gyvenimo trukmė – 2-2,5 metų, retais atvejais Sirijos žiurkėnai išgyvena iki ketverių metų amžiaus. Natūralioje gamtoje Sirijos žiurkėnai yra paplitę visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Antarktidą.
Nykštukiniai Kembelo Rusijos žiurkėnai (Phodopus campbelli)
Nykštukinis Kembelo Rusijos žiurkėnas yra labai aktyvus ir smalsus, todėl svarbu pasirūpinti, kad jis nenuobodžiautų: narvelyje galima įrengti besisukantį ratą ar laipynę. Taip pat labai svarbu žiurkėną bent kartais išleisti palakstyti, tačiau stebėkite, kad augintinis nenugraužtų laidų ar nesusidurtų su kitais pavojais.
Nykštukiniai Kembelo Rusijos žiurkėnai yra taikūs ir puikiai prisitaikantys prie įvairių gyvenimo sąlygų, todėl šios rūšies žiurkėnus galima auginti poromis ar grupėmis (tokie augintiniai puikiai sugyvena ir su kitų rūšių žiurkėnais).
Nykštukiniai Kembelo Rusijos žiurkėnai nemėgsta būti laikomi ant rankų – susierzinę jie gali labai skaudžiai įkąsti. Šios rūšies žiurkėnai yra naktiniai gyvūnai, tačiau kartais jie būna aktyvūs ir dieną. Kaip ir sako šios rūšies pavadinimas, nykštukiniai Kembelo Rusijos žiurkėnai yra labai nedideli: suaugusių žiurkėnų dydis siekia vos 5-8 cm. Šios rūšies žiurkėnai įprastai gyvena apie dvejus metus.
Roborovskio žiurkėnai (Phodopus roborovskii)
Roborovskio žiurkėnai kartais vadinami tiesiog Robo žiurkėnais. Tai – labai nedideli augintiniai: suaugusių žiurkėnų ilgis siekia vos 4-5 cm. Roborovskio žiurkėnus geriausia laikyti erdviame akvariume: dėl itin mažo dydžio tokie žiurkėnai gali lengvai pralįsti pro narvelio grotas.
Šie augintiniai yra labai taikūs: jei nuo mažumės bus pratinami prie kitų žiurkėnų, gali sugyventi ir su kitomis žiurkėnų rūšimis. Roborovskio žiurkėnai pasižymi gana mielu būdu, todėl kandžiojasi tik pajutę didelį pavojų. Vis dėlto, šios rūšies žiurkėnai yra labai judrūs, todėl laikyti rankose juos reikėtų kiek įmanoma rečiau. Roborovskio žiurkėnai aktyviausi būna naktį, tačiau dienos metu kartais taip pat išlenda iš slėptuvės. Vidutinė Roborovskio žiurkėnų gyvenimo trukmė siekia 3-3,5 metų.
Kinų žiurkėnai (Cricetulus griseus)
Kinų žiurkėnai kitaip dar vadinami dryžuotaisiais žiurkėnais. Šios rūšies augintiniai įprastai būna 8-13 cm ilgio, o jų svoris siekia maždaug 30-45 g. Kinų žiurkėnai nesugyvena su kitų rūšių žiurkėnais, tačiau gali būti auginami su kitais kinų žiurkėnais (jei kartu augs nuo mažumės, peštynės bus labai mažai tikėtinos).
Kinų žiurkėnai su žmonėmis yra pakankamai draugiški, dažniausiai leidžiasi paimami ant rankų, be reikalo nesikandžioja. Šios rūšies žiurkėnai aktyviausi naktį – dienomis jie būna budrūs tik labai trumpą laiką.
Kinų žiurkėnų gyvenimo trukmė yra trumpesnė nei kitų rūšių – šie augintiniai įprastai gyvena tik 1,5-2 metus. Anksčiau kinų žiurkėnai buvo naudojami laboratoriniams tyrimams, tačiau vėliau šiuos gyvūnėlius pakeitė laboratorinės žiurkės.
Džiungarijos žiurkėnas (Phodopus sungorus)
Džungarijos žiurkėnai – labai populiari žiurkėnų rūšis, kuri mūsų šalyje auginama bene dažniausiai. Šios rūšies žiurkėnai išauga iki maždaug 10 cm ilgio, o jų svoris siekia apie 45 gramus. Įdomu tai, kad Džiungarijos žiurkėnų letenėlių padai yra padengti kailiu, kurio spalva pakinta, jei oro temperatūra ilgesnį laiką būna žemesnė nei 16 laipsnių Celsijaus (žiurkėnai geriausiai jaučiasi 18-23 laipsnių temperatūroje).
Subrendę Džiungarijos žiurkėnai geriausiai jaučiasi gyvendami po vieną – su kitais žiurkėnais jie yra linkę peštis. Su žmonėmis šie augintiniai dažniausiai yra labai švelnūs, beveik nesikandžioja (imant Džiungarijos žiurkėną į rankas svarbu pasirūpinti, kad jis spurdėdamas neiškristų).
Tai yra labai aktyvūs augintiniai, kurie nuolatos nori judėti, todėl svarbu pasirūpinti, kad augintinis visuomet turėtų veiklos (priešingu atveju gali pasireikšti elgesio ar sveikatos sutrikimai). Džiungarijos žiurkėnai įprastai gyvena apie 4 metus – vidutinio gyvenimo trukme šie graužikai lenkia kitas žiurkėnų rūšis.