Žiurkinis terjeras (Rat Terrier)

Žiurkinis terjeras (Rat Terrier)

 

Veislė: Žiurkinis terjeras
Kilmės šalis: JAV
Paskirtis: Medžioklinis
Spalvos: Įvairios spalvos: margi, juodi su įrudžiu, mėlyni, šokolado, citrininės arba apelsinų spalvos
Charakteris Labai aktyvus, gyvybingas, protingas, budrus, prieraišus, kartais užsispyręs
Ūgis:
Nykštukinis 21-36 cm
Standartinis 36-54 cm
Svoris:
Nykštukinis 3-4 kg
Standartinis 5-15 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Rat Terrier, American Rat Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Žiurkinis terjeras – nedidelis šuo, kuris yra draugiškas su žmonėmis, gali susibendrauti su katėmis ir kitais šunimis. Nors šios veislės šunys yra nedideli, tačiau jie reikalauja didelio fizinio aktyvumo. Tai yra bebaimiai šunys, kurie labai prisiriša prie savo šeimininko ir prireikus gali narsiai jį ginti. Žiurkiniai terjerai yra labai švelnūs su visais šeimos nariais, o su vaikais gali dūkti valandų valandas!

ziurkinis terjeras Rat Terrier 2

Žiurkinis terjeras: veislės istorija

Žiurkiniai terjerai į JAV buvo atvežti iš Didžiosios Britanijos, tačiau tuo laikotarpiu šie šunys atrodė gerokai kitaip nei dabar. Amerikiečiai žiurkinius terjerus laiko savo veisle, nes būtent čia buvo išveistas dabartinis žiurkinių terjerų standartas. Teigiama, kad aštrią uoslę žiurkiniai terjerai paveldėjo iš biglių, o greitį – iš vipetų. Maždaug 1920 metais žiurkiniai terjerai buvo pradėti kryžminti su miniatiūriniais foksterjerais ir dėl to tapo tokie maži. Ilgą laiką žiurkiniai terjerai talkininkavo ūkininkams, nes dėl drąsos, stiprių žandikaulių ir greičio, šios veislės šunys buvo puikūs žiurkių, ir kitų smulkių žvėrelių medžiotojai. Šiandien žiurkiniai terjerai yra laikomi kaip kambariniai augintiniai, kurie yra puikūs šeimos bičiuliai ir nepakeičiami kompanionai.

Žiurkinis terjeras: išvaizda

Žiurkiniai terjerai gali būti standartiniai arba nykštukiniai. Standartiniai šios veislės atstovai ties ketera yra 36-54 cm ūgio, nykštukiniai – 21-36 cm. Standartiniai žiurkiniai terjerai sveria 5-15 kg, nykštukiniai kur kas mažiau – nuo 3 iki 4 kg. Žiurkinių terjerų kailis yra trumpas ir glotnus, blizgus. Šios veislės šunys gali būti įvairių spalvų: margi, juodi su įrudžiu, mėlyni, šokolado, citrininės arba apelsinų spalvos. Kartais žiurkiniai terjerai palaikomi Džeko Raselo terjerais ar foksterjerais, tačiau šių veislių šunų augintojai sutiks, kad išvaizda gerokai skiriasi. Paprastai žiurkinių terjerų ausys yra stačios, bet taip pat gali būti ir nulinkusios. Uodega gali būti įvairaus ilgio, dažniausiai siekia 5-7,5 cm. Šie nedideli šuniukai yra gana tvirto sudėjimo, raumeningi, su gilia krūtine. Žiurkinių terjerų pečiai platūs, o letenos – tvirtos ir stiprios.

