Pradedantieji akvariumistai kartais nusprendžia auginti pernelyg reiklias žuvis ir tai gana dažnu atveju baigiasi didele nesėkme. Kad taip nenutiktų, vertėtų pasidomėti, kokios akvariumo žuvys reikalauja mažiausiai priežiūros, ir kurios jų gali „atleisti“ dėl patirties stokos daromas klaidas. Taigi, kokias žuvis galima drąsiai rinktis nepatyrusiems akvariumo žuvų augintojams?
Gaidelis (Betta splendens)
Tai – labai puošni šaltavandenė žuvis, kuri puikiai jaučiasi ir gana nedidelės talpos akvariume. Nors šios rūšies žuvų patinėliai yra puošnesni už pateles, tačiau svarbu žinoti, kad jie yra linkę peštis (būtent todėl viename akvariume nerekomenduojama auginti dviejų patinėlių). Gaideliai pirmenybę teikia šaldytam maistui, tačiau taip pat galima duoti augalinės kilmės maistą.
Gupija (Poecilia reticulata)
Gupija yra taiki ir draugiška žuvytė, kuri puikiai sugyvena ir su kitos rūšies akvariumo žuvimis. Gupijos gali būti šeriamos akvariumo žuvims skirtu sausu maistu, tačiau jos tikrai neatsisakys ir gyvo maisto.
Šios rūšies akvariumo žuvys labai greitai dauginasi, todėl vertėtų nepersistengti su šių žuvyčių skaičiumi. Įdomu tai, kad gupijų patinėliai yra mažesni už pateles, tačiau jie spalvingesni ir turi didesnius pelekus.
Kardinolas (tanichthys albonubes)
Kardinolai – labai populiarios akvariumo žuvys, kurios lengvai prisitaiko prie įvairių gyvenimo sąlygų. Šios rūšies akvariumo žuvys gali būti šeriamos ir sausu augalinės kilmės maistu, ir šaldytu gyvūniniu maistu. Kardinolai geriausiai jaučiasi gyvendami būriais, todėl rekomenduojama įsigyti ne vieną, bet kelias šios rūšies žuvis.
Auksinė žuvelė (Carassius auratus)
Auksinė žuvelė yra šaltavandenė žuvis, kuri nėra labai reikli ir reikalaujanti išskirtinio dėmesio. Šios rūšies akvariumo žuvys dažniausiai nesiskundžia apetitu, o jų fekalijos smarkiai užteršia akvariumą (būtent todėl rekomenduojama įrengti kokybišką filtrą ir pasirūpinti dažnu vandens keitimu).
Nors auksinės žuvelės akvariumas gali būti visai nedidelis, tačiau svarbu žinoti, kad nuo vietos akvariume priklausys ir pačios žuvies dydis (jei norite, kad auksinė žuvelė išaugtų didesnė, rinkitės pakankamai erdvų akvariumą).
Molinezija (Poecilia)
Nors molinezijos nėra labai reiklios akvariumo žuvys, tačiau joms reikalingas gana erdvus (100-200 l talpos) akvariumas. Molinezijų patinėliai įprastai yra kiek mažesni už pateles: suaugę jie būna maždaug 8 cm ilgio, o patelės – apie 12 cm.
Naudinga žinoti, kad šios rūšies akvariumo žuvys nemėgsta minkšto vandens – priešingu atveju akvariumo gyventojas gali kankinti įvairios ligos. Akvariumo vandenį reikia reguliariai filtruoti, o kartą per savaitę pakeisti penktadalį akvariumo vandens.
Šios rūšies žuvys mėgsta ir sausą augalinį, ir šaldytą gyvūninės kilmės maistą.
Rasborai (Rasbora)
Rasborų genties žuvys puikiai jaučiasi nedideliuose akvariumuose, o šių žuvų priežiūra tikrai nėra sudėtinga. Rasborai mėgsta ramų vandenį, kurio temperatūra turėtų būti 22–28 °C. Subrendusios rasborų patelės įprastai yra kiek didesnės už patinus, o patinėliai – ryškesnių spalvų.
Rasborus rekomenduojama šerti akvariumo žuvims skirtu sausu pašaru ir karts nuo karto mitybą praturtinti šaldytomis dafnijomis ar artemijomis.
Žaliasis kalavijuotis (Xiphophorus)
Žaliasis kalavijuotis (Xiphophorus hellerii) – daug priežiūros nereikalaujanti akvariumo žuvis, kuri geriausiai jaučiasi gyvendama su tos pačios rūšies partneriu.
Nors žalieji kalavijuočiai tikrai nėra pernelyg reiklios žuvys, tačiau svarbu žinoti, kad joms yra reikalingas pakankamai erdvus akvariumas (geriausia rinktis akvariumą su dangčiu ir pasirūpinti akvariumo augalijos bei kitų dekoracijų įrengimu). Viename akvariume galima auginti ne daugiau nei tris ar keturis žaliuosius kalavijuočius: jei jų bus daugiau, žuvys tarpusavyje gali peštis.
Burundžio princesė (Neolamprologus brichardi)
Burundžio princesė (Neolamprologus brichardi) – tai viena tų žuvų, kuri geriausiai jaučiasi gyvendama tos pačios rūšies gentainių grupėje. Su kitų rūšių žuvimis burundžio princesės gali elgtis agresyviai: šios žuvys yra nusiteikusios prieš visas jų teritoriją užimančias žuvis. Jei norite burundžio princeses auginti su kitų rūšių žuvimis, pastarosios akvariume turi atsidurti pirmos (geriausia, jei senbuvės yra gerokai didesnės už burundžio princeses).
Akvariume burundžio princesė išauga iki 15 cm ilgio, todėl šioms žuvims reikalingas ganėtinai didelis akvariumas.
Floridinė heterandrija (Heterandria formosa)
Floridinė heterandrija (Heterandria Formosa) taip pat puikiai tinka pradedantiesiems akvariumistams. Šios akvariumo žuvys toleruoja staigų vandens temperatūros kritimą bei akvariumo vandens pH pokyčius.
Floridinė heterandrija mėgsta slėptis tarp akvariumo augalų ar kitose slėptuvėse, todėl įrengiant akvariumą rekomenduojama pasirūpinti gausiomis dekoracijomis. Svarbiausia – užtikrinti, kad akvariumas nebūtų perpildytas, todėl floridines heterandrijas geriausia auginti pakankamai erdviame akvariume.
Auksinė tetra (Hemigrammus rodwayi)
Auksinė tetra – tai gana nedidelė (iki 5,5 cm ilgio) akvariumo žuvis, kurios priežiūra gali pasirūpinti ir nepatyrę akvariumistai. Auksinės tetros mėgsta gyventi būriais (po 6-10 žuvis), todėl šioms žuvelėms reikės ganėtinai erdvaus akvariumo (rinkitės mažiausiai 70 l talpos). Suaugusios patelės yra apvalesnės už patinus, tačiau patinėliai turi skiriamąjį bruožą – baltą peleko kraštelį.
Auksinės tetros yra taikios, todėl jos gali sugyventi ir su kitomis akvariume laikomomis žuvimis. Jei norite natūraliai išryškinti šių akvariumo žuvų spalvą, rekomenduojama rinktis tamsų gruntą, kuris padės sukurti pageidaujamą kontrastą.