Kakariki papūgos yra kilusios iš Naujosios Zelandijos, kur galima aptikti ne vieną šių papūgų rūšį. Namuose dažniausiai yra laikomos raudonkaktės kakariki papūgos, kurios nelaisvėje išgyvena iki 20 metų. Išvertus iš maorių kalbos „kakariki“ reiškia „žalia maža papūga“, tačiau neapsirikite – iš tiesų šių papūgų spalvų įvairovė yra gana plati. Laisvėje gyvenančių kakariki papūgų populiacija šiuo metu yra sparčiai mažėjanti, todėl perkant tokią papūgą būtina įsitikinti, kad ji buvo išveista nelaisvėje.
Kaip išsirinkti kakariki papūgą?
Dėl kakariki papūgos įsigijimo turėtumėte kreiptis į patikimus veisėjus, kurie gali užtikrinti, kad papūga buvo išveista nelaisvėje (veisėjas turėtų pateikti kilmės dokumentus). Renkantis kakariki papūgą vertėtų atsižvelgti į jos elgesį: kakariki papūgos yra labai aktyvios, todėl pernelyg ramus elgesys gali išduoti apie tam tikras ligas. Geriausia pasirinkti aktyvią ir linksmą papūgą, kurios plunksnos yra tankios ir ryškios. Nesusigundykite pigiau parduodamomis papūgomis: mažesnę kainą gali lemti įvairios genetinės (arba įgytos) ligos, elgsenos problemos, ir t.t.
Charakteris
Kakariki papūgos yra labai smalsios ir aktyvios, todėl būtina pasirūpinti pakankamu papūgos užimtumu. Šios rūšies papūgos dažniausiai mėgsta švelnų žmogaus prisilietimą, noriai bendrauja su kitomis papūgomis, toleruoja kitus namuose esančius gyvūnus. Jei kakariki papūga gauna pakankamai dėmesio ir turi galimybę ramiai pailsėti, dažniausiai ji nėra labai triukšminga.
Jaukinimas
Nors kakariki papūgos yra labai socialios, tačiau iš pradžių jos gali būti kiek baikščios. Neskubėkite imti paukštį ant rankų: pirmiausia atsisėskite šalia narvo, švelniai pakalbinkite papūgą, pasiūlykite gardaus maistelio ar įdomų žaislą. Tikėtina, kad smalsumas anksčiau ar vėliau nugalės, todėl kakariki papūga ims su jumis bendrauti.
Šios papūgos gali išmokti tarti įvairius žodžius, tačiau jų kalba nėra tokia aiški kaip kakadu ar kitų papūgų. Jei norite išmokyti papūgą kalbėti, kasdien kartokite tam tikras trumpas frazes, ir galbūt vieną dieną kakariki papūga pabandys jas atkartoti.
Narvelio įrengimas
Kakariki papūgai reikia pakankamai erdvaus narvelio, kuriame būtina pritvirtinti įvairių žaislų. Naudinga žinoti, kad šios papūgos maistą pirmiausia išima iš dubenėlio, ir tik tuomet jį lesa, todėl dubenėlius geriausia statyti ant narvelio dugno. Kakariki papūgos mėgsta maudytis sekliame vandenyje, todėl karts nuo karto sudarykite galimybę išsimaudyti negiliame dubenyje.
Šie paukščiai daug laiko praleidžia tupėdami ant žemės, todėl narvo ilgis turėtų būti didesnis už aukštį. Narve patartina įrengti laktelių, nuo kurių paukštis galėtų šokinėti. Jei kakariki papūga bus visą dieną laikoma narve, ji tikrai liūdės: svarbu pasirūpinti, kad paukštis galėtų kasdien paskraidyti po kambarį (idealu – kelias valandas per dieną). Jei paukštis negaus pakankamai veiklos, jis gali rimtai susirgti.
Mityba
Natūralioje gamtoje kakariki papūgos minta labai įvairiu maistu – sėklomis, vaisiais, uogomis, pumpurais, lapais, vabzdžių lervomis, ir t.t. Mitybos pagrindą turėtų sudaryti sėklos (šioms papūgoms taip pat galima duoti ir daigintų sėklų), vaisiai ir daržovės (galima duoti morkų, obuolių, braškių, vynuogių, kukurūzų, ir t.t.), jaunų kiaulpienių lapų.
Jei kakariki papūga ruošiasi perėti, į jos mitybą vertėtų įtraukti ir trupinto virto kiaušinio. Kakariki papūgos nėra labai išrankios maistui, tačiau būtina užtikrinti visavertę mitybą. Namuose auginamas kakariki papūgas geriausia šerti specialiu paruoštu maisto mišiniu, kuris atitinka svarbiausius šių papūgų mitybos poreikius. Atskirame indelyje rekomenduojama padėti specialaus smėlio, kuris gerina virškinimą.
Miegas
Kakariki papūgoms miegas yra gyvybiškai svarbus. Šios papūgos turėtų ilsėtis 12 h per parą, o vasarą šis laikas gali būti valanda sutrumpinamas. Nakčiai narvą rekomenduojama uždengti neperregimu audiniu, kuris galėtų imituoti tamsą. Jei papūga nebus išsimiegojusi, ji bus irzli ar net pikta. Be naktinio miego, kakariki papūgos nusnaudžia du kartus per dieną po 20-30 minučių.
Saugumas
Jei kakariki papūgą paleisite paskraidyti po kambarį, pirmiausia tam reikės tinkamai pasiruošti. Įsitikinkite, ar langai yra uždaryti, apžiūrėkite, ar kambaryje nėra nepaslėptų laidų ar kitų pavojingų daiktų, ir t.t.
Kakariki papūgoms yra itin pavojingas temperatūrų svyravimas ir skersvėjis. Oro temperatūra patalpose turėtų būti ne žemesnė nei 17 laipsnių Celsijaus.
Veisimas
Jei planuojate veisti kakariki papūgas, geriausia leisti papūgoms pačioms pasirinkti porą iš paukščių grupelės. Poravimuisi gali užtekti 120x50x60 cm narvo. Įprastai kakariki papūgos padeda po 6-8 kiaušinius (jaunikliai išsirita po 24 dienų). 35-40 dienų kakariki jaunikliai jau yra pasiruošę palikti tėvus. Labai svarbu stebėti, ar tėvai vis dar rūpinasi savo vaikais: jaunikliai kasdien gauna vis mažiau ir mažiau priežiūros, kol galiausiai tėvai visiškai atsiriboja nuo savo palikuonių. Jei jaunikliai per ilgai nepalieka lizdo, tėvai gali tapti irzlūs ar net agresyvūs. Maždaug trijų mėnesiu kakariki papūgos jau gali keliauti į naujus namus. Kakariki papūgos veda gausias vadas, tačiau dėl intensyvaus perėjimo labai nusilpsta (būtent todėl rekomenduojama perėjimą riboti).