Ilgaplaukis kolis (Rough Collie)

Ilgaplaukis kolis (Rough Collie)

Veislė: Ilgaplaukis kolis
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Įvairūs rudi atspalviai su balta, trispalvis: juoda, ruda, balta, šėma su balta
Charakteris: Ramus, protingas, užjaučiantis, švelnus, draugiškas, santūrus, klusnus, lengvai dresuojamas, judrus, ištikimas, sargus. Ilgaplaukis kolis puikus šeimos šunys, geras vaikams, noriai su jais žaidžia ir nekelia pavojaus
Ūgis: 51-61 cm
Svoris: 20-30 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai: Škotų aviganis, Rough Collie
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Ilgaplaukis kolis daugybei žmonių yra pats gražiausias šuo, tačiau pavergia ne tik kolių išvaizda, bet taip pat ir jų charakteris. Ilgaplaukiai koliai pasižymi sumanumu ir ištikimybe, tačiau, kaip ir kitiems šunims, jiems yra reikalingas tinkamas mokymas. Nors po pasirodžiusio filmo apie Lesę ilgaplaukiai koliai sulaukė milžiniško populiarumo, tačiau tai šunims tikrai nebuvo į naudą – įsigiję kolį neretai tikėjosi, kad jis bus pats savaime protingas, ir vos gavęs nurodymą, iš karto imsis jį vykdyti. Deja, realybė yra kitokia – norintys turėti paklusnų augintinį turi investuoti nemažai savo laiko ir pastangų.

Ilgaplaukiai koliai Rough CollieIlgaplaukis kolis (Rough Collie)

Veislės istorija

Manoma, kad koliai – labai sena šunų veislė. Spėjama, kad jie 50 m. pr. Kr. lydėjo romėnų užkariautojus, o XIII amžiuje šie šunys gyveno Islandijoje, iš kur vėliau pateko į Škotiją. Ilgaplaukių kolių veislė galutinai susiformavi maždaug XVIII amžiuje. Šešioliktame amžiuje koliai ganydavo avis kalnuose, kur šie šunys tapo dar savarankiškesni už vokiečių aviganius, kurie ganydavo lygumose. Koliai mokėjo surasti ir parginti net ir labai toli nuklydusią avį, todėl šie šunys buvo ypatingai vertinami. Ilgą laiką veislė nebuvo žinoma už Škotijos ribų, tačiau vėliau jie išpopuliarėjo visame pasaulyje. Veislės pavadinimas yra siejamas su juodomis avimis, kurias šie šunys ganydavo (ang. Colley). 1860 metais karalienė Viktorija labai susižavėjo šiais šunimis, todėl kelis jų pasiėmė į Vindzoro pilį (tuo laikotarpiu koliai buvo vadinami škotų aviganiais). Netrukus šie šunys pasirodė Birmingemo šunų bendruomenės parodoje, o 1878 metais veislė buvo pristatyta ir Amerikoje vykusioje parodoje. 1940 metais koliai pasiekė populiarumo viršūnę, kai buvo pradėtas rodyti filmas apie Lesę.

Ilgaplaukis kolis Rough CollieIlgaplaukis kolis (Rough Collie)

Ilgaplaukis kolis: išvaizda

Ilgaplaukis kolis yra vidutinio dydžio šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 56-61 cm, patelių – nuo 51 iki 56 cm. Paprastai šios veislės šunys sveria nuo 20 iki 30 kilogramų, jų kojos ilgos, galva siaura ir elegantiška, ausys pusiau stačios su užlenktais galiukais. Dabartinės ilgaplaukių kolių veisimo linijos įvairiose šalyse yra skirtingos: pavyzdžiui, JAV veisiami koliai yra stambesni, ilgesniu snukiu ir glotnesniais plaukais, o Europoje veisiamų kolių riba tarp kaktikaulio ir nasrų yra ryškesnė. Ilgaplaukių kolių plaukai yra kieti, tankūs ir ilgi, pavilnė minkšta ir labai tanki. Ilgaplaukiai koliai gali būti juodai balti, juodai rusvi, trispalviai – juodos, rusvos ir baltos spalvos. Amerikiečių koliai dažniausiai turi baltą dėmę, o europietiški – labai retai.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (14 balsai (-ų))