Žiurkinis terjeras: charakteris

Žiurkiniai terjerai yra protingi šunys, tačiau kartais būna užsispyrę. Jei yra laiku socializuojami, šios veislės šunys puikiai sutaria su visais šeimos nariais, taip pat ir su kitais gyvūnais. Su nepažįstamaisiais žiurkiniai terjerai gali būti gana agresyvūs. Jie visiškai neturi baimės jausmo, nesijaučia tokie maži, kokie yra iš tiesų. Jei šuo yra tinkamai auklėjamas, gali išmokti gražiai sutarti ir su visais sutiktaisiais. Žiurkinių terjerų protas yra labai aštrus, tad tuomet, jei šuo negaus pakankamo fizinio ir protinio krūvio, tikrai susiras sau pramogų. Šios veislės šunims yra būdingos terjerų savybės. Jiems labai patinka kasti – jei žiurkinis terjeras turės galimybę tai daryti, būtinai ja pasinaudos. Šių šunų augintojai neretai skundžiasi išraustu kiemu, tačiau su prigimtini nepakovosite! Galite tik slopinti šį įprotį ar nukreipti jį kita linkme.. Taip pat galima kieme skirti vieną vietelę, kurią šuo gali nevaržomas kasti – to išmokyti nebus labai sudėtinga. Jei žiurkinį terjerą paleisite į kiemą, būkite kartu su juo – šie šunys gali prasikasti „pabėgimo olą“, o nubėgti gali tikrai labai toli. Be to, šios veislės šunys yra labai sportiški, gali iššokti į gana didelį aukštį (nuosavo kiemo tvora turėtų būti bent dviejų metrų aukščio) Žiurkiniai terjerai loja labai garsiai, todėl prieš įsigydami šios veislės šunį gerai pagalvokite, ar netrukdysite kaimynams. Ne visiems šios šuns savybės yra priimtinos, todėl toks šuo – ne kiekvienam. Vis dėlto, žiurkiniai terjerai yra imlūs dresūrai, todėl juos tikrai galima išmokyti gerų manierų.

ziurkinis terjeras Rat Terrier 3

Žiurkinis terjeras: priežiūra

Nors žiurkiniai terjerai yra gana sveika šunų veislė, tačiau šiems šunims taip pat yra būdingos tam tikros ligos. Jei svarstote įsigyti žiurkinį terjerą, svarbu pasirinkti patikimą veislyną, kuriame įsigysite sveiką augintinį. Šios veislės šunims kartais pasireiškia alkūnės displazija, klubo sąnario displazija, taip pat ir hipotirozė (skydliaukės sutrikimas). Jei žiurkinis terjeras yra sveikas, jis nereikalauja didelės priežiūros. Rekomenduojama 2-3 kartus per savaitę valyti šuniui dantis, kas savaitę patikrinti ausis. Šukuoti žiurkinį terjerą reikėtų kartą per savaitę (tam labiausiai tinka minkštas šepetys). Žiurkiniai terjerai labiausiai šeriasi rudenį ir pavasarį, kalytės labiau šeriasi po gimdymo. Maudyti žiurkinį terjerą vertėtų tik tada, kai tai yra būtina. Svarbu pasirūpinti ankstyva šios veislės šunų socializacija, užsiimti dresūra ir užtikrinti pakankamą fizinį aktyvumą. Kadangi šie šunys tiesiog dievina kasti ir jiems sunku atsikratyti šio įpročio, reikėtų tam paskirti tam tikrą vietą – taip apsaugosite kiemą nuo daugybės duobių. Žiurkiniai terjerai nėra labai reiklūs, jie puikiai prisitaiko ir prie karšto, ir prie šalto klimato.

Tinkamai prižiūrimi žiurkiniai terjerai gyvena maždaug 12-14 metų. Jei skirsite pakankamai lako šuns auklėjimui, turėsite tikrai puikų bičiulį, kuris jums visada mielai palaikys kompaniją. 

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai prisitaiko prie karšto ar šalto klimato;

Trūkumai

  • Reikia didelio fizinio aktyvumo;
  • Labai mėgsta kasti, tad gali išrausti visą kiemą duobėmis;
  • Garsiai loja;
  • Kartais pasireiškia alkūnės displazija, klubo sąnario displazija ir hipotirozė (skydliaukės sutrikimas).

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.