Akvariumas – tikra namų puošmena, tačiau jis visuomet reikalauja tinkamos priežiūros. Jei dar tik svarstote namuose įsirengti akvariumą, tikėtina, kad jums kyla klausimas, nuo ko vertėtų pradėti, ir kada jau bus galima įleisti pirmuosius akvariumo gyventojus. Taigi, kaip žingsnis po žingsnio įrengti naują akvariumą?
Nuspręskite, kur statysite akvariumą
Akvariumą dažniausiai nusprendžiama statyti ant spintelės, kuri turi būti pakankamai tvirta (puikiu pasirinkimu gali būti specialiai akvariumui pritaikyta spintelė). Taip pat svarbu ir tai, kurioje namų vietoje nuspręsite statyti akvariumą. Geriausia parinkti tokią vietą, kuri būtų kiek toliau nuo lango, nes saulės spinduliai gali ne tik pakelti vandens temperatūrą, bet ir paspartinti dumblių augimą.
Paruoškite naują akvariumą
Nusipirktą akvariumą kruopščiai nuplaukite: pirmiausia nuvalykite akvariumo sieneles actu suvilgyta šluoste, o tuomet kruopščiai nuplaukite vandeniu. Nusausintą akvariumą jau galite statyti ant spintelės: jei akvariumas turi plastikinį padą, akvariumą statykite ant jo, jei ne – patieskite minkštą guminį kilimėlį arba putų polistirolo sluoksnį.
Pogrunčio ir grunto paruošimas
Jei augalams skirtą gruntą norite praturtinti mineralinėmis medžiagomis, pirmiausia pilkite pogruntį (didžiausią jo kiekį pilkite tose vietose, kuriose planuojate sodinti augalus). Grunto paruošimas pareikalaus šiokių tokių pastangų: pirmiausia jį supilkite į vonelę ir kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu (gruntą plaukite tol, kol vanduo bus visiškai švarus). Supilkite nuplautą gruntą į puodą, įpilkite vandens, ir šiek tiek pavirkite (tokiu būdu bus išnaikinamos visos bakterijos). Atvėsintą gruntą jau galėsite berti į akvariumą. Grunto sluoksnis akvariume turėtų būti maždaug 5-6 cm.
Oro pompos pajungimas
Jei planuojate naudoti oro pompą, ją rekomenduojama pajungti dar prieš pilant gruntą (nors oro pompą bus galima pajungti ir vėliau, tačiau gali nepavykti meistriškai ją paslėpti). Nuleiskite šlangelę iki tos vietos, iš kurios turėtų kilti burbuliukai, ir tuomet užpilkite gruntu (šlangelės galiukas turi būti išlindęs iš grunto).
Kada sodinti augalus?
Nors pasodinti akvariumo augalus galėsite ir vėliau, tačiau tą padaryti bus gerokai paprasčiau, jei akvariume dar nebus vandens. Rinkdamiesi tinkamiausius akvariumo augalus atsižvelkite į tai, koks yra jų reiklumas ir augimo tempas (jei augalai veši labai greitai, juos teks dažnai genėti). Atsižvelgdami į augalų dydį ir augimo tempą numatykite jų išdėstymą akvariume: pavyzdžiui, didesni ir aukštesni augalai geriausiai atrodo akvariumo šonuose. Mažus, nedidelio aukščio augalus sodinkite akvariumo priekyje, kiek aukštesnius – akvariumo viduryje, na, o pačius aukščiausius – akvariumo gale.
Pripilkite vandens
Į akvariumą pilkite vandenį (naudokite vandenį iš čiaupo). Pripilkite tiek vandens, kad iki akvariumo viršaus liktų maždaug 3 cm. Įpilkite gerųjų bakterijų, kurios padės palaikyti gerą akvariumo mikroflorą. Neskubėkite įkurdinti žuvų – akvariumo vanduo turi nusistovėti.
Išdėstykite akvariumo įrangą
Akvariumo pompą geriausia įrengti dar prieš pilant gruntą ir sodinant augalus, o likusią įrangą galima išdėstyti vėliau. Vidinis filtras įprastai yra montuojamas prie galinės akvariumo sienelės, o šildytuvas – šalia filtro. Šildytuvas turi būti panardinamas iki pusės plastikinės galvutės (termoreguliatorius turi būti išlindęs). Nustatykite termoreguliatoriaus temperatūrą iki 26 laipsnių, o praėjus 4-6 valandoms patikrinkite, kokią temperatūrą rodo termometras (termometrą geriausia tvirtinti tolimiausiame akvariumo kampe, nes tai padės sužinoti tiksliausią vandens temperatūrą). Jei termometras rodo 24 ar 25 laipsnių temperatūrą, šildytuvas puikiai atlieka savo funkciją. Akvariumo filtras ir šildytuvas turi būti įjungti 24 valandas per parą.
Akvariumo apšvietimas
Nors tiesioginiai saulės spinduliai skatina dumblių augimą, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad akvariumui apskritai nėra reikalingas apšvietimas. Dirbtinis apšvietimas yra būtinas fotosintezės procesui, todėl svarbu naudoti specialiai akvariumams pritaikytas lempas (jas rekomenduojama keisti kas maždaug dvejus metus). Jei akvariumas su dangčiu, lempa įstatoma į patį dangtį. Apšvietimo stiprumas visuomet priklauso nuo akvariumo dydžio bei augalų rūšies (įprastai akvariumo apšvietimą galima reguliuoti). Akvariumo lempos turi būti įjungtos maždaug 12 valandų per parą.
Žuvų suleidimas į akvariumą
Po trijų parų jau galėsite suleisti pirmąsias akvariumo žuvis, tačiau visada rekomenduojama palaukti šiek tiek ilgiau (geriausia palaukti 1-2 savaites, nes per šį laiką augalai spėja įsišaknyti, o akvariumo įranga – „įsidirbti“). Parduotuvėse akvariumo žuvys įprastai parduodamos maišeliuose su vandeniu, tačiau nereikėtų skubėti maišelio turinio supilti tiesiai į akvariumą. Pirmiausia į maišelyje esantį vandenį lėtai įpilkite akvariumo vandens: pavyzdžiui, galite atvynioti viršutinę maišelio dalį (tarsi formuotumėte gelbėjimosi ratą), ir palengva pilti akvariumo vandenį. Galiausiai galėsite pakreipti maišelį su vandeniu, ir įleisti žuvis į naujuosius namus. Jei baiminatės, kad žuvys gali patirti per daug streso, pirmiausia galite supilti maišelio turinį į kibirą, ir kas 15 minučių papildyti akvariumo vandenį. Tokiu būdu žuvytės palaipsniui apsipras prie akvariumo vandens. Nereikėtų persistengti su žuvų kiekiu: skaičiuojama, kad 1 cm žuvies turi tekti mažiausiai 1 l vandens.