Veislė: | Borderkolis |
Kilmės šalis: | Didžioji Britanija |
Paskirtis: | Namų šuo, aviganis, bandšunis |
Spalvos: | Juoda ir balta, ruda ir balta, juoda ir pilka, juoda, trijų spalvų |
Charakteris | Protingas, sumanus, gyvybingas, energingas, nenuilstantis, budrus, lengvai dresuojamas, prieraišus, klusnus, norintis įtikti savo šeimininkui |
Ūgis: | 46-54 cm |
Svoris: | 14-22 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-15 metų |
Kiti pavadinimai: | Border Collie |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: | 6-8 šuniukai |
Borderkolis – vikrus ir sumanus šuo. Be to, šios veislės šunys tituluojami protingiausiais. Borderkoliai visada pasiruošę dirbti, tačiau tada, kai negauna pakankamo fizinio krūvio, užsiima „saviveikla“, ko tikrai nepageidauja nė vienas šunų augintojas.
Borderkolis yra visiškai atsidavęs savo šeimininkui, lengvai pasiduoda dresūrai. Labai stiprus šių šunų ganymo instinktas. Jei nebūsite pakankamai vikrus, šuo, baksnodamas snukiu į kojas, gali jus raginti veikti. Jei tokie raginimai nepadės, borderkolis tikrai susiras kitos veiklos. Tik klausimas... ar tai tikrai patiks šeimininkui?
Borderkolis: veislės istorija
Borderkoliai kilo iš persų aviganių. Spėjama, kad veislė atsirado maždaug 1700 metais, tačiau iki pat 1975 metų neturėjo dabartinio pavadinimo. Borderkoliai buvo išvesti Anglijos ir Škotijos pasienio regione. Šios veislės šunys buvo tiesiog nepakeičiami avių ganytojai, ganymo instinktas yra stiprus iki šiol. Ilgą laiką jie buvo veisiami būtent darbui su avimis, nes jie tam turi tikrą talentą!
Šiandien yra itin vertinamos borderkolių darbinės savybės – jiems puikiai sekasi šunų sportas ir kiti „šuniški reikalai“ – svarbu tik tai, kad jiems būtų tinkamai parodoma, kaip ir ką reikia atlikti. Sumanumo jiems tikrai nestinga, todėl dauguma veisėjų rūpinasi, kad šios veislės šunys būtų pasirenkami dėl jų darbinių savybių, bet ne dėl grožio (kurio, beje, borderkoliams tikrai nestinga).
Borderkolis: išvaizda
Borderkolis - tai vidutinio dydžio, atletiškas ir judrus šuo, jo kūnas sudaro tvirto šuns įspūdį, galva proporcinga kūnui. Šuns ūgis ties ketera siekia 46-54 cm, svoris svyruoja nuo 14 iki 22 kg. Borderkolio galva yra vidutinio dydžio, link nasrų siaurėja. Kaukolė ir nasrai yra beveik tokio paties ilgio. Nasrai yra labai tvirti, smailėjantys, sąkandis žirklinis. Nosies spalva visada dera prie kailio spalvos, nosis su plačiomis šnervėmis. Akys nutolusios viena nuo kitos, vidutinio dydžio, ovalios, rudos arba mėlynos. Ausys vidutinio dydžio, stačios, arba pusiau stačios, jų galiukai nulinkę į priekį. Uodega ilga, siekianti kulkšnis, užriestu galiuku. Uodega laikoma nuleista, tačiau kai šuo džiaugiasi, gali būti šiek tiek pakelta. Borderkolių kailis gali būti dviejų tipų – tiesus ir šiurkštus arba banguotas ir švelnus. Nesvarbu, koks bus kailio tipas, kailis turi būti tankus, nepralaidus vandeniui, dvisluoksnis. Pavilnė – trumpa, tanki ir minkšta. Šiurkštaus kailio borderkoliai turi vidutinio ilgio kailį. Ant krūtinės, šlaunų ir priekinių letenų vidinių pusių kailis yra ilgesnis, prie ausų, ant pėdų ir snukio kailis trumpesnis ir švelnesnis. Švelnaus kailio borderkolių kailis yra gana trumpas, priekines letenas, šlaunis ir krūtinę puošia „plunksnelės“. Borderkoliai gali būti juodai balti, rudai balti, juodai pilki, visiškai juodi arba trijų spalvų.
