Valų springerspanielis (Welsh Springer Spaniel)

Valų springerspanielis (Welsh Springer Spaniel)
Veislė: Valų springerspanielis
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo, paukštšunis
Spalvos: Raudona ir balta
Charakteris Aktyvus, nepriklausomas, žaismingas, meilus, draugiškas, ištikimas, ištvermingas, uolus
Ūgis: 43-48 cm
Svoris: 16-20 kg
Ilgaamžiškumas: 11-14 metų
Kiti pavadinimai: Welsh Springer Spaniel
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Valų, arba Velso springerspanielis – tai viena seniausių Anglijos ir Velso veislių, kuri pavadinta pastarosios kunigaikštystės vardu. Dažnas šunų mylėtojas šios veislės atstovus įvardija kaip gražiausius spanielius, tačiau, kaip sakoma, dėl skonio ginčytis neverta. Valų springerspanieliai yra medžiokliniai šunys, kuriems yra būdingas nepriklausomas charakteris, taigi, dresūra gali pareikalauti tikrai nemažai pastangų. Šios veislės atstovai yra draugiški ir prieraišūs savo šeimos nariams, tačiau nepažįstamieji valų springerspanieliams nekelia jokio pasitikėjimo – šie šunys jų atžvilgiu gali būti įtarūs ar net agresyvūs.

Valų springerspanielis (Welsh Springer Spaniel)

Veislės istorija

Šiuo metu nėra žinoma tiksli valų springerspanielių kilmės data, tačiau spėjama, kad XVI amžiuje veislė jau egzistavo. 1570 metų piešiniuose jau buvo galima pamatyti į valų springerspanielius labai panašių šunų, tačiau tuo laikotarpiu ši veislė buvo vadinama valų starteriais. Valų springerspanieliai buvo naudojami pavasario žaidimuose bei medžioklėje su sakalais. Kiek vėliau veislė buvo įgijusi ir kitų pavadinimų – šie šunys buvo vadinti valų spanieliais arba valų kokeriais. XIX amžiuje buvo išskirtos kelio spanielių rūšys – anglų, valų ir Devonšyro spanieliai. Vis dėlto, tuo laikotarpiu vienintelis išvardintų veislių skiriamasis bruožas buvo šunų dydis. Vėliau spanieliai ėmė sparčiai populiarėti, todėl imtasi skirtingų veislių gryninimo. Atskira valų springerspanielių veislė buvo pripažinta 1902 metais. Po Pirmojo pasaulinio karo valų springerspanielių veislė praktiškai išnyko, todėl imtasi jos atgaivinimo kryžminant likusius veislės atstovus (tiesa, buvo likę tik tie šunys, kurie neturėjo kilmės dokumentų). Taigi, šiuolaikinė valų springerspanieliai gerokai skiriasi nuo savo protėvių.

Valų springerspanielis (Welsh Springer Spaniel)

Valų springerspanielis: išvaizda

Valų springerspanielis yra vidutinio dydžio šuo – kalių aukštis ties ketera siekia 43-46 cm, o patinų – nuo 46 iki 48 cm. Įprastai šios veislės šunys sveria nuo 16 iki 20 kilogramų – kalytės paprastai yra ne tik žemesnės, bet ir smulkesnės. Valų springerspanielio kūnas yra beveik kvadrato formos – kūnas yra vos ilgesnis už aukštį ties ketera.  Ausys gana nedidelės, vynuogių kekės formos, nusvirusios. Nosis juodos arba rudos spalvos, akys vidutinio dydžio, rudos. Dantys tvirti, sąkandis žirkliškas. Kailis vidutinio ilgio, tiesus, papilvė, krūtinė, ausys  ir užpakalinė kūno dalis apaugusi ilgesniais plaukais. Leistina kailio spalva – raudona su balta.

valu springerspanielio suniukas Welsh Springer Spaniel

Valų springerspanielis: charakteris

Valų springerspanieliai yra labai aktyvūs ir žaismingi šunys. Šios veislės atstovai labai prisiriša prie savo šeimos narių, tačiau nepažįstamaisiais nepasitiki. Labai svarbu nuo mažumės tinkamai auklėti šunį, nes tokiu atveju bus galima išvengti agresyvaus elgesio, kai į namus atvyksta svečių. Valų springerspanieliai noriai bendrauja su vaikais, su jais elgiasi labai švelniai, kantriai ištveria jų nedideles išdaigas. Jei namuose yra kitų gyvūnų, galite būti užtikrinti, kad valų springerspanielis su jais noriai bendraus ir jų neskriaus. Nors šios veislės šunys mokosi labai greitai, tačiau neretai būna užsispyrę ir vykdo tik tas komandas, kurios jiems patinka. Valų sprinerspanielis reikalauja didelio fizinio aktyvumo – šios veislės šunims tikrai neužteks vos dešimt minučių trunkančio pasivaikščiojimo. Nors valų springerspanieliai mielai laksto be pavadėlio, tačiau atminkite, kad tai yra medžioklinė šunų veislė – jei jūsų augintinis pamatys realų ar tariamą grobį, prisišaukti savo šunį bus praktiškai neįmanoma. Valų springerspanieliai stebina savo ištverme – jie gali valandų valandas žaisti su kamuoliuku, o po šios veiklos tikrai neatsisakys žaidimų su kitais šunimis ar ilgų pasivaikščiojimų. Kai kurie valų springerspanieliai labai prisiriša prie savo šeimininkų ir likę vieni namie liūdi. Ši veislė labiausiai tinka tiems žmonėms, kurie mėgsta aktyvų laisvalaikį ir turi pakankamai laiko, kurį gali skirti savo augintiniui.

valu springerspanieliai Welsh Springer Spaniel

Valų springerspanielis: priežiūra

Nors valų springerspanieliai yra gana sveika veislė, tačiau pasitaiko būtent šios veislės atstovams būdingų ligų. Valų springerspanieliams būdinga klubo sąnario displazija, glaukoma, gali pasireikšti atopinis dermatitas, distichiazė (dvigubos akių blakstienos), epilepsija, širdies susirgimai. Kaip ir kiti nulėpausiai šunys, valų springerspanieliai yra linkę į ausų infekcijas, todėl būtina dažna ausų apžiūra. Spanielių augintojams rekomenduojama įsigyti specialių maisto ir vandens dubenėlių siaurėjančiu viršumi – tai neleis augintiniui įmerkti ausų į maistą ar vandenį, taigi, sumažės infekcijų tikimybė. Svarbu pasirūpinti tinkama valų springerspanielio kailio priežiūra – šios veislės šunis rekomenduojama šukuoti bent kelis kartus per savaitę, nes gali susidaryti sąvėlų, kurias teks pašalinti žirklėmis. Maudyti valų springerspanielius reikėtų tik tada, kai tai yra būtina, nes kailis neturi savybės kaupti purvo.

Pakankamai dėmesio vertėtų skirti augintinio mitybai – kai kurių valų springerspanielių virškinimas yra labai jautrus, be to, gali pasireikšti alergija tam tikriems maisto produktams. Geriausia rinktis aukščiausios kokybės sausą pašarą arba RAW mitybą. Geriausiu pasirinkimu gali būti toks pašaras, kuriame baltymų kiekis yra gana nedidelis. Taip pat labai svarbu pasirūpinti, kad valų springerspanielis pakankamai judėtų – jei šuo neturės galimybės pakankamai išsilakstyti, jis gali tapti irzlus, gali pradėti niokoti namie esančius daiktus, ir t.t.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Protingas, lengvai dresuojamas, tačiau gali būti užsispyręs;
  • Lengvai perneša šaltą klimatą;

Trūkumai

  • Reikia didelio fizinio aktyvumo;
  • Kailiui reikia reguliarios priežiūros.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.