Šunys yra protingi gyvūnai, todėl juos išmokyti įvairių dalykų tikrai nėra labai sudėtinga. Vis dėlto, gana dažnai šunų augintojai nežino, nuo ko pradėti šuns dresavimą, o į specialistus kreipiasi tik tada, kai atsiranda rimtų elgesio problemų. Taigi, nuo ko vertėtų pradėti šuns mokymą, ir kaip tą tinkamai daryti?
Taisyklių nustatymas namuose
Kai tik šuniukas atvyksta į jūsų namus, turite pasirūpinti jo adaptacija ir tinkamu taisyklių nustatymu. Jei tam tikri draudimai galios nuo pat pirmų dienų (pavyzdžiui, jei nenorėsite, kad šuo miegotų jūsų lovoje), priprasti prie tokios tvarkos jam tikrai nebus labai sudėtinga. Problemų gali kilti tada, jei jauną šuniuką įsileisite į savo lovą, o paaugusiam keturkojui šeimos nariui liepsite miegoti narve ar savo guolyje. Šuniui bus sunku suprasti, kodėl įvyko tokie pokyčiai, todėl perauklėti augintinį gali būti tikrai nelengva. Labai svarbu tai, kad tam tikrų taisyklių augintinį mokytumėte ne tik jūs, bet ir kitie šeimos nariai: jei būsite nuoseklūs, pasieksite tikrai gerų rezultatų.
Šuniuko maitinimo režimas
Šunų augintojai dažniausiai nusprendžia šerti šunį iš dubenėlio, kuris paduodamas grįžus po pasivaikščiojimo. Vis dėlto, tai yra didelė klaida. Jaunam šuniukui reikia išmokti daugybės naujų dalykų, todėl šį maistą vertėtų naudoti kaip apdovanojimą už pageidautiną elgseną. Jei šunį šeriate sausu maistu, ryte dienos maisto normą supilkite į atskirą indą, ir kas kartą, kai einate į lauką, pasiimkite saujelę šio maisto. Jei vakare šio maisto dar nebūsite atidavę iki paskutinės kruopelytės, sudėkite jį interaktyvų žaislą ir leiskite šuniui šiek tiek padirbėti. Tokio maitinimo principo vertėtų laikytis pirmaisiais šuns gyvenimo metais, nes tai padės sustiprinti tarpusavio ryšį, palengvins mokymosi procesą ir leis išvengti nevalgumo problemas.
„Reikalų“ atlikimas lauke
Palutės – gana populiari šunims skirta prekė, kuri kartais duoda daugiau žalos nei naudos. Kodėl? Jei šuo žinos, kad bet kada gali nusituštinti namuose, jis tikrai nesistengs prašytis į lauką ir gana ilgą laiką nepripras „reikalus“ atlikti už namų ribų. Jei savo augintiniui parodysite, kad namuose tualeto paprasčiausiai nėra, jis gerokai greičiau išmoks tuštintis išimtinai tik lauke. Maža to, jei naudosite palutes, vėliau šuo gali pradėti tuštintis ant minkštų baldų ar kilimų, ko tikrai norėtųsi išvengti.
Kai šuo „nusilengvina“ lauke, negailėkite jam pagyrų ir paskatinkite maistu. Nepamirškite, kad jaunų šuniukų šlapimo pūslė yra gerokai silpnesnė nei suaugusio šuns, todėl į lauką jį vertėtų išvesti kiek įmanoma dažniau. Naudinga žinoti, kad jauni šuniukai visada nori tuštintis po miego, valgio ir intensyvaus žaidimo.
Šuniuko socializacija
Socializacija – labai svarbus šuniuko gyvenimo tarpsnis, kuris sukuria tvirtus pamatus vėlesnei augintinio elgsenai. Deja, socializacijos laikotarpis yra gana trumpas: jis tęsiasi tik iki 16-18 šuns gyvenimo savaitės. Šiuo laikotarpiu labai svarbu supažindinti augintinį su kuo daugiau įvairių objektų ir situacijų bei sukurti teigiamas asociacijas. Jei to nepadarysite (arba tą padarysite netinkamai), vėliau gali pasireikšti įvairios baimės, kurios tikrai apsunkins šuns ir jo šeimininko gyvenimą.
Šiuo šuns gyvenimo laikotarpiu supažindinkite šuniuką su kuo daugiau žmonių ir gyvūnų, apsilankykite įvairiose vietose (veterinarijos klinikoje, šalia vaikų žaidimų aikštelės, traukinių stotyje, ir t.t.) ir pasirūpinkite, kad šios patirtys būtų teigiamos. Nepamirškite maisto ir gerų emocijų!
Jei šuo tam tikroje situacijoje jaučiasi nejaukiai, tikėtina, kad jūs šiek tiek persistengėte, todėl vertėtų padidinti atstumą iki šunį dirginančio objekto. Leiskite šuniui apsiprasti su aplinka: galite išbarstyti maistą žolėje (ar su savimi pasiimti uostymo kilimėlį) ir leisti šuniui susirankioti maisto gabalėlius. Kai šuo uostinėja, jam tampa gerokai paprasčiau įveikti įtampą.
Šuns vardą susiekite su teigiamais dalykais
Kokia yra pati pirmoji komanda, kurią turėtų išmokti šuo? Kažkas galbūt pasakys, kad šuo turi mokėti atsisėsti, atsigulti ar duoti leteną, tačiau iš tiesų šuo pirmiausia turi išmokti savo vardą. Kaip tą padaryti? Viskas yra gana paprasta: pasakykite savo šuns vardą, o tada, kai jis atkreips į jus dėmesį, užfiksuokite tai trumpu žodeliu „taip“ ir paduokite maisto kąsnelį. Pakartokite tai maždaug 10 kartų. Jei šį pratimą atliksite kelis kartus per dieną, šuo savo vardą įsisąmonins tikrai labai greitai.
Kodėl tai taip svarbu? Augintinis, kuris puikiai žino savo vardą, visada į sureaguos, kai yra šaukiamas, taigi, tai gali padėti išvengti įvairių keblių situacijų.
Ar būtina lankyti dresūros mokyklą?
Žinoma, šiandien galime rasti tikrai nemažai informacijos, kaip išmokyti šunį vienokių ar kitokių dalykų, tačiau pradedantiesiems šunų augintojams gali būti gana sudėtinga atsirinkti tinkamą informaciją. Maža to, mokymosi procese yra svarbi kiekviena detalė, todėl visada yra naudinga pasikonsultuoti su dresuotoju ir įsitikinti, kad esate tinkamame kelyje. Kartais pakanka visai nedidelių pokyčių, kad gyvenimas su šunimi taptų gerokai paprastesnis.
Tekstą parengė Loreta Puskunigė