Jagdterjeras (Vokiečių Jagdterjeras, Jagdterrier)

Vokiečių jagdterjeras (Jagdterrier)

 

Veislė: Jagdterjeras (Vokiečių Jagdterjeras)
Kilmės šalis: Vokietija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo, pėdsekys
Spalvos: Gelsvai ruda, rausvai ruda, juoda su ruda
Charakteris Drąsus, atkaklus, savarankiškas, patikimas, protingas, valingas, lengvai prisitaikantis prie bet kokių sąlygų, nepriklausomas.
Ūgis: 30-40 cm
Svoris: 9-10 kg
Ilgaamžiškumas: 13-15 metų
Kiti pavadinimai: Vokiečių Jagdterjeras, Jagdterrier, Deutscher Jagdterrier, German Jagdterrier, German Hunting Terrier, German Hunt Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Jagdterjeras – medžioklinis šuo, skirtas gaudyti urvinius ir kitus žvėrelius. Tai – gana kompaktiškas šuo, todėl yra tinkamas auginti ir bute, ir nuosavame name. Jagdterjerai yra skirstomi į šiurkščiakailius ir švelniakailius, tarpusavyje jie skiriasi tik plauko tekstūra ir ilgiu. Šios veislės šunys yra visiškai bebaimiai, dėl savo šeimininko galintys paaukoti net savo gyvybę. Jagdterjerų charakterį suformavo urvinė medžioklė, kurios rezultatai visais laikais buvo nenuspėjami: šios medžioklės metu nėra reikalinga šeimininko kontrolė, ji vyksta ilgas varginančias valandas, o kartais susigrūmimas su žvėrimi baigiasi sužalojimais ar net šuns mirtimi. Taigi, šios veislės šunys yra gana savarankiški, atkaklūs ir labai narsūs.

Vokiečių jagdterjeras (Jagdterrier)

Veislės istorija

Jagdterjeras buvo išveistas Vokietijoje paukščių ir žvėrių medžioklei. Tuo metu vyravo nuomonė, kad medžioklės metu baltos spalvos šunys erzina žvėris, todėl buvo reikalingi tamsių spalvų šunys. Taigi, imtasi priemonių „pataisyti“ foksterjero kailį: šios veislės šunys buvo kryžminami su taksais, pinčeriais, velšterjerais ir leiklandterjerais. Kinologų teigimu, jagdterjerai buvo išveisti tamsių spalvų foksterjerų pagrindu. 1923 metais tamsių spalvų foksterjerei ir šiurkščiaplaukiui anglų terjerui, kuris buvo rusvai juodas, gimė keturi juosvos spalvos šuniukai, kurie vėliau buvo naudojami veisimui. Veislės gerinimui šie šunys buvo kryžminami su tamsios spalvos terjerais. Prieš kryžminant šunis buvo atsižvelgiama į tai, kokios yra jų darbinės savybės, spalvą, ūgį (buvo pageidaujama, kad šuo būtų mažesnis nei vidutinio ūgio) ir kūno sudėjimą. Elegancija, kuri yra būdinga ai kuriems terjerams, buvo sąmoningai ignoruojama, kad jagdterjerai sudomintų tik medžiokle užsiimančius žmones.

Į Lietuvą pirmieji jagdterjerai atvyko XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje. Tuo laikotarpiu šios veislės šunys buvo vežami iš Varšuvos ir iš Rusijos. Nors šių šunų eksterjeras nebuvo tobulas, tačiau jie puikiai dirbo medžioklėje (tuo laikotarpiu įvairių žvėrių kailiai buvo labai populiarūs). 

