Dauguma namuose auginamų kačių neturi galimybės išeiti į lauką, todėl svarbu išmokyti katę savo „reikalus“ atlikti kraiko dėžutėje. Jei kačiukas į jūsų namus atkeliavo iš veislyno, tikėtina, kad jis jau moka naudotis kraiko dėžute, tačiau kas kita, jei augintinį priglaudėte. Jauniems kačiukams kartais vis dar pasitaiko „nelaimių“, tačiau svarbu pasirūpinti, kad naudojimasis kraiko dėžute taptų įpročiu, ir prispyrus „reikalui“ katė visada ieškotų savo kraiko dėžutės. Taigi, kaip įpratinti katę tuštintis savo kraiko dėžėje?
Parinkite tinkamą kraiko dėžutę
Tai, kas patinka vienai katei, nebūtinai patiks ir kitai, todėl svarbu atrasti tokią kraiko dėžutę, kuria kačiukas mielai naudotųsi. Jaunam augintiniui geriausia parinkti ganėtinai žemą kraiko dėžę, į kurią būtų nesunku įlipti: jei dėžutės bortelis bus pernelyg aukštas, nieko keisto, kad balutę ar krūvelę rasite ne kraiko dėžutėje, bet šalia jos. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad būtų parenkamas tinkamas kraikas: stebėkite, ar jūsų augintinis noriai jį kapsto. Kai kurių rūšių kraikas (pavyzdžiui, silikoninis) katei gali nepatikti, todėl išbandykite kelias rūšis, ir tikrai rasite tokią, kuri jūsų augintiniui būtų pati priimtiniausia.
Kraiko dėžutės vieta – taip pat labai svarbu
Naudinga žinoti, kad katės vengia tuštintis tose vietose, kuriose miega arba gauna maisto. Taip, katės yra nepaprastai švarūs gyvūnai, kuriems svarbu, kad poilsio ir valgymo vieta būtų nesuteršta, todėl pasirūpinkite, kad kraiko dėžutė būtų kuo toliau nuo maisto indelio ir katės guolio. Kraiko dėžutės vieta neturėtų būti pernelyg triukšminga, nes katę gali gąsdinti įvairūs garsai, ir ji paprasčiausiai vengs ten eiti. Jei namuose yra mažų vaikų ar gyvūnų, pasirūpinkite, kad jie negalėtų pasiekti kraiko dėžutės, nes priešingu atveju tuštinimasis katei gali kelti didžiulį stresą.
Jei namuose yra daugiau kačių...
Taip, būtų tikrai patogu vieną kraiko dėžutę naudoti visoms namuose auginamoms katėms, tačiau nusiteikite, kad tokiu atveju kraiko dėžutę gali tekti valyti gerokai dažniau. Be to, katėms gali būti nemalonu naudotis kraiko dėžute po kitos katės ar paprasčiausiai laukti eilėje prie kraiko dėžutės. Jei namuose yra dvi katės, rekomenduojama naudoti dvi kraiko dėžutes (arba, dar geriau, – tris). Didesnis kraiko dėžučių kiekis rekomenduojamas ir tada, jei namai yra labai erdvūs – tokiu atveju kraiko dėžutę patartina turėti kiekviename aukšte.
Supažindinkite katę su kraiko dėže
Kai katė atvyks į jūsų namus, leiskite apsiprasti su aplinka ir parodykite, kur yra katės kraiko dėžutė. Jauni kačiukai dažniausiai tuštinasi po miego, po valgio ar po intensyvių žaidimų, todėl tą žinodami kačiuką galėsite nunešti į jo kraiko dėžutę. Pirštais pakapstykite kraiką – tokiu gestu katei tarsi duosite užuominą, kokia yra kraiko paskirtis. Jei katė ėmė pati kapstyti kraiką, – sveikiname, ji jau suprato, kam yra skirtas dėžutės užpildas, todėl esate teisingame kelyje.
Stebėkite savo augintinį
Jei pakankamai laiko skirsite katės stebėjimui, tikrai suprasite, kada ji ruošiasi tuštintis. Jei katė pradėjo kapstyti žemę, tai yra akivaizdus ženklas, kad katė planuoja tuštintis. Nieko nelaukdami nuneškite katę į jos kraiko dėžę, ir laukite, kol ji atliks savo „reikalus“.
Jei katė nusituština dėžutėje, negailėkite jai pagyrimų (taip pat galite paskatinti skanėstu). Jūsų augintinė labai greitai supras, kad už pageidaujamą elgesį gali gauti apdovanojimą, todėl elgsis taip, kaip apsimoka.
Būkite kantrūs
Jei katė nusituštintų ne tam skirtoje vietoje, nebarkite ir nebauskite. Jei apsišarvuosite kantrybe, anksčiau ar vėliau katė tikrai įpras tuštintis vien tik savo kraiko dėžutėje, tačiau iki tol vis dar gali pasitaikyti „nelaimių“. Jei katę barsite arba taikysite bausmes, tikėtina, kad augintinė pradės jūsų bijoti, todėl vertėtų pasistengti, kad taip nenutiktų.
Palaikykite kraiko dėžutės švarą
Jei katė „nusilengvino“ ant kilimo ar kitoje ne tam skirtoje vietoje, turėtumėte gerai pagalvoti, kodėl taip galėjo nutikti. Viena dažniausių priežasčių yra tiesiog elementari – kraiko dėžutė nėra švari. Būtent todėl svarbu pasirūpinti, kad augintinės kraiko dėžutė visada būtų laiku išvaloma, nes priešingu atveju katės ieškos kitų, švaresnių „tualeto“ vietų.
Tuštinimasis ne kraiko dėžutėje taip pat gali būti susijęs ir su sveikatos problemomis: jei katė ėmė šlapintis ant minkštų paviršių, tai gali būti susiję su šlapimo sistemos problemomis.
Kruopščiai išvalykite „nelaimės“ vietas
Jei katė bent kartą nusituštino ne kraiko dėžutėje, pasistenkite, kad tai nepasikartotų. Jei katė užuos savo šlapimo kvapą, tikėtina, kad į tą pačią vietą eis šlapintis dar ir dar kartą, todėl svarbu pasirūpinti tinkamu suterštos vietos valymu. Nereikėtų pamiršti, kad kačių uoslė yra gerokai jautresnė nei mūsų: jei jūs nebeužuodžiate šlapimo kvapo, tai tikrai nereiškia, kad katė taip pat jo nejaučia. Būtent todėl vertėtų naudoti specialias priemones, kurios yra pritaikytos kačių šlapimo kvapo naikinimui.