Aksolotlis (Ambystoma mexicanum) – tai centrinėje Meksikoje gyvenantis padarėlis, kuris vis dažniau pasirenkamas ir kaip namų augintinis.
Actekų mituose pasakojama, kad Ksolotlis (actekų kalba – Xolotl) buvo dievas su šuns galva, kuris išsigando mirties ir pavirto į aksolotlį. Jis tapo amžiams įkalintas Sošymilko ežero dugne ir nebeturėjo jokios galimybės žengti į sausumą.
Aksolotlis yra šiek tiek panašus į salamandrą, tačiau neturi tokių ryškių spalvų (nelaisvėje auginamų aksolotlių spalva gali būti balta, geltona, ruda, juoda ar pilka). Šis paslaptingas gyvūnas išauga iki 30 cm ilgio, o nelaisvėje gyvena maždaug 10-15 metų. Daugumai mūsų toks gyvūnas atrodo labai egzotiškas, todėl bus tikrai įdomu apie jį sužinoti daugiau.
Aksolotlio laikymo sąlygos
Aksolotlis nėra labai reiklus augintinis. Jis nėra judrus, todėl jam nereikia didelio akvariumo. Vienam aksolotliui gali pakakti maždaug trisdešimties litrų akvariumo, tačiau visada yra naudinga rinktis didesnius aksolotlio „namus“.
Naudinga žinoti, kad aksolotliai gali praryti smulkius daiktus, todėl akvariume nereikėtų naudoti dirbtinių augalų, kurie aksolotliams gali būti pražūtingi. Įvertinkite tai, kad aksolotliai gali apkramtyti ir natūralius augalus, todėl rinkitės tokius, kurie šiems augintiniams nėra nuodingi: tinka anubiai, šimtalapiai, salotinės pisticijos, salvinijos ir kt. Geriausia rinktis pavėsį mėgstančius augalus, nes akvariumo negalima laikyti saulėtoje vietoje.
Akvariume būtinas termometras. Aksolotliai geriausiai jaučiasi 18-22 laipsnių temperatūros vandenyje. Virš 24 laipsnių temperatūra šiam gyvūnui gali būti pražūtinga.
Išgaravusį vandenį svarbu papildyti, o dalį vandens reikia pakeisti maždaug kas 5 dienas. Naudojant filtrą, vandenį galima keisti rečiau. Dugno nusiurbėjo pagalba susiubkite maisto likučius ir kitus nešvarumus. Vandens parametrai taip pat turi įtakos aksolotlių sveikatai. Vandens kietumas turėtų būti maždaug 7 pH.
Aksolotlio maitinimas
Aksolotliai nėra reiklūs maistui. Jaunus aksolotlius geriausia šerti kasdien, o suaugusius – du kartus per savaitę. Šiuos augintinius galima šerti uodo trūklio lervomos, varliagyvių kiaušinėliais, sliekais, žalia žuvimi, vėžiagyviais, ir t.t. Galima duoti krevežių, midijų. Specializuotose parduotuvėse galima įsigyti granuliuotų ir liofilizuotų mišinių, kuriuos aksolotliui galima duoti kaip skanėstą.
Įdomu tai, kad alkanas aksolotlis gali suėsti viską, kas telpa į burną. Jei nuspręsite auginti daugiau negu vieną aksolotlį, turėkite omeny tai, kad išalkę augintiniai gali apkramtyti vienas kitą. Jei taip nutiktų, nereikėtų išsigąsti, nes aksolotliai pasižymi regeneracinėmis savybėmis (apvalgytos kojos, žiaunos ar uodegos gana greitai atauga). Ši aksolotlių savybė labai žavi mokslininkus: su šiais gyvūnais jie atlieka molekulinius bandymus ir tikisi, kad tyrimų rezultatus ateityje bus galima pritaikyti žmonių gydymui.
Aksolotlio elgsena
Aksolotlis yra labai ramus augintinis. Didžiąją laiko dalį jis praleidžia akvariumo dugne arba irstosi vandens paviršiuje. Nors aksolotliai gali būti auginami su savo gentainiais (tik panašaus dydžio, nes didesni aksolotliai gali apkramtyti mažesnius), tačiau smulkių žuvų laikymas akvariume tikrai nėra gera mintis. Net ir draugiškiausios žuvys gali apkramtyti aksalotlio žiaunas, o tuo tarpu aksalotlis gali sumedžioti tam tikro dydžio žuvis.
Kartais pradedantieji aksolotlių augintojai teiraujasi, ar galima šį gyvūną imti į rankas. Atsakymas yra paprastas – geriau to nedaryti, nes šių gyvūnų oda yra labai švelni, o lietimas rankomis gali pažeisti jos apsauginį sluoksnį. Jei dėl tam tikrų priežasčių kišite ranką į akvariumą, nenustebkite, kad aksolotlis bandys jums įkąsti į pirštą. Nors tai nėra skausminga, tačiau aksolotlius geriausia šerti pincetu.
Aksolotlio sveikata
Nors aksolotliai yra gana atsparūs gyvūnai, tačiau jie gali susirgti tam tikromis ligomis. Būtina stebėti savo augintinio savijautą, o tuomet, jei pastebėsite ką nors įtartino (pavyzdžiui, aksolotlis atsisakys valgyti ar taps vangus), vertėtų pasikonsultuoti su specialistu.
Nepamirškite, kad aukšta temperatūra šiems gyvūnams gali būti pražūtinga, tad tuomet, jei ji tampa aukštesnė nei 22 laipsnių, perkelkite akvariumą į vėsesnę vietą arba įdėkite į vandenį kelis ledo kubelius.