Veislė: | Mažasis pudelis |
Kilmės šalis: | Prancūzija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Balta, juoda, pilka, ruda, raudona, abrikosinė |
Charakteris | Ramus, patikimas, protingas, sumanus, aktyvus, draugiškas, prieraišus, paklusnus, lengvai dresuojamas |
Ūgis: | 35-45 cm |
Svoris: | 15-19 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-15 metų |
Kiti pavadinimai: | Poodle, Caniche |
Hipoalerginis: | Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia) |
Vados dydis: | 4-7 šuniukai |
Mažasis pudelis – šunų veislė, kuri labiausiai išpopuliarėjo prieš penkis dešimtmečius. Iki tol jokia kita šunų veislė taip greitai nepasiekė tokio didelio susidomėjimo, ir tik vėliau pudelių populiarumą nustelbė vokiečių aviganiai ir Jorkšyro terjerai. Mažasis pudelis yra nedidelis šuo, puikiai tinkantis auginti bute. Šios veislės šunys yra labai prieraišūs ir draugiški, mielai dūksta su vaikais, neatsisako žaidimų su kitais šunimis. Tai yra taiki šunų veislė, mažieji pudeliai gali puikiai sugyventi ir su kitais gyvūnais.
Mažasis pudelis: veislės istorija
Apie pudelių kilmę prirašyta daugybė pasakojimų: viename jų teigiama, kad ši šunų veislė yra kilusi iš medžioklinių šunų ar aviganių. Taip pat manoma, kad pudeliai galėjo kilti iš prancūzų pointerių, kuriuos maurai atgabeno iš Afrikos į Europą. Rašytiniuose šaltiniuose pudeliai pirmą kartą paminėti penkioliktame amžiuje (šiuo laikotarpiu veislė jau buvo gana populiari Rusijoje, Olandijoje, Belgijoje ir Vokietijoje), bet spėjama, kad veislė egzistavo ir amžiumi anksčiau ar net dar seniau. Vokiečiai, prancūzai ir rusai nelabai sutarė dėl to, iš kokios šalies pudeliai gali būti kildinami. Žinoma, visi norėjo, kad pudeliai būtų priskiriami būtent jų šaliai. Ir vis dėlto, galiausiai veislė buvo priskirta Prancūzijai, o dabartiniai pudeliai galutinai susiformavo būtent čia. Maždaug aštuonioliktame amžiuje buvo išvesti ir mažesni pudeliai, kurie dažnai tapdavo didikų kompanionais.
Pirmasis veislės aprašymas buvo atliktas 1880 metais, tarptautinė kinologų federacija aprašą patvirtino gerokai vėliau, tik 1936 metais. Įdomu tai, kad Anglijoje ir JAV pudelių veislės standartai šiek tiek skiriasi (pagrindinis skirtumas – leistinas šunų ūgis). Lietuvoje pirmieji pudeliai atsirado 1974 metais. Nors čia jie galėjo būti atvežti ir anksčiau, tačiau tokių duomenų neišliko.
Mažasis pudelis: išvaizda
Mažasis pudelis yra elegantiškas, gana nedidelis šuo, kurio kūno proporcijos formuoja kvadratą. Paprastai mažieji pudeliai būna 35-45 cm ūgio ties ketera, svoris gali svyruoti nuo 15 iki 19 kilogramų. Mažųjų pudelių krūtinė yra vidutinio pločio, juosmuo trumpas ir raumeningas. Kojos tiesios, stiprios ir raumeningos, pėdos yra nedidelės, ovalo formos. Mažųjų pudelių ausys yra maždaug akių lygyje (gali būti ir kiek žemiau), gana plačios ir ilgos. Uodega įstatyta aukštai, vidutinio ilgio (Europos Sąjungos šalyse uždrausta trumpinti uodegas). Lūpos yra standžios, vidutinio storio, akys įkypos, labai ryškios. Kailis yra garbanotas ir tankus,vienspalvis. Kailio tekstūra yra kiek šiurkštoka. Priimtinos šešios mažųjų pudelių spalvos: juoda, ruda, balta, pilka, abrikosinė, raudona. Nosies spalva visada priklauso nuo kailio spalvos. Mažieji pudeliai yra hipoalerginiai šunys – jie nesišeria, kailis nekelia alergijos.
Mažasis pudelis: charakteris
Mažieji pudeliai yra jautrūs, inteligentiški, žaismingi. Šios veislės šunys visada mėgsta kažką veikti – žaisti, bėgioti, plaukioti vandenyje, ir t.t. Mažieji pudeliai mielai žaidžia su vaikais, sutaria su įvairiais gyvūnais. Pudeliams yra būdingas prieraišumas ir atsidavimas savo šeimai, jiems sunku ilgą laiką išbūti vieniems namuose.
Nors kartais manoma, kad pudeliai yra tiesiog gražūs, o protu nepasižymi, tačiau tai tėra stereotipinė nuostata. Paprastai pakanka vos vieną ar du kartus pakartoti naują komandą, ir mažasis pudelis perpranta, ko iš jo nori šeimininkas. Žinoma, jam yra tinkama tik pozityvi dresūra, svarbu tinkamai motyvuoti šunį. Per griežtai pasakytas žodis pudeliams gali prilygti pasaulio pabaigai, todėl svarbu būti atsargiems.
Labiausiai šios veislės šunys tinka aktyviems žmonėms, kurie myli gamtą ir ilgus pasivaikščiojimus. Mažasis pudelis bus tikrai laimingas, jei galės kuo daugiau laiko praleisti kartu su savo šeimininku. Šie šunys pasižymi puikia uosle ir vikrumu, todėl gali atlikti daiktų paieškas pagal kvapą ar atnešti nušautas antis iš vandens – juk pudelio kailis yra praktiškai neperšlampamas.
Mažasis pudelis: priežiūra
Būtų keista, jei tokio karališko kailio savininkas nereikalautų ypatingos priežiūros! Mažojo pudelio kailį reikėtų šukuoti kiekvieną dieną, maudyti ir džiovinti – pagal poreikį (prieš parodas, kai kailis susipurvina, ir t.t.) Kas kelis mėnesius reikia pakirpti pudelio kalį – tą, žinoma, geriausia atlikti profesionalioje šunų kirpykloje. Itin kruopščiai reikėtų parinkti pudeliui tinkamą šampūną, kuris puoselėtų augintinio kailį.
Taip pat reikėtų skirti pakankamai dėmesio šios veislės šunų mitybai. Nors mažieji pudeliai nėra labai išrankūs maistui, tačiau svarbu pasirūpinti, kad parinktas pašaras būtų visavertis ir garantuotų pakanką maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekį.
Kas mėnesį reikėtų pakirpti nagučius, reguliariai apžiūrėti, ar ausys ir akys yra švarios.
Nors mažieji pudeliai yra labai aukšto intelekto šunys, tačiau juos svarbu tinkamai dresuoti. Mažiems šuniukams yra būtina socializacija, vertėtų lankyti bendrojo paklusnumo pamokas, o vėliau galima išbandyti įvairų šunų sportą. Pudeliai yra imlūs įvairiai veiklai, todėl puikiu pasirinkimu gali būti šunų vikrumo sportas „Agility“, šokiai su šunimis ir triukai „Freestyle“, ir t.t. Svarbu yra tai, kad augintinis gautų pakankamai fizinės ir protinės veiklos, nes tik tokiu atveju jis augs ne tik sveikas, bet taip pat ir laimingas.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Lengvai prisitaiko prie karšto ar šalto klimato;
- Lengvai dresuojamas;
Trūkumai
- Kailiui reikia kasdienės priežiūros (kerpamas).