Veislė: | Airių seteris |
Kilmės šalis: | Airija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Rusvai daudona, raudona, kaštoninė |
Charakteris | Guvus, aktyvus, energingas, linksmas, meilus, prieraišus, nepriklausomas. |
Ūgis: | 63-69 cm |
Svoris: | 26-33 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-13 metų |
Kiti pavadinimai: | Raudonasis seteris, Irish Setter |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: | 7-8 šuniukai |
Airių seteris kartais dar vadinamas raudonuoju spanieliu – panašumas į šios veislės šunis yra tiesiog akivaizdus, o išskirtinis airių seterių bruožas neabejotinai yra raudonmedžio spalvos kailis. Airių seteriai yra labai draugiški šunys, kurie mėgsta leisti laiką žmonių apsuptyje. Vis dėlto, dėl stipraus medžioklės instinkto šios veislės šunys ne visada sutaria su katėmis ir kitais už save smulkesniais gyvūnais. Jei planuojate laikyti ir daugiau augintinių, geriausia prie jų šunį pratinti dar nuo mažumės. Airių seteris reikalauja gana didelio fizinio aktyvumo, tad šios veislės šunys yra tinkami tik aktyviems žmonėms.
Airių seteris: veislės istorija
Airių seteriai buvo išveisti maždaug XVIII amžiuje. Teigiama, kad veislė buvo išvesta sukryžminus spanielius, škotų seterius ir ispanų pointerius. Iš pradžių veislė buvo vadinama Modder Rhu, kas išvertus iš gėlų kalbos reikštų „raudonasis šuo“. Šie šunys talkininkaudavo atnešant sumedžiotą grobį: tai buvo labai entuziastingi ir greiti šunys, kurie puikiai pasitarnaudavo medžiotojams. Vienas pirmųjų airių seterių veisėjų buvo Morisas O`Konoras, kuris 1779 metais nuomodavo sodybas šių šunų dresavimui. Pirmieji airių seteriai buvo kaštoniniai su baltomis dėmėmis, kai kurie jų turėjo juodą snukį, tačiau laikui bėgant juoda airių seterių spalva visiškai išnyko. Airijos veisėjai siekė išvesti tokią šunų veislę, kuri galėtų vykdyti sumedžiotų gyvūnų paiešką ne tik pievose, bet ir tankiuose krūmynuose ir pelkėse. XIX amžiuje balti airių seteriai su rudomis dėmėmis buvo praktiškai išnykę, tačiau šių spalvų atgaivinimo imtasi gerokai vėliau – tik 1920 metais. 1962 metais airių seteriai tapo žvaigždėmis – 1962 metais „Disney“ kino studija sukūrė filmą, kuriame airių seteriui teko pagrindinis vaidmuo. Kiek vėliau šie šunys neretai tapdavo ir reklaminiais veidais (atsiprašome, snukiais).
Airių seteris: išvaizda
Patinų idealus ūgis ties ketera – 68,5 cm, patelių – 63,5 cm. Patinai sveria maždaug 32 kilogramus, patelės – apie 27 kg. Airių seterių galva yra ilga, paprastai yra dvigubai ilgesnė nei atstumas tarp ausų. Akys vidutinio dydžio, migdolo formos, tamsiai rudos (kartais gali būti ir kiek šviesesnio rudo atspalvio). Ausys išaugusios akių lygyje arba žemiau, ilgos, prigludusios. Nosis gali būti juodos arba šokolado spalvos, lūpos krašto linija beveik sudaro kvadratą, sąkandis žirkliškas. Kailis vidutinio ilgio, tiesus, raudonmedžio spalvos arba baltas su rudomis dėmėmis. Juodos spalvos priemaišos nėra leistinos. Ant galvos ir priekinių kojų dalies kailis yra trumpesnis nei kitose kūno vietose.
Airių seteris: charakteris
Airių seteriai mėgsta vaikų kompaniją, su jais visuomet žaidžia labai entuziastingai, bet kartu ir atsargiai. Šios veislės šunys labai prisiriša prie savo šeimos, ir vertina kiekvieną jos narį. Airių seteris nepraleidžia progos susipažinti ir su kitais šunimis, paprastai nerodo dominavimo ženklų. Jei airių seteris nuobodžiauja, jie gali imti be saiko loti (ypatingai tada, jei lieka vieni namuose).
Airių seteriai yra augintiniai, kurie reikalauja tikrai nemažai dėmesio – svarbu tai, kad su jais būtų pakankamai bendraujama, užtikrinama pakankama fizinė ir protinė veikla. Kartais problemų kyla tada, kai šeimininkai nelavina šuns proto –15 minučių protinės veiklos prilygsta maždaug 3 valandoms pasilakstymų lauke!
Šios veislės šunys išlieka žaismingi visą savo gyvenimą, todėl šeimininkai turi pagalvoti, kur būtų galima nukreipti augintinio energiją – airių seteriams puikiai sekasi šunų vikrumo sportas (Agility), taip pat galima išbandyti ir kitos rūšies šunų sportą. Jei užtikrinamas pakankamas augintinio fizinis ir protinis krūvis, galite būti garantuoti, kad augintinis namuose bus visiškai ramus.
Airių seteris: priežiūra
Airių seteris yra ištvermingas šuo, pasižymintis gana stipria sveikata. Šie šunys nėra linkę į alergijas, žiemą jų nereikia rengti, o airių seteriams būdingų ligų taip pat nėra labai daug.
Sterilizacija ar kastracija turi būti atliekama tik tada, kai tai yra būtina: po tokios chirurginės intervencijos kalėms neretai pasireiškia šlapimo nelaikymas, abiejų lyčių šunų kailis pakinta, tampa negražiai pūkuotas.
Nors airių seteris nėra išrankus maistui, tačiau svarbu parinkti tinkamą ėdalą ir jo be reikalo nekeisti – šios veislės šunys jautriai reaguoja į mitybos pokyčius. Svarbu augintinio neperšerti, nes jis gali imti tukti, o po šėrimo porą valandų neveskite augintinio į lauką ir neužsiimkite su juo aktyvia veikla, nes galimas skrandžio užsisukimas (tokiu atveju prireikia operacijos).
Renkantis veislyną svarbu įsitikinti, kad vados šuniukų tėvams (pageidautina – ir protėviams) buvo atlikti displazijos tyrimai, nes tai yra paveldima liga, kuri būdinga šios veislės atstovams.
Didelio dėmesio pareikalaus airių seterio kailis – reikalingas kasdienis šukavimas, nes priešingu atveju kailis ims veltis. Reikėtų periodiškai pakirpti kailį už ausų ir tarp letenų padų. Jei šuo neruošiamas parodoms, šiltuoju metų laiku kailis gali būti trumpinamas – tai galima atlikti namuose arba profesionalioje šunų kirpykloje. Taip pat svarbu reguliariai patikrinti ausis – kaip ir kitiems nulėpausiams šunims, airių seteriams būdingi ausų uždegimai.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Draugiškas su kitais šunimis.
Trūkumai
- Reikalaujantis nemažai priežiūros;
- Reikalingas didelis fizinis aktyvumas.