Kraiko dėžių pasirinkimas šiandien yra kaip niekad platus, tad nieko keisto, kad esamiems ar būsimiems kačių šeimininkams neretai kyla klausimas, koks tualetas katei galėtų būti geriausiu pasirinkimu. Kartais pasirenkama tokia kraiko dėžutė, kuri labiausiai derėtų prie namų interjero, tačiau nereikėtų pamiršti, kad kraiko dėžutė pirmiausia turi būti praktiška ir atliekanti pagrindinę savo funkciją. Taigi, kokios yra pagrindinės kačių tualeto rūšys ir kokiomis savybėmis jos pasižymi?
Plastikinė kraiko dėžutė
Tai – pats populiariausias pasirinkimas, kuris turi ir privalumų, ir trūkumų. Tokių kraiko dėžučių pasirinkimas yra ganėtinai didelis, o jų kaina nėra labai aukšta. Plastikinės kraiko dėžutės yra ganėtinai lengvos, todėl jas paprasta perkelti į kitą vietą. Vis dėlto, tokie kačių tualetai reikalauja kruopščios priežiūros: jei plastikas yra bent šiek tiek pažeistas, ant jo paviršiaus kaupiasi bakterijos, todėl būtina kraiko dėžutę periodiškai dezinfekuoti.
Keramikinė kraiko dėžutė
Tokie kačių tualetai yra brangesni nei plastikinės kraiko dėžutės, tačiau toks pasirinkimas turi ne taip ir mažai privalumų. Keramikinės kraiko dėžutės yra laikomos vienomis higieniškiausių – jas labai paprasta valyti ir dezinfekuoti. Tokie kačių tualetai yra atsparesni įbrėžimams, todėl juos galima naudoti metų metus. Taip pat toks pasirinkimas pasiteisina ir tada, kai ieškoma estetiškos kraiko dėžutės – keramikinių kačių tualetų dizainas įprastai yra labai patrauklus.
Atviras ar uždaras tualetas?
Ir vienas, ir kitas pasirinkimas turi savų privalumų ir trūkumų. Jei pasirinksite atvirą katės tualetą, tikėtina, kad augintinė prikapstys kraiko ant grindų, todėl kraiko „atsargas“ reikės papildyti dažniau. Jei norite išvengti netvarkos, po katės kraiko dėžute patieskite specialų kilimėlį – tokiu atveju kraikas nebus išnešiojamas po visus namus.
Nors uždaras katės tualetas kartais atrodo kaip tikras išsigelbėjimas, tačiau svarbu žinoti, kad tokia kraiko dėžutė patinka anaiptol ne visoms katėms. Uždaroje kraiko dėžutėje sulaikomi nemalonūs kvapai, todėl katei gali būti nemalonu joje tuštintis. Šeimininkams tokia kraiko dėžutė neretai atrodo kaip vienas geriausių pasirinkimų, tačiau katėms – nebūtinai. Kartais paprasčiausiai pamirštama išvalyti uždarą katės tualetą, tad nereikėtų stebėtis, jei katė ima tuštintis ne tam skirtoje vietoje.
Tualetas su sijojimo funkcija
Tokie kačių tualetai gali būti uždari arba atviri. Tokios kraiko dėžutės principas yra gana paprastas: per sietelio tinklelį persijojamas birus kraikas, o ant paties sietelio lieka suterštas kraikas, kurį galima greičiau išvalyti. Jei nuspręsite naudoti būtent tokį katės tualetą, geriausia rinktis sušokantį kraiką.
Specialus unitazo dangtis
Kartais kačių augintojai nusprendžia įpratinti katę naudotis unitazu. Nors tam prireikia šiek tiek kantrybės, tačiau rezultatai gali būti tikrai puikūs. Įpratinus katę naudotis unitazu svarbu nepamiršti nenuleisti dangčio ir... nuleisti vandenį. Taip, katės gali imituoti išmatų užkapstymą, tačiau išmokyti nuleisti vandenį – tai jau nemenkas iššūkis. Jei nuspręstumėte mokyti katę naudotis unitazu, jums nebereikėtų pirkti kraiko, tačiau nusiteikite, kad katė gali ne visada pataikyti „reikalus“ atlikti į unitazą. Taigi, – spręsti jums.
Kokį kraiko dėžutės dydį pasirinkti?
Tai priklausys nuo katės amžiaus ir dydžio. Pavyzdžiui, jei auginate Meino meškėną, jam prireiks gerokai didesnės kraiko dėžutės nei sfinksui ar Kornvalio reksui. Katės tualeto dydis turėtų būti toks, kad augintinė galėtų įlipti į kraiko dėžutę ir joje apsisukti. Nors mažiems kačiukams gali užtekti visiškai nedidelės kraiko dėžutės, tačiau pagalvokite, ar tikrai verta katei augant pirkti vis naują kraiko dėžutę. Įvertinkite, koks tualeto dydis turėtų tikti suaugusiai katei, ir tai jums padės išvengti papildomų išlaidų.
Nuspręskite, kur laikysite katės tualetą
Nors dažniausiai nusprendžiama katės tualetą statyti vonios kambaryje, tačiau prieš priimdami sprendimą pagalvokite, ar ši vieta nebus pernelyg triukšminga (pavyzdžiui, ar katės neišgąsdins skalbyklės ar plaukų džiovintuvo skleidžiami garsai). Taip pat įvertinkite, ar vonios durys visuomet bus atidarytos: labai svarbu yra tai, kad tokį įprotį išsiugdytų visi šeimos nariai, nes priešingu atveju katė gali stresuoti, savo „reikalus“ atlikti ne tam skirtoje vietoje. Idealu, jei kraiko dėžutė stovės atviroje, tačiau ne per daug triukšmingoje vietoje.
Kaip dažnai keisti kraiką?
Katės tualetas turi būti valomas reguliariai, tačiau dažnumas visuomet priklauso nuo pasirinktos kraiko rūšies. Pavyzdžiui, jei nuspręsite naudoti sukimbantį kraiką, gali pakakti tiesiog surinkti išmatas ir išimti sukibusį kraiką, o viso kraiko turinio nepakeisti nauju. Katėms yra svarbu jausti „tinkamą“ kraiko kvapą: jei pakeisite visą kraiką ir dezinfekuosite dėžutę, katei gali būti neaišku, ar ši vieta vis dar tinkama „reikalų“ atlikimui. Vis dėlto, labai suterštas kraikas katei taip pat nepatiks, todėl svarbu atrasti optimalų kraiko dėžutės valymo režimą. Jei tai darysite per dažnai, katė gali prarasti saugumo jausmą, o tuomet, jei kraiko dėžutę valysite per retai, katei paprasčiausiai bus nemalonu eiti į savo tualetą.