Auginti tinkamai išauklėtą katę – vienas malonumas, tačiau kartais prireikia nemažai pastangų, kol augintinė ima laikytis namuose nustatytų taisyklių. Dažniausiomis problemomis kačių mylėtojai įvardina kambarinių augalų graužimą, baldų draskymą ar žadinimą naktimis, tačiau svarbu žinoti, kad šias elgesio problemas dažniausiai nėra sunku pakoreguoti, – tereikia imtis tinkamų priemonių. Taigi, kaip atpratinti katę nuo netinkamo elgesio?
Pirmiausia pasirūpinkite fiziologiniais poreikiais
Jei katė dažnai miauksi ar ima šlapintis ne tam skirtoje vietoje, tokiu elgesiu augintinė gali „pranešti“ apie tam tikras sveikatos problemas ar dėmesio trūkumą. Nors katės yra gerokai savarankesnės nei šunys, tačiau jų poreikiai tikrai neapsiriboja švaria kraiko dėžute, maistu ir vandeniu. Daugumai kačių labai svarbu gauti pakankamai šeimininkų dėmesio: jei katė jausis vieniša, tai gali iššaukti destruktyvų jos elgesį, todėl kasdien bent šiek tiek laiko vertėtų skirti žaidimams su savo augintine. Jei katė gaus pakankamai dėmesio, ji jausis saugi ir soti, tikėtina, kad susidurti su netinkamu elgesiu paprasčiausiai neteks. Vis dėlto, jei taip nutiktų, svarbu žinoti, kaip šias problemas spręsti – žemiau pateksime keletą naudingų patarimų.
Katė nesinaudoja kraiko dėžute
Jei katė staiga nustojo naudotis kraiko dėžute, pirmiausia vertėtų įsitikinti, ar ji tikrai švari. Katės yra tikros švaruolės, todėl jos mieliau šlapinsis šalia kraiko dėžutės ar kitoje vietoje, tačiau tikrai nelips į suterštą kraiko dėžę. Kraiko dėžutė turėtų stovėti pakankamai ramioje vietoje, jokiu būdu šalia nestatykite katės maisto ir vandens dubenėlio. Kartais katės atsisako naudotis kraiko dėžute vien dėl to, kad joms nepatinka parinktas kraikas – gali tekti išbandyti ne vieną rūšį, kol galiausiai parinksite tinkamą. Jei katė tuštinasi ar šlapinasi kambaryje, svarbu pašalinti likusius kvapus: kartais tenka atsisakyti kilimų, pakeisti baldų užtiesalus, ir t.t. Jei pastebėjote, kad katė savo tualetu pasirinko tam netinkamą vietą, ją išvalykite actu ar specialia atbaidančia priemone, kuri padės efektyviai pašalinti kvapus. Jei katė savo „reikalus“ atlieka išimtinai vien tik ant minkštų paviršių, gali būti, kad šlapindamasi ji jaučia skausmą, todėl vertėtų pasikonsultuoti su veterinaru.
Baldų draskymas
Jei katę pagaunate „nusikaltimo vietoje“, tiesiog galite pasakyti žodelį „ne“, ir nunešti ją prie jos draskyklės. Saugomus baldus galite išpurkšti atbaidančiomis priemonėmis, o katės draskyklę – ištrinti katžole, kuri kates vilioja tikrai maloniu aromatu. Įsitikinkite, kad katei patinka jūsų parinkta draskyklė – kai kurioms katėms nepatinka vertikalūs kuolai, kurie yra apvynioti virve. Daugumai kačių labai patinka kartoninės draskyklės – jų galima įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėse ar pasigaminti patiems iš kartoninių dėžių gabalėlių. Taip pat katę gali sudominti natūralaus medžio šakos, iš kiliminės dangos pagamintos draskyklės, ir t.t. Daugelis kačių šeimininkų žino, kad katės ne visada vertina brangiai kainuojančius daiktus, taigi, ir tinkama draskyklė nebūtinai turi būti brangi.
Šeimininkų žadinimas rytais
Turbūt kiekvienam kačių augintojui ankstyvą rytą bent kartą yra tekę susidurti su katės „terorizmu“. Katė gali kniaukti prašydama maisto ar žaidimų, tačiau ypatingai svarbu tai, kad jūs savo augintinę ignoruotumėte. Jei vieną kartą nusileisite katės užgaidoms, ji žadins jus ir kitą rytą, taigi, labai svarbu to nepaversti įpročiu. Jaunos katės neretai būna aktyvios ne tik dieną, bet taip pat ir naktį, todėl šeimininkams svarbu pasirūpinti, kad vakare katė išsikrautų fiziškai ir emociškai. Vakare savo augintinei vertėtų skirti pakankamai kokybiško dėmesio – jei ji bus pavargusi, naktį tiesiog miegos, ir neturės noro jūsų žadinti pernelyg anksti.
Kambarinių augalų kramtymas
Dauguma kačių mėgsta paskanauti kambarinių augalų lapais, tačiau tai gali pakenkti ne tik kambarinėms gėlėms, bet ir pačiai katei, todėl geriausia neleisti augintinei to daryti. Galima rinktis tokius augalus, kurių kvapas ar skonis katėms nėra patrauklus: pavyzdžiui, galite auginti rožes ar rozmarinus, – šių augalų katės dažniausiai neliečia. Kitus augalus galite apsaugoti juodaisiais pipirais – pabarstykite jų aplink augalus, ir katė šių gėlių tikrai nelies. Taip pat gali būti naudinga įkasti į žemę citrusinių vaisių žievelės, papurkšti augalų lapus citrinų ar apelsinų sultimis. Jei atrodys, kad atpratinti katę lįsti prie augalų yra tiesiog neįmanoma, skirkite jiems tokią patalpą, į kurią katė yra neįleidžiama. Jei kambarines gėles laikote ant palangės, ją galite iškloti folija – katė ant palangės tikrai nelips.
Kartais gelbėja vandens purkštukas
Nesvarbu, ką katė daro netinkamai: šlapinasi ne vietoje, lipa ant tų paviršių, kur katei būti negalima, drasko baldus, ar pan., galite po ranka turėti vandens purkštuką, ir katę sudrausminti „nusikaltimo vietoje“. Tokia bausmė daugumai kačių yra tikrai nemaloni, todėl tokio paties elgesio ji nebus linkusi kartoti. Idealu, jei katė nemato, kad vandens purkštuką laikote jūs, o pats purškimo veiksmas yra visiškai netikėtas – tokiu atveju ateityje bus galima išvengti blogo elgesio pasikartojimo.