Borderkolis: charakteris
Borderkoliai puikiai sutaria su vaikais ir kitais gyvūnais, tačiau netinkamai prižiūrimas šuo gali imti vaikus „ganyti“. Šios veislės šunys yra labai smalsūs ir energingi, labiausiai tinka aktyviems žmonėms. Borderkolis mielai bėgios kartu su šeimininku, nešios numestą kamuoliuką ar frisbio lėkštę, jį galėsite išmokyti įvairių triukų... Bet dirbti reikės nemažai. Netinkamai auklėjamas borderkolis gali tapti irzlus ir užsiimantis destruktyvia veikla.
Šios veislės šunys gali gyventi ir nuosavame name, ir bute, tačiau tikrai neužteks vien tik išleisti šunį į kiemą – įvairioje veikloje turėsite dalyvauti kartu su šunimi. Jei jūsų visą dieną nebūna namuose, borderkoliui bus nuobodu. Galite labai nustebti, kaip vienas šuo gali nuniokoti namus!
Dresūra borderkoliams yra būtina, naujas komandas jie greitai perpranta ir išmoksta. Borderkoliai pasižymi noru įtikti savo šeimininkui, todėl dresuoti šios veislės šunis – vienas malonumas. Dresūra rekomenduojama užsiimti nuo mažumės.
Borderkolis: sveikata ir priežiūra
Borderkoliai yra laikomi viena sveikiausių šunų veislių, paveldimų ligų pasitaiko itin retai. Besivystant gali pasireikšti šlaunikaulio displazija, progresuojanti tinklainės atrofija, epilepsija, tačiau šios ligos nėra dažnos.
Borderkoliams reikalingas labai didelis fizinis aktyvumas. Tikrai neužteks kelių minučių pasivaikščiojimų – borderkolis iš jūsų tikėsis daugiau, kur kas daugiau! Šios veislės šunys yra imlūs įvairiai veiklai, dalyvauja šunų vikrumo (Agility) ir kitose šunų varžybose, kuriose neretai laimi prizines vietas. Šeimininkas turi būti nusiteikęs darbui ir pramogoms – tik tokiu atveju būsite darnus duetas. Jei borderkolis negaus pakankamai veiklos, gali atsirasti nervinis tikas ar kiti sveikatos sutrikimai. Prieš įsigydami tokį šunį turėtumėte gerai pagalvoti, ar galėsite jam skirti pakankamai dėmesio. Taip pat svarbu užtikrinti tinkamą borderkolio mitybą, nėra tinkamas daug angliavandenių turintis maistas, nes tai dar labiau didina energingumą. Šukuoti rekomenduojama kartą per savaitę, šėrimosi laikotarpiu – kasdien. Maudyti pagal poreikį (persistengti tikrai nereikia).
Didžiausia klaida, kurią galite padaryti – tai rinktis šunį pagal jo išvaizdą. Taip, borderkoliai tikrai gražūs, tačiau jų darbinės savybės turėtų būti svarbiau už tai. Borderkolis tikrai nėra tas šuo, kuris norės gulėti ant sofos. Jis norės dirbti ir dirbti, o vėliau – žaisti, žaisti, žaisti! Kai kurie borderkoliai net užmiega su kamuoliuku nasruose, todėl nėra sunku atspėti, kas jiems dažniausiai sapnuojasi..
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Labai protingas, sumanus;
- Lengvai dresuojamas, greitai išmoksta naujas komandas ir visada stengiasi įtikti šeimininkui;
- Geros sveikatos;
- Geras sarginis šuo.
Trūkumai
- Reikalingas didelis fizinis aktyvumas. Neišsilakstęs borderkolis gali elgtis negražiai, kandžiotis, vaikyti kitus šunis ar kates;
- Retais atvejais kamuoja paveldimos akių ligos;
- Dažnai ausys jautrios garsams. Gali labai bijoti petardų, griaustinio ir panašių dalykų.