Airių seteris (Irish Setter)

Airių seteris (Irish Setter)

Veislė: Airių seteris
Kilmės šalis: Airija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos:  Rusvai daudona, raudona, kaštoninė
Charakteris Guvus, aktyvus, energingas, linksmas, meilus, prieraišus, nepriklausomas.
Ūgis:  63-69 cm
Svoris:  26-33 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai:  Raudonasis seteris, Irish Setter
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:  7-8 šuniukai

Airių seteris kartais dar vadinamas raudonuoju spanieliu – panašumas į šios veislės šunis yra tiesiog akivaizdus, o išskirtinis airių seterių bruožas neabejotinai yra raudonmedžio spalvos kailis. Airių seteriai yra labai draugiški šunys, kurie mėgsta leisti laiką žmonių apsuptyje. Vis dėlto, dėl stipraus medžioklės instinkto šios veislės šunys ne visada sutaria su katėmis ir kitais už save smulkesniais gyvūnais. Jei planuojate laikyti ir daugiau augintinių, geriausia prie jų šunį pratinti dar nuo mažumės. Airių seteris reikalauja gana didelio fizinio aktyvumo, tad šios veislės šunys yra tinkami tik aktyviems žmonėms.

Airių seteriai (Irish Setter)airiu seteris Irish Setters

Veislės istorija

Airių seteriai buvo išveisti maždaug XVIII amžiuje. Teigiama, kad veislė buvo išvesta sukryžminus spanielius, škotų seterius ir ispanų pointerius. Iš pradžių veislė buvo vadinama Modder Rhu, kas išvertus iš gėlų kalbos reikštų „raudonasis šuo“. Šie šunys talkininkaudavo atnešant sumedžiotą grobį: tai buvo labai entuziastingi ir greiti šunys, kurie puikiai pasitarnaudavo medžiotojams. Vienas pirmųjų airių seterių veisėjų buvo Morisas O`Konoras, kuris 1779 metais nuomodavo sodybas šių šunų dresavimui. Pirmieji airių seteriai buvo kaštoniniai su baltomis dėmėmis, kai kurie jų turėjo juodą snukį, tačiau laikui bėgant juoda airių seterių spalva visiškai išnyko. Airijos veisėjai siekė išvesti tokią šunų veislę, kuri galėtų vykdyti sumedžiotų gyvūnų paiešką ne tik pievose, bet ir tankiuose krūmynuose ir pelkėse. XIX amžiuje balti airių seteriai su rudomis dėmėmis buvo praktiškai išnykę, tačiau šių spalvų atgaivinimo imtasi gerokai vėliau – tik 1920 metais. 1962 metais airių seteriai tapo žvaigždėmis – 1962 metais „Disney“ kino studija sukūrė filmą, kuriame airių seteriui teko pagrindinis vaidmuo. Kiek vėliau šie šunys neretai tapdavo ir reklaminiais veidais (atsiprašome, snukiais).

Airių seteriai (Irish Setter)Airių seteriai (Irish Setter)

Airių seteris: išvaizda

Patinų idealus ūgis ties ketera – 68,5 cm, patelių – 63,5 cm. Patinai sveria maždaug 32 kilogramus, patelės – apie 27 kg. Airių seterių galva yra ilga, paprastai yra dvigubai ilgesnė nei atstumas tarp ausų. Akys vidutinio dydžio, migdolo formos, tamsiai rudos (kartais gali būti ir kiek šviesesnio rudo atspalvio). Ausys išaugusios akių lygyje arba žemiau, ilgos, prigludusios. Nosis gali būti juodos arba šokolado spalvos, lūpos krašto linija beveik sudaro kvadratą, sąkandis žirkliškas. Kailis vidutinio ilgio, tiesus, raudonmedžio spalvos arba baltas su rudomis dėmėmis. Juodos spalvos priemaišos nėra leistinos. Ant galvos ir priekinių kojų dalies kailis yra trumpesnis nei kitose kūno vietose.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (28 balsai (-ų))