Jagdterjero šuniukai (Jagdterrier)

Jagdterjeras: išvaizda

Nors Jagdterjerai yra gana nedideli šunys (patinų ūgis ties ketera 32-40 cm, patelių – 30-38 cm, svoris gali svyruoti nuo 9 iki 10 kilogramų), tačiau jie labai stiprūs ir ištvermingi. Šios veislės šunų skeletas yra labai tvirtas, o reljefinis raumenynas – itin gerai išvystytas. Paprastai jagdterjerai būna juodos arba tamsiai rudos spalvos su rusvo įrudžio dėmėmis, antakiai – šviesesni, kaip krūtinė, letenos ir pauodegio sritis. Šiurkščiakailių jagdterjerų kailis ant korpuso bei galūnių yra ilgesnis, jie turi „barzdelę“, kuri švelniakailiams nėra leistina. Šios veislės šunų galva yra pakankamai ilga, siaurėjanti ties akimis,nugara lygi, stipri, vidutinio ilgio. Snukis yra trumpesnis nei kaukolinė galvos dalis, žandikauliai stiprūs, aiškiai matomas smakras. Nosies galiukas juodos spalvos, jei kailis yra rudas, leistina ruda spalva, bet ne rožinis ar dėmėtas. Ausys trikampio formos, išsidėsčiusios aukštai. Jagdterjerų akys nedidelės, tamsios, giliai įsodintos (neleistinos išsprogusios akys), kaklas labai stiprus, raumeningas, gana trumpas. 

Vokiečių jagdterjero šuniukas (Jagdterrier)

Jagdterjeras: charakteris

Jagdterjerai yra atsidavę visiems šeimos nariams, kuriuos myli ir gerbia, tačiau dažniausiai yra pasirenkamas vienas šeimininkas, kurį šuo laiko lyderiu. Nors jagdterjeras niekada nebandys šeimininkui pataikauti, tačiau tikrai visada pagelbės jam medžioklėje. Žaibiška reakcija, narsa ir pasitikėjimas savo jėgomis paverčia šios veislės šunis nuostabiais talkininkais. Jagdterjero tikrai neišgąsdins susigrūmimas su daug didesniu ir stambesniu priešininku, su juo jis kovos iš paskutinių jėgų. Paprastai jagdterjai talkininkauja urvinėje medioklėje (medžiojant lapes, barsukus, meškėnus), tačiau taip pat jie gali būti naudojami ančių ar šernų medžioklėje. Jei su medžiokle neturite nieko bendro, šios veislės šunys taip pat gali būti puikūs kompanionai, tačiau jiems bus reikalingas pakankamai didelis fizinis krūvis. Jei jagdterjeras neturės pakankamai veiklos, jis paprasčiausiai gali nusiaubti namus.

Su kitais gyvūnais jagdterjeras gali sutarti, jei prie jų yra pratinamas nuo mažens. Deja, kartais žaidimus jagdterjerai supranta kaip kitų apkandžiojimą, nors ir daro tai be agresijos. Dresūrai pasiduoda sunkiai, tačiau esant dideliam šeimininko ryžtui tikrai galima pasiekti puikių rezultatų.

Jagdterjeras (Jagdterrier)

Jagdterjeras: priežiūra

Jagdterjerų priežiūra yra gana paprasta. Tai nėra didelės priežiūros reikalaujantys šunys – pakanka užtikrinti visavertę mitybą, pašukuoti kailį ir išvalyti ausis. Jagdterjerai yra puikiai prisitaikantys šunys, jiems nėra baisus šaltas klimatas. Šeimininkai, auginantys šios veislės šunis, privalo pasirūpinti, kad augintinis gautų pakankamai fizinės ir protinės veiklos, nes priešingu atveju šuo užsiims daiktų graužimu, duobių kasimu ar kita nepageidaujama veikla. Jagdterjerui tikrai patiks ilgi pasivaikščiojimai, pėdsekystė ir žaidimai. Dresūra rekomenduojama užsiimti kuo anksčiau, taip pat būtina socializacija, kuri gali padėti išvengti problemų ateityje.

Nors jagdterjerai yra medžiokliniai šunys, tačiau dabar jie neretai yra laikomi ir kaip kambariniai, namų šunys. Tai yra labai aktyvūs, ištvermingi ir ištikimi šunys, kurie sutars su visais šeimos nariais, taip pat ir su vaikais. Kuo daugiau laiko galėsite paskirti jagdterjerui, tuo jis bus laimingesnis ir prieraišesnis.

Privalumai

  • Lengva priežiūra;
  • Lengvai prisitaiko prie šalto klimato;
  • Labai geras sarginis šuo.

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas;
  • Nedraugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.