Galbūt jus tai nustebins, tačiau jūsų šuo tikrai moka ir sėdėti, ir gulėti, ir duoti leteną, tačiau problema yra ta, kad mes nemokame to tinkamai paprašyti. Viskas būtų labai paprasta, jei šuo savaime suprastų mūsų tariamus žodžius ir į juos tinkamai sureaguotų, tačiau jis tikrai nesupras, ko iš jo norime, jei tiesiog kartosime vieną ir tą patį žodį, tačiau nesukursime jokios asociacijos. Taigi, kaip išmokyti šunį pagrindinių komandų?
Kol dar nepradėjote...
Nepamirškite, kad už tinkamą elgseną šuo turi būti paskatinamas kiek įmanoma greičiau. Tiksliau, tam turime vos tris sekundes: jei per šį laiką šuns nepagirsite ir neapdovanosite, augintinis nesupras, kad kažką padarė tinkamai. Būtent todėl vertėtų naudoti trumpą žodelį, kuriuo užfiksuosite pageidaujamą elgseną (puikiai tinka žodelis „taip“, „yes“ ir pan., tačiau pagiriamasis žodis „šaunuooooolis“ bus tikrai per ilgas). Po tinkamo elgesio užfiksavimo apdovanokite šunį maisto kąsneliu: geriausia su savimi turėti skanėstinę, iš kurios labai greitai galėsite ištraukti maistą. Jei ilgai ieškosite maišelio su maistu, šuo jau nebesupras, už ką jūs jį apdovanojate. Būkite greiti ir tikslūs: būtent tai užtikrins puikius rezultatus.
Komanda „laisvai“
Tai – ne visai komanda, tačiau labai svarbus žodis, kurio reikšmę šuo būtinai turi žinoti. Kam to reikia? Šiuo žodeliu pažymėsite kiekvienos komandos pabaigą, todėl bus paprasčiau mokyti šunį išsėdėti, išgulėti, ir t.t. po kiekvienos komandos nepamirškite ištarti šio žodžio ir rankos mostu parodykite, kad šuo jau gali eiti į šalį. Prireikia šiek tiek laiko, kol šuo įsisąmonina šio žodžio reikšmę, tačiau to išmokyti yra nepaprastai svarbu.
Komanda „pas mane“
Šią komandą turi mokėti kiekvienas šuo. Pirmiausia šios komandos šuo turėtų mokytis su pavadėliu, nes tokiu atveju jis neturės galimybės suklysti. Pasiimkite skanaus maistelio (jei šunį motyvuoja žaislai, tinka ir žaislas), parodykite šuniui, kad turite tai, ko jis nori, ir bėkite nuo šuns. Nepamirškite, kad šuo mokosi asociacijomis, todėl komandą tarkite tada, kai šuo jau bėga link jūsų. Kai šuo jus prisiveja, nedelsdami jį apdovanokite. Pasakykite „laisvai“ ir pakartokite.
Kai matysite, kad šuo jau neblogai supranta, ko iš jo norite, komandą pasunkinkite. Paprašykite atbėgusio šuns atsisėsti, ir tik tada apdovanokite. Vėliau išsėdėjimo laiką prailginkite, nusekite ir vėl prisekite pavadėlį (tai yra svarbu dėl to, kad šuo išmoktų palaukti, kol atliksite šį veiksmą). Pabandykite tą patį atlikti be pavadėlio, tačiau tą turite daryti saugioje vietoje (idealu – aptvertoje teritorijoje). Jei viskas pavyksta, komandą dar labiau apsunkinkite ir nebėkite nuo šuns. Jei jis suprato, ko iš jo norite, sveikiname – komandą jis jau išmoko. Dabar turėsite dar labiau „šlifuoti“ šią komandą ir patikrinti, ar šuo geba atsišaukti įvairiose situacijose (pavyzdžiui, kai žaidžia su kitu šunimi).
Komandos „sėsk“ ir „gulk“
Šias komandas galime sujungti į vieną kategoriją, nes mokymasis išsėdėti ar išgulėti vyksta labai panašiai. Jei norite, kad šuo atsisėstų, paimkite į ranką skanėstą, laikykite prie šuns snukučio ir palengva kelkite kąsnelį į viršų. Kai šuo atsisėda, apdovanokite ir pasakykite „laisvai“. Jei norite, kad šuo atsigultų, laikykite kąsnelį prie šuns nosies, tačiau jį leiskite į apačią tarp šuns letenų. Kai šuo atsigula, apdovanokite ir pasakykite „laisvai“.
Dabar mūsų laukia sudėtingesnė užduotis: turime išmokyti šunį išlaukti atsisėdus ar atsigulus, kol nepasakysime „laisvai“. Skanėstinėje turėkite gardžių kąsnelių, kurie yra labai nedideli ir lengvai sukramtomi (puikiai tinka ir įprastas sausas maistas, kurį valgo jūsų šuo). Pasakykite komandą. Kai šuo užima pageidaujamą poziciją, ženkite nedidelį žingsnelį atgal, tuoj pat grįžkite ir apdovanokite. Jei šuo atsistoja, turite tuojau pat jį pataisyti: grįžkite šalia šuns, pakartokite komandą, tačiau jam užėmus pageidaujamą poziciją, neapdovanokite. Nueikite nuo jo žingsnelį, grįžkite ir apdovanokite. Jei šuo jau suprato, kad reikia išlaukti, nueikite nuo jo per du žingsnelius. Ilgainiui šį atstumą didinkite, tačiau stebėkite, ar šuo neklysta pernelyg dažnai: jei jį tenka pataisyti du kartus iš eilės, tai reiškia, kad turime sumažinti kriterijus ir nueiti ne taip toli. Nepersistenkite: mokymosi sesijos turi būti trumpos, tačiau smagios. Pamoką visada pabaikite dar tada, kai šuo dar nori mokytis.
Komanda „Greta“
Jei norite, kad prasilenkimas su kitais šunimis ar žmonėmis būtų sklandesnis, išmokykite šunį eiti greta kairės kojos (kinologijoje yra įprasta rinktis būtent šią pusę). Pirmiausia atveskite šunį į pradinę poziciją greta kairės kojos: viliokite augintinį gardaus maisto kąsneliu, kol jis atsidurs pageidaujamoje vietoje. Laikykite maistą šuns nosies aukštyje, pradėkite eiti, ir tada, kai šuo eis kartus su jumis, pasakykite komandą „greta“ ir apdovanokite. Pradėkite nuo nedidelių atstumų (eikite vos kelis žingsnelius), ir visada šunį apdovanokite tada, kai jis eina tvarkingai šalia jūsų kojos. Vėliau pabandykite ranką pakelti aukščiau: jei šuo vis dar eina greta, nedelsdami apdovanokite. Jei tą praktikuosite pakankamai dažnai, ilgainiui nebereikės maisto laikyti šalia nosies. Apsišarvuokite kantrybe, ir ilgainiui jūsų augintinis tikrai supras, ko iš jo norite! Na, o tuomet, jei nesiseka patiems išmokyti šuns, visada naudinga pasikonsultuoti su specialistu.
Tekstą parengė Loreta Puskunigė