Vidurinės Azijos aviganis (Central Asian Shepherd)

Vidurinės Azijos aviganis (Central Asian Shepherd)

Veislė: Vidurinės Azijos aviganis
Kilmės šalis: Rusija
Paskirtis: Galvijų sarginis šuo
Spalvos: Įvairios spalvos: balta, juoda, pilka, kerša, kreminė, ruda, marga
Charakteris Nepriklausomas, smalsus, prisitaikantis, stiprus, ramus, ne itin bendraujantis, mėgstantis būti nuošaliai
Ūgis: 60-71 cm
Svoris: 37-50 kg
Ilgaamžiškumas: 9-11 metų
Kiti pavadinimai: Centrinės Azijos aviganis, Central Asian Shepherd, Alabai
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Vidurinės Azijos aviganis – savimi pasitikintis, ramus ir darbštus šuo, pasižymintis kantrybe ir tolerancija. Nors tai yra gana savarankiški šunys, tačiau labai prisiriša prie savo šeimos. Vidurinės Azijos aviganis noriai žaidžia su vaikais, yra pasiryžęs juos ginti ir globoti. Tai yra labai stipraus charakterio šunys, kuriems reikia tvirto šeimininko. Svarbu, kad šuo nuo mažumės suprastų, kad šeimininkas yra gaujos lyderis, kurį privalu gerbti ir besąlygiškai jam paklusti. Vidurinės Azijos aviganis gali būti labai nuolankus šuo, bet tik tada, jei šeimininkas žino, kas yra lyderystė be jokio smurto.

centrines azijos aviganis Central Asian Shepherdvidurines azijos aviganis Central Asian Shepherd

Veislės istorija

Vidurinės Azijos aviganiai yra laikomi viena seniausių šunų veislių, susiformavusi natūralios atrankos būdu. Spėjama, kad šiai veislei gali būti maždaug 4000 metų. Vidurinės Azijos aviganių protėviai buvo paplitę nuo Kaspijos jūros regiono iki Kinijos, ir nuo Uralo kalnų pietinės pusės iki Afganistano. Šie šunys buvo auginami galvijų, vežimų ir namų sargybai – jie pasižymėjo tikrai puikiomis sargybos savybėmis. Vidurinės Azijos aviganiais ypatingai žavėjosi Julijus Cezaris ir Aleksandras Makedonietis. Per daugybę metų veislė smarkiai nepakito – iki šių dienų yra išlikę pagrindiniai Vidurinės Azijos aviganių būdo bruožai. Pirmasis šių šunų veislės standartas buvo aprašytas 1926 metais, naujausias veislės standartas patvirtintas 2003 metais.

centrines azijos aviganis Central Asian Shepherdvidurines azijos aviganio suniukas baltas

Vidurinės Azijos aviganis: išvaizda

Vidurinės Azijos aviganių išvaizda gali kiek skirtis, priklausomai nuo to, iš kokio regiono jie yra kilę. Šios veislės šunys yra paplitę po visą Vidurinę Aziją, todėl čia galima rasti skirtingų šios veislės šunų tipų. Vidurinės Azijos aviganiai yra gana stambūs, raumeningi ir aukšti šunys: patinų aukštis ties ketera gali siekti 65-78 cm, patelių – 60-69 cm. Patinai yra stambesni, sveria 50-79 kg, patelės – nuo 45 iki 65 kg. Vidurinės Azijos aviganiams yra būdinga elastinga stora oda, plokščia kakta. Galva primena lygiašonį trikampį, akys yra gana toli viena nuo kitos, apvalios, tamsios. Ausys trikampio formos, prigludusios, siekiančios skruostus (ausys, kaip ir uodega, nuo 2013 metų nėra kerpamos). Kaklas trumpas ir raumeningas, krūtinė plati, šonkauliai apvalūs. Uodega ilga, pjautuvo formos, nuleista uodega siekia kulno sąnarį. Kailis labai tankus ir šiurkštus, skiriami du kailio tipai – ilgas ir trumpas. Vidurinės Azijos aviganiai gali būti įvairių spalvų – juodi, tigriniai, balti, rusvai dėmėti, ir t.t. Neleistina melsvai pilka spalva.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (21 balsai (-ų))