Vidutinysis Vandėjos Grifonas (Briquet Griffon Vendeen)

Vidutinysis Vandėjos Grifonas (Briquet Griffon Vendeen)
Veislė: Vidutinysis Vandėjos Grifonas
Kilmės šalis: Prancūzija
Paskirtis: Medžioklis
Spalvos: Gelsvai ruda, šviesiai ruda, oranžinė ir balta, pilka ir balta, trispalvis
Charakteris: Dominuojantis, nepriklausomas, greitas, apsukrus
Ūgis: 47-56 cm
Svoris: 21-24 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Briquet Griffon Vendeen, Medium Vendéen Griffon
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Vidutinysis Vandėjos grifonas yra labai greitas ir puikia uosle pasižymintis šuo. Šios veislės atstovai yra labai ištvermingi, galintys dirbti net ir labai nepalankiomis sąlygomis. Vidutinieji Vandėjos grifonai  tiesiog trykšta energija ir neretai yra kiek užsispyrę, todėl šios veislės šunys labiausiai tinka tvirto charakterio žmonėms, kurie turi patirties auginant medžioklinius šunis. Jei vidutinieji Vandėjos grifonai nėra tinkamai auklėjami, jie gali tapti tiesiog nevaldomais šunimis. Taip pat svarbu žinoti, kad šie šunys mėgsta paloti, todėl vidutinysis Vandėjos grifonas nėra pats tinkamiausias pasirinkimas daugiabutyje gyvenantiems žmonėms.

Veislės istorija

Vidutinieji Vandėjos grifonai yra kilę iš Prancūzijos. Šios veislės šunys, kaip ir galima spręsti iš veislės pavadinimo, turi didžiuosius ir mažuosius „pusbrolius“, kurių išvaizda yra labai panaši. Apie šios veislės atsiradimą nėra išlikusių jokių patikimų įrašų, tačiau yra žinoma, kad septynioliktajame amžiuje medžioklėje jau buvo naudojami ir didesni, ir mažesni Vandėjos grifonai. Didieji veislės atstovai talkininkavo medžiojant elnius ir kitus stambius žvėris, o mažesni padėjo medžioti kiškius ir triušius. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui Vandėjos grifonų skaičius ėmė drastiškai mažėti, ir šis procesas tęsėsi iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos. 1946 metais buvo imtasi veislės atgaivinimo, ir šiandien galime pasidžiaugti, kad vidutiniųjų Vandėjos grifonų populiacija yra pakankamai didelė. UKC šią šunų veislę pripažino 1996 metais. Lietuvoje vidutinieji Vandėjos grifonai nėra sulaukę didelio susidomėjimo.

Vidutinysis Vandėjos Grifonas: išvaizda

Vidutinysis Vandėjos grifonas yra vidutinio dydžio šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 50-54,5 cm, o kalyčių – 48-53 cm. Šios veislės šunų svoris gali svyruoti nuo 16 iki 24 kilogramų (kalytės ne tik žemesnės, bet ir smulkesnės). Vidutiniojo Vandėjos grifono kūnas yra tvirtas, nugara trumpa, nežymiai kylanti aukštyn. Krūtinė turi būti ne per plati, o juosmuo – nežymiai įtrauktas. Kojos gana ilgos, labai tvirtos. Kaklas gana ilgas, elegantiškas. Kaukolė gana trumpa, vidutinio pločio, šiek tiek išgaubta. Ausys ilgos, plonos, padengtos ilgais plaukais. Akys apvalios, tamsių spalvų, jas neretai dengia plaukai. Dantys tvirti, sąkandis žirkliškas. Nosies spalva įprastai priklauso nuo kailio spalvos, gali būti juoda arba ruda. Uodega ties pagrindu plati, kardo formos, link galiuko smailėjanti. Kailis ilgas, gana šiurkštus, su stora pavilne. Leistinos kailio spalvos: juoda su baltomis dėmėmis, juoda su rusvomis dėmėmis, juoda su smėlio spalvos dėmėmis, šviesiai rusva, rusva su baltomis dėmėmis, rusva su juoda pavilne, rusva su juoda pavilne ir baltomis dėmėmis. 

Vidutinysis Vandėjos Grifonas: charakteris

Vidutinieji Vandėjos grifonai yra labai vertinami dėl puikių darbinių savybių, tačiau taip pat jie gali tapti puikiais šeimos nariais. Šios veislės atstovai noriai bendrauja su bet kokio amžiaus žmonėmis, taip pat ir su vaikais. Vidutinysis Vandėjos grifonas yra labai aktyvus, todėl niekada neatsisako žaidimų ar kitos aktyvios veiklos. Šiuos šunis galite sudominti įvairiais šunų sporto užsiėmimais – vidutinieji Vandėjos grifonai yra labai imlūs dresūrai. Ankstyvame augintinio amžiuje svarbu pasirūpinti tinkama šuns socializacija, nes tai padės išvengti nepagrįstų baimių bei netinkamo elgesio sutikus nepažįstamus žmones ar šunis. Vidutinieji Vandėjos grifonai mokosi gana greitai, tačiau dresūros metodai turi būti pakankamai motyvuojantys, o mokymosi sesijos – trumpos ir smagios. Su kitais namuose esančiais augintiniais vidutinysis Vandėjos grifonas sutars tada, jei su jais bus auginamas nuo mažumės, tačiau nerekomenduojama kartu auginti triušių ar kitų graužikų, kuriuos šuo gali laikyti savo grobiu. Vidutinysis Vandėjos grifonas tiesiog negali pakęsti nuobodulio, todėl šeimininkas turi būti pakankamai aktyvus ir turintis daug laiko, kur galėtų skirti savo augintiniui. Šios veislės šunims kasdien reikalinga ne tik fizinė iškrova, bet taip pat ir protinė veikla, todėl vidutiniojo Vandėjos grifono mokymas turėtų trukti visą gyvenimą.

Vidutinysis Vandėjos Grifonas: priežiūra

Vidutinieji Vandėjos grifonai pasižymi gana stipria sveikata, šios veislės šunys dažniausiai sulaukia 10-12 metų amžiaus. Vis dėlto, yra užfiksuota atvejų, kad kai kurie šios veislės atstovai sirgo epilepsija, kentėjo nuo įvairių alergijų. Rinkdamiesi veislyną pasistenkite gauti kuo daugiau informacijos apie parduodamų šuniukų tėvams atliktus sveikatos tyrimus, nes tai padės jums išsirinkti tikrai sveiką augintinį. Nulėpausiams šunims ausų infekcijos pasireiškia kur kas dažniau nei šunims stačiomis ausimis, todėl rekomenduojama reguliariai apžiūrėti vidutiniojo Vandėjos grifono ausis, ir įsitikinti, kad jos yra švarios. Šios veislės šunys nėra išrankūs maistui, tačiau gana dažnai nejaučia jokio saiko. Duodamo pašaro kiekį reikėtų normuoti, nes tai gali padėti išvengti nutukimo. Vidutiniuosius Vandėjos grifonus rekomenduojama šukuoti du ar tris kartus per savaitę, o šėrimosi periodu tą geriausia atlikti kasdien. Nusiteikite, kad šuns plaukų namuose bus ne tik šėrimosi laikotarpiu, bet ištisus metus, todėl vidutinieji Vandėjos  grifonai nėra pats tinkamiausias pedantiškų žmonių pasirinkimas. Dažnos maudynės šiems šunims tikrai nėra reikalingos – maudyti vidutinįjį Vandėjos grifoną reikėtų tik tada, kai tai yra būtina